Zorunlu düşüş!

Zorunlu düşüş!

02.10.2018

2014 yılında Kırşehir’de yayınlanan 12 gazetenin birleşerek 3’e düşmesiyle basında gelen kalite, son yıllarda yeniden gazete sayısının artması ile düşerken, son yaşanan ekonomik krizle birlikte gazete kâğıdı başta olmak üzere tüm girdilerin büyük çapta artması, yatırımların olmaması ile zor günler yaşayan Kırşehir’deki yerel gazeteler kategorilerinde düşüşe geçti. Resmi İlan Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi […]

2014 yılında Kırşehir’de yayınlanan 12 gazetenin birleşerek 3’e düşmesiyle basında gelen kalite, son yıllarda yeniden gazete sayısının artması ile düşerken, son yaşanan ekonomik krizle birlikte gazete kâğıdı başta olmak üzere tüm girdilerin büyük çapta artması, yatırımların olmaması ile zor günler yaşayan Kırşehir’deki yerel gazeteler kategorilerinde düşüşe geçti.
Resmi İlan Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Kırşehir’de resmi ilan hakkı bulunan gazetelerin sahip ve Yazı İşleri Müdürleri dün Kırşehir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir başkanlığında bir araya geldi.
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir ve Yardımcısı Fatma Kara, Valilik Basın Müdürlüğü Personelinden Pınar Altınköy Turan’ın da katıldığı toplantıda hayata geçirilen yeni uygulama ile ilgili bilgiler aktarıldı.
Ardından Kırşehir’de yatırımların olmaması ile ayakta durmakta zorlanan, kâğıt, işçilik ve hammadde fiyatlarının yüzde 100’dan fazla artış göstermesine rağmen yayınlarını güç şartlarda zarar etmesi pahasına sürdüren yerel gazeteler 1.12 olan kategorilerini 0,90’a, 8 sayfadan 6 sayfaya düşme kararı alırken, bu kararla birlikte yaklaşık 5 yıldır bütün ekonomik zorluk ve sıkıntılara göğüs gererek günlük renkli ve 12 sayfa olarak yayınlanan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” de kategorisini 0.90’a, sayfa sayısını 12’den 8’e indirmek zorunda kaldı.
Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Salih Güner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Kırşehir Çiğdem Gazetesi olarak 42 yıldır Kırşehir’e hizmet yolunda en iyi hizmetleri vererek yayın hayatımıza ara vermeden bugünlere geldik. Son 5 yıldır renkli ve 12 sayfa olarak yayınlayarak, Kırşehirlilerin sesi olduk. Son iki yıldır bütün kısıtlı imkanlara ve yayın gelirlerimizdeki yüzde 50’lik düşüşe rağmen, gazetemizi renkli ve günlük olarak 12 sayfa olarak yayınlamak için çaba harcadık, sürekli zarar etmemize rağmen, gazetemizin sahip ve çalışanları kaliteden ödün vermeden bugünlere kadar devam ettik. Ancak içinde bulunduğumuz ekonomik kriz her sektörü olduğu gibi bizim basın sektörünü de olumsuz yönde etkiledi. 42 lira olan bir top kâğıdın fiyatı 130 liraya yükseldi. Buna kalıp, işçilik, basım ücretlerini, SGK ve işçilik ücretlerini de etkilediğimizde aylık maliyetin 25 bin lirayı bulurken, yatırımların olmaması ve düşmesi nedeniyle aylık gelirin 3-4 bin liraya kadar düşmesi bizleri büyük bir çıkmaza sürükledi. Resmi ilân ve reklam yayını ve aboneden başka geliri olmayan bir gazete olarak ne yazık ki yaklaşık 5 yıldır 2.25 kategoride, renkli ve günlük 12 sayfa olarak yayınladığımız gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in kategorisini 0,90’a düşürmek mecburiyetinde kaldık. Normalde bu kategoride 6 sayfa olarak yayınlamamız gerekirken, bütün imkânlarımızı kullanarak 8 sayfa olarak yayınlamaya devam edeceğiz. Böyle bir düşüş yapmayı siz değerli okurlarımızın da anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz. 42 yıldır kaliteden ödün vermeden yayın hayatını sürdürerek bugünlere gelen Kırşehir Çiğdem Gazetesi bu darboğazı ve sıkıntılı günleri atlattığı takdirde yeniden 12 ve daha fazla sayfalı renkli olarak yayınımıza devam edeceğimizi bütün Kırşehir kamuoyuyla paylaşıyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .