Ziraat Fakültesi’nde bitki ve ilaç hammadde üretimi yapılıyor

Ziraat Fakültesi’nde bitki ve ilaç hammadde üretimi yapılıyor

20.05.2015

Ahi Evran Üniversitesi, bilimsel deneylerle dikkat çekiyor…
Yapay doğa koşullarının oluşturulduğu İklim Odası’nda bitki üretiminin yanı sıra ilaç hammaddeleri üretimi yapılırken, deneylerle öğrenciler bilimsel bilgilerle donanıyor…

 

İKLİM ODASI.avi_snapshot_00.02_[2015.04.29_14.42.02] copy

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi, bilimsel çalışmalarıyla dikkat çekiyor.
Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ile özellikle tahıl üretiminin gelişimini sağlama noktasında laboratuvar çalışmalarının Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde İklim Odası ile de bilimsel deneyler yapılıyor.
Her geçen gün gelişen ve günümüz teknolojisi ile çalışmaların yapılması imkanı sunulan Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrenciler yapılan deneylerle bilimsel yönden de bilgileniyor.
Öğrenciler bilimsel çalışmalarla uygulamalı eğitimler aldığı Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde bilimsel verilerle çalışmalar yapılan İklim Odası’nda yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler veren

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevil Sağlam

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevil Sağlam

, iklim Odası’nda oluşturulan yapay doğa koşulları ile bitki yetiştirdiklerini söyledi.

 
İklim Odası’nda sadece bitki üretiminin yapılmadığını, ilaçların hammaddesini de ürettiklerini belirten Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevil Sağlam, ithal edilen orman güllerinin de çoğaltımını yaptıklarını açıkladı.
Doç. Dr. Sevil Sağlam, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, öğrencilerine bilimsel deneyler yapma fırsatı sunduğu İklim Odası’nın çalışmaları ile ilgili şu bilgileri aktardı:
“İklim odası, yapay bir doğa koşullarını oluşturma diyebiliriz. Aynı zamanda iklim dolabımız da var. İklim dolabı da aynı görevi görüyor. Nedir bu görev? Siz ışık şiddetinizi, miktarınızı, ışık tipini ayarlayabiliyorsunuz. Belli bir nem içerisinde ve fotoperiyod dediğimiz belli bir karanlık ve aydınlık sürüleri içerisinde, örneğin saat 16.00’da ışıklar kapanıyor ve karanlık moduna geçiyor. 8 saat karanlık, 16 saat karanlık fotoperiyodunda burası. Burada biz bitki yetiştirmeye çalışıyoruz.
“Şu anda üzerinde çalıştığımız bir BAP projemiz var. Halk arasında acı kavun denilen ve sinüzit tedavisinde kullanılan bir bitkimiz var. Bunun farklı eksplantlarını alıyoruz. Burada biz sinüzit tedavisinde etken olan bir madde elde etmeye çalışıyoruz. Sadece bitki üretmiyoruz, ilaçların hammaddesini de üretiyoruz.
“Bahadır Hocamız ile ortak yürüttüğümüz TÜBİTAK projemiz de var. Roden dreno dediğimiz orman gülleri var. Orman gülleri şu anda Türkiye’ye yurtdışından ithal edilen bir ürün ve çok yüksek miktarlarda. Fakat bu bizim doğal bitkimiz Karadeniz Bölgesi’nde. Bunun mikro çoğaltımla üretimini yapabiliyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .