Yunus Emre’yi  anıyoruz

Yunus Emre’yi  anıyoruz

07.10.2019

KIRŞEHİR’İN Ulupınar beldesinde bulunan Yunus Emre Türbesi’nde düzenlenecek törenle sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışın simgesi haline gelen Yunus Emre anılacak. Her yıl Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında düzenlenen Yunus Emre’yi anma etkinliği 9 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm […]

KIRŞEHİR’İN Ulupınar beldesinde bulunan Yunus Emre Türbesi’nde düzenlenecek törenle sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışın simgesi haline gelen Yunus Emre anılacak.
Her yıl Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında düzenlenen Yunus Emre’yi anma etkinliği 9 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek insan, sevgi ve gönül adamı, büyük Türk mutasavvıfı, dünyada sevginin sembolü halk şairi Yunus Emre, Ziyarettepe’de bulunan Yunus Emre Anıt Mezarı’nda düzenlenen törenle anılacak.
Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince dönüşümlü olarak düzenlenen Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri, Çarşamba günü saat 11.00’de Ulupınar Köyü Ziyarettepe Mevkii’nde Yunus Emre Anıt Mezarının ziyareti ile başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmaları yapılacak. Yunus Emre konulu şiirlerin okunmasını Temsil Yunus Emre’den şiirler ve alıç dağıtımı yapılacak. Konya Türk Tasavvuf Musikisi topluluğunun konserinin ardından Çilehane ziyareti yapılacak ve davetlilere yemek ikram edilecek.
Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yunus Emre’yi anma etkinlikleri öncesi bir açıklama yaparak bütün Kırşehir halkını davet etti. Yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi:
“Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırları içinde ve dışında birçok makamı bulunan, “Bir ben vardır bende benden içeru” diyerek tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve bu sayede sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı böylesine güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre’yi, Anıt Mezarı başında etkinliklerle bir kez daha anacağız.
Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince dönüşümlü olarak düzenlenen ve bu yıl Kırşehir Valiliğimizce düzenlenecek olan Yunus Emre’yi Anma Günü Etkinlikleri, 9 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 11.00’de Ulupınar Köyü Ziyarettepe Mevkii’nde Yunus Emre Anıt Mezarı başında yapılacak, Kur’an Tilaveti ile başlayacak program, Temsili Yunus Emre’den Şiirler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sêma Mukabelesi ve Tasavvuf Müziği konseri ve çilehaneyi ziyaret edip program sona erecektir. Yunus Emre’yi Anma Günü etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .