Yurt başvuruları yarın sona erecek

Yurt başvuruları yarın sona erecek

18.08.2017

Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, yurtlarda kalmak isteyenler öğrencileri başvurularını yapmalarını istedi

Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara başvuruların 20 Ağustos gece yarısına kadar e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği bildirdi. 14 Ağustos’ta başlayan başvurular sırasında Kırşehir’de bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilerle birlikte 5 bin 406’sının KYK yurtlarından yararlanabileceği açıklandı.
Başvuruların 20 Ağustos gece yarısına kadar “e-devlet” üzerinden gerçekleştirilebileceğini açıklayan Kırşehir Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Faruk Şahin, Merkez İlçe’de bin 230 erkek ve 2 bin 586’ı kız öğrencinin KYK yurtlarında kalacağını ve ilçelerdeki yurtlarla birlikte toplam barınacak öğrenci sayısının 5 bin 406’ya ulaşacağını söyledi. Çiçekdağı’nda Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yaptırılan 350 öğrenci kapasiteli yurdun bu ay içinde tamamlanacak teslim alacaklarını belirten Kırşehir Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Faruk Şahin, il genelinde 10 yurtları bulunduğunu, bunlardan 7’sinin kız, 3’ünün de erkek olduğunu bildirdi.
Kırşehir’deki yurt kapasiteleri ile ilgili bilgiler de veren Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Faruk Şahin’in verdiği bilgiye göre, Kırşehir Yurdu (Erkek), Saliha Sultan Öğrenci Yurdu (Kız), Kırşehir-Ahi Evran Kız Öğrenci Yurdu (Kız), Erol Güngör Öğrenci Yurdu (Erkek), Selçuk Hatun Öğrenci Yurdu (Kız), Kırşehir Kervansaray Öğrenci Yurdu (Kız), Çiçekdağı İlçesi Mecidiye Öğrenci Yurdu (Kız), Mucur İlçesi Elvin Buğra Arslan Öğrenci Yurdu (Kız-Erkek), Kaman İlçesi Altuncan Hatun Öğrenci Yurdu (Kız), Kaman Yurdu (Erkek) öğrenci yurtlarında toplam 5 bin 400 öğrencinin konaklayacak.
Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile Vali Necati Şentürk’ün Ahi Evran Üniversitesi’nin ihtiyaç duyduğu yurt sorunlarının giderilmesi için yaptıkları çalışmaların devam ettiğini ve dört yurt yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.
Ahi Evran Üniversitesi içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 2 bin 500 kişilik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 500 kişilik, ayrıca 650 kişilik üçüncü bir yurt yapılacağını belirten Faruk Şahin, Kaman’a da 500 kişilik yurt yapılmasının kararlaştırıldığını, yapılacak bu dört yurt binasının projelerinin tamamlanıp bu yıl içinde mutlaka ihaleye çıkarılacağını bildirdi. Kırşehir’e gelecek kazandırılacak bu yurtların tamamlanması halinde Ahi Evran Üniversitesi’ne gelecek hiçbir öğrencinin yurt sorunu yaşamayacaklarını söyledi.
Eski Devlet Hastanesi yanındaki 330 kişilik öğrenci yurdu binasının yıkılacak olması nedeniyle boşalttıklarını belirten Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, Ahi Evran Üniversitesi’ni kazanan ve kayıt yaptıran öğrencilerin durumuna göre biraz yurt sorunu yaşanacağını, bunların da özel sektör eliyle karşılanacağını ifade etti.
Kredi Yurtlar Kurumu olarak şehir merkezinde kiralık yerlerinin de bulunduğunu belirten Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, “Yurt başvurusu, öğrenim katkı kredisi gibi başvuru yapacak öğrencilerimiz kyk.gov.tr internet sayfamızdan takip edecekler. Öğrencilerimiz yurt başvurularını, öğrenim kredisi ve burs başvurularını internetten bizzat yapabilecekler. Sonuçlar da en geç Ağustos ayının sonunda burs ya da öğrenim kredisi kazananlar, yurt hakkı kazananlar açıklanacak. İnternet sayfamızdan sonuçları öğrenilecek. Okula başlamadan da yurt hakkı elde eden öğrencilerimiz de kendi durumlarını görmüş olacaklar” dedi.
Şahin, Ahi Evran Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin yüzde 40’ının barınma ihtiyacının karşılandığını da sözlerine ekledi. Bu arada Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) eğitim gören öğrencilerin yurt başvuruları 14 Ağustos’ta başlayacak. Üniversiteli gençlerin barınma için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar “e-devlet” üzerinden herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek. Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgiye “yurtkur.gsb.gov.tr” adresli web sitesinde bulunan başvuru kılavuzundan ulaşılabilecek.
ARA SINIF ÖĞRENCİLERİ DE YURT BAŞVURUSU YAPABİLECEK
Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine “e-devlet” üzerinden güncelleyebilecek. Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlarınca araştırılacak. Başvuru sonuçları KYK’nın kurumsal internet sitesi “yurtkur.gsb.gov.tr” üzerinden duyurulacak. Ara sınıf öğrencileri de yurt başvurusu yapabilecek. KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran’dan önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri de ara sınıf olarak 14-20 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.
ÖĞRENİM BİLGİLERİ “E-DEVLET” ÜZERİNDEN KONTROL EDİLMELİ
Yurt başvuruları, “e-devlet”te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin “e-devlet”teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle “e-devlet”e girerek okul ve bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak. Başvurular “e-devlet” üzerinden alınacağı için, “e-devlet” şifresi olmayan öğrencilerin kimliğiyle birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka “e-devlet” şifresi almaları veya diğer “e-devlet” giriş yöntemlerine sahip olmaları gerekiyor. Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin, yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.
YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN YURT BAŞVURULARI
2017-2018 öğretim dönemi için 30 Haziran’dan sonra bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran/yaptıracak, yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavıyla yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları, ileri bir tarihte alınacak. Başvuru ile ilgili tüm bilgilere, “yurtkur.gsb.gov.tr” adresinden ulaşılabilecek. Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından, ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .