Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak

Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak

11.10.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak Kırşehir Çevre Yolu, 200 yataklı yeni hastane binası başta olmak üzere pek çok yatırıma başlanması da zor görünüyor “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah […]


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak

Kırşehir Çevre Yolu, 200 yataklı yeni hastane binası başta olmak üzere pek çok yatırıma başlanması da zor görünüyor

“2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üst seviyelere çıkarma amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde Yeni Ekonomi Programı uygulayacağını vurguladı.
Bu dönemde temel hedefin ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek olduğunu belirten Erdoğan, “Kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir.” ifadesini kullandı.
Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması amacıyla kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların söz konusu dönem için hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi ve verimli kullanımının temel ilkeleri olacağına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
“Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir. Kamu kesimi yatırımları bütüncül bir yaklaşımla özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde tasarımlanacak ve hayata geçirilecektir. Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek; iş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir.
Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir.”
“ZORUNLU HALLER DIŞINDA YATIRIM PROGRAMINA YENİ PROJE ALINMAYACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan’da yer alan amaç ve politikalar ile öncelikler ve mali çerçevenin esas alınacağını aktardı.
Orta Vadeli Program ve Mali Plan’la uyumlu olmak kaydıyla, kamu idarelerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:
“Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir.”
Bütün kuruluşların 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, belirtilen hususlar ile “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi”ndeki öncelikleri, esasları ve yatırım tavanlarını dikkate almalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tavan içinde kalmak kaydıyla, Strateji ve Bütçe Başkanlığının 31 Temmuz 2018 tarihli Yatırım Talepleri Duyurusu’na istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik önerilerini ivedilikle “kaya.sbb.gov.tr” adresinde yer verilen Ka Ya Bilgi Sistemi aracılığıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığına göndermeleri çağrısında bulundu.
Söz konusu genelgede “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Rehberi” de yer aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları” ile ilgili genelgesi Resmi Gazete’de yayımlanması ve zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacağının belirlenmesinin ardından Kırşehir’de yatırım Kırşehir Çevre Yolu,200 yataklı yeni hastane binası başta olmak üzere pek çok yatırıma başlanması da zor görünüyor.
Kırşehirlilerin yıllardır yapılmasını dört gözle beklediği Çevre Yolu’nun 2018 yılı yatırım programına alındığı, ancak inşaatına başlanmaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu genelgesi ile bu yatırıma başlanması da şimdilik zor gibi gözüküyor. Yine Kırşehirlilerin hayalini süsleyen demiryolu projesine de bu genelgeyle daha sonraki yıllara kaydırılabileceği bildiriliyor.
Kırşehir’de bu yıl yapımlarına başlanan pek çok projeye de ödenek aktarılamaması sonucu ya yarım kaldı, ya da inşaat maliyetlerinin iki kat artması nedeniyle durduğu bildiriliyor.
Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan ve 2015 yılında yıkılan Kırşehir Valilik binası 25 Ekim 2017 tarihinde 39 milyon TL’lik muhammen bedelle ihaleye çıkarılıp, 25 milyon liraya ihale edilerek yapımına başlanan Kırşehir’in yeni hükümet konağı inşaatının maliyetlerin artması ve ödenek yetersizliği nedeniyle ağır aksak devam ediyor.
Yine Kırşehir’de yeni Öğretmenevi olarak Terme Caddesi’nde Mehmet Akif Ersoy Lisesi ile Milli eğitim Müdürlüğü binasının yıkılarak yapımına başlanan Uygulama Oteli’nin de ödenek yetersizliği nedeniyle durdu. Geçen yıl 30 milyon liraya ihale edilen ve inşaatına başlanan Uygulama Oteli’nin temelinin yapıldığı ve bugüne kadar 5 milyon liralık bir harcama yapıldığı öğrenilirken, iki yılda bitirilmesi planlanan bu önemli yatırıma gerekli ödeneğin aktarılmaması üzerine ilgili müteahhit firmanın çalışmalarını durdurmak zorunda kaldığı öğrenildi. İki yılda tamamlanması hedeflenen Uygulama Oteli yatırımının ödenek verilmemesi halinde inşaatının sürüncemede kalacağı gözlemleniyor.
Yine Kılıçözü Sanayi Sitesi’nde yapılması kararlaştırılan ve geçtiğimiz Mayıs ayında ihale edilen yeni Endüstri Meslek Lisesi inşaatına da ödenek sıkıntısını nedeniyle başlanamadığı bildirildi. Yine 2018 yılı yatırım programına alınan ve proje ihalesi yapılan 200 yataklı yeni hastane binasının da bu genelgeyle etkileneceği, bu yatırıma başlanmasının son genelgeyle daha sonraki yıllarda başlanabileceği bildiriliyor.
Kırşehir il genelinde yapımları devam eden ve tamamlanma sürecine giren yatırımların bitirileceği, ancak yatırım programlarına alınan, ihale edilen ancak inşaatlarına başlanmayan yatırımların durdurulacağı bildiriliyor.
Kırşehir’de yapımları süren, yatırımların tamamlanarak hizmete alınabilmesi için Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin bakanlıklar nezdinde girişimler yapması, hatta gerekirse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi gerektiğini belirten Kırşehirliler, ”Ülkemizin zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerine gönülden destek veriyoruz. Ancak Kırşehir’de başlanan ve yapımları devam eden ve milyonlarca lira harcanan yatırımların da boşa gitmemesi için mutlaka tamamlanması gerekiyor. Sağlıkta, eğitimde, ulaşımda tasarrufa gitmek yerine başka gereksiz yatırımlarda tasarrufa gidilmeli. Bugün Kırşehir’de eğitimde yaşanan sorunların çözümü için yapımlarına başlanan okulların mutlaka tamamlanması gerekiyor. Kaldı ki şehir merkezinde yapımları süren pek çok yatırım var. Bugüne kadar harcanan paraların boşa gitmemesi ve hizmete açılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin bu yatırımların durmasına gönüllerinin razı olmayacağına ve 2019 yılında da ihtiyaç duyulan ödeneklerinin vereceğine inanıyoruz. Ancak bu konuda ilimiz yöneticileri ve özellikle Milletvekilimiz Mustafa Kendirili’nin de gerekli girişimlerde bulanması gerekiyor” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .