Yurt başvuruları 3 Eylül’de başlıyor

Yurt başvuruları 3 Eylül’de başlıyor

31.08.2018

Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait yurtlarda barınmak isteyen üniversite öğrencileri için başvuru süreci 3 Eylül’de başlıyor. Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, il genelinde 5 bin 258’i devlet, bin 729’u özel olmak üzere toplam 6 bin 985 kişilik yurt kapasitesi bulunduğunu açıkladı. Kırşehir Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, Ahi Evran Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin bu yıl […]


Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait yurtlarda barınmak isteyen üniversite öğrencileri için başvuru süreci 3 Eylül’de başlıyor.
Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, il genelinde 5 bin 258’i devlet, bin 729’u özel olmak üzere toplam 6 bin 985 kişilik yurt kapasitesi bulunduğunu açıkladı.
Kırşehir Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, Ahi Evran Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin bu yıl da ciddi bir anlamda yurt sorunu yaşamayacaklarını bildirdi.
Faruk Şahin’in verdiği bilgiye göre, Kırşehir’de 5 bin 258’i devlet, bin 729’u özel olmak üzere toplam 6 bin 985 kişilik yurt kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetlerinden gelen 8 öğrenci de bu yurtlarda barınıyor. Çiçekdağı yurdunda 345 kişilik yurt inşaatının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde teslim edildiği ve tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.
Mucur’daki yurtların kapasitesi ise 344 kişilik. Geçici kabulü yapılan yurda bu yıl ilk kez öğrenci kabul edileceği öğrenildi.
MERKEZ ERKEK YURDU KAPASİTESİ
Kırşehir Erkek Yurdu 740 kapasiteli. 375 kayıtlı öğrenci bulunurken, 365 kontenjanı boş. Erol Güngör Erkek Yurdu ise 490 kapasiteli. 309 kayıtlı öğrenci bulurken 181 kontenjanı ise boş bulunuyor. Toplam erkek öğrenci yurdu kapasitesi 1220, kayıtlı 684, boş ise 546.
Selçuk Hatun Yurt Müdürlüğü ise 2 bloktan oluşuyor. Toplam 1080 kişilik yurtta 757 kişinin kaydı bulunuyor. 323 kişilik öğrenci kaydı yapılacak.
Kervansaray Yurt Müdürlüğü ise 772 öğrenci kapasiteli. 597 öğrenci kayıt yaptırırken, 175 kişi yeni kayıt yaptırabilecek.
554 kişilik Ahi Evran Yurt Müdürlüğü’nde ise 341 öğrenci kayıt yaptırırken, 213 kişilik kontenjan eksikliği bulunuyor.
330 öğrenci kapasiteli Saliha Sultan Yurt Müdürlüğü’nde ise 60 kontenjan eksikliği bulunuyor.
356 öğrenci kapasiteli Kaman Yurt Müdürlüğü’nde ise 136 öğrencinin kaydı bulunurken, 220 öğrenci yeni eğitim ve öğretim yılında kayıt yaptırabilecek.
Yine Mucur ilçemizde iki bloktan oluşan ve toplam kapasitesi 426 olan Mucur Evin Buğra Arslan Yurt Müdürlüğü’nde ise 344 öğrenci kaydı yapılabilecek.
Kırşehir Merkezde tüm yurtlarda kayıtlı 5 bin 433 öğrenci barınırken, bunların bin 952’si erkek, 3 bin 481’i kız öğrencilerden oluşuyor. 711 boş kontenjanı bulunuyor. Erkek kayıtlı öğrenci sayısı ise 684, boş kontenjan sayısı ise 546 olarak açıklandı.
Kaman ilçemizde ise iki erkek yurt binası bulunuyor. Bunların toplam kapasitesi 356, kayıtlı öğrenci sayısı 136, boş kontenjanı ise 220.
Kaman Altuncan Kız yurdu ise 510 kişilik kapasitesi bulunuyor. Bunların 166’sına kayıt yaptırılırken, 344’üne yeni öğrenci kaydı yapılacak. Mucur Elvin Buğra Arslan karma yurdu ise 436 kişi kapasiteli. 37 öğrenci kapasitesi bulunurken, 389 yeni öğrenci kaydı yapılacak. İlçelerin toplam yurt kapasitesi 1292, kayıtlı 339, boş kontenjan ise 953 olarak belirlendi.
“KIRŞEHİR, YURT BAKIMINDAN EN ŞANSLI İL”
Kırşehir Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin, Kırşehir’de yapımı devam eden yurtların tamamlanması ile birlikte yurt sorununun kalmayacağını açıkladı.
Kırşehir’in öğrencinin yurt sorununu çözen şanslı illerin başında geldiğine dikkat çeken Şahin, Kırşehir ve ilçelerdeki yurt sorununu hızla çözmeye çalıştıklarını söyledi. Bu yıl bazı yurtların kurumlarına devredildiğini hatırlatan Faruk Şahin, teslim alacakları yeni yurtlarla ve kiraladıkları özel yurtlarla birlikte öğrencilerin yurt sorunu büyük ölçüde giderileceklerini söyledi.
Faruk Şahin, “ Kırşehir’deki öğrencilerin büyük kısmı yurtlarımızdan yararlanabilecek. Bu durum Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Öğrencilerimize, yurtlarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de veriyoruz” dedi.
Kırşehir Kervansaray Yurt Müdürü Faruk Şahin’in verdiği bilgiye göre, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara yerleşebilmek için başvurular 3 Eylül Pazartesi günü üniversite kayıtlarıyla birlikte başlayacak.
KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?
KYK yurtlarının 2018- 2019 eğitim ve öğretim yılı aylık ücretleri, yarı özel ya da resmi olma durumuna göre 168 TL ile 285 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 300 TL olarak uygulanıyor.
YURT KAYITLARI e-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK
İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, e-Devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yaparak tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun olduğu şehre gidip başvurma zorunluluğu bulunmuyor. Yurtta barınmaya başlanıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde en az 4 adet fotoğraf, kan grubu belgesi, öğrenci belgesi ve Kurum tarafından yapılması muhtemel geri ödemelerde kullanılmak üzere öğrencinin kendisine ait bir IBAN numarasının yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor. Öğrencilerin kaydoldukları üniversitenin akademik takvim başlangıcına göre yurtta barınmaya başlaması gerekiyor. Akademik takvim başlangıcına göre barınmaya başlamayan öğrencilerin yurt müdürlükleri ile iletişime geçerek durumlarını bildirmeleri gerekiyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .