Yunus Emre Sempozyumu düzenleniyor

Yunus Emre Sempozyumu düzenleniyor

05.10.2018

Vali İbrahim Akın, ‘Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumu’ açılış programına katıldı. Fen-Edebiyat Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyuma Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. […]

Vali İbrahim Akın, ‘Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumu’ açılış programına katıldı.
Fen-Edebiyat Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyuma Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan, üniversite akademik personeli ile öğrenciler katıldı.
Vali İbrahim Akın, sempozyum programında yaptığı konuşmasında, içindeki insan sevgisi ve engin hoşgörüsü ile bizleri barışa, dostluğa, yardımlaşmaya ve birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya yönlendiren Yunus Emre’nin eserlerindeki üslubun, özgünlüğünün, dili kullanış şeklinin ve anadilimiz Türkçeye verdiği kıymetin paha biçilemez bir cihet olduğunu söyledi.
Kırşehir’in tarihimizin ve kültürümüzün gelişmesine fikirleri ve eserleriyle katkıda bulunan birçok değerli şahsiyete ev sahipliği yapmış olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Bilindiği üzere Kırşehir, Orta Anadolu’da yetiştirdiği ilim, irfan sahibi insanları ile kültürümüzün temelini oluşturan bir tarih ve kültür şehridir. Özellikle eserlerini Türkçe yazarak dilimizin güzelliğini ve inceliğini ortaya koyan Ahmed-i Gülşehrî, Âşık Paşa, Süleyman Türkmanî ve Yunus Emre bu topraklarda yaşamışlardır. Bugün burada Türk Halk ve Tasavvuf Edebiyatı’nın öncülerinden olan Yunus Emre’nin tüm bilinmeyenleriyle ele alınacak olması kültürümüz, Türkçemiz ve böyle büyük bir şahsiyete ev sahipliği yapmış ilimiz için önemli bir kazanımdır. Düzenlenen bu sempozyum, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Yunus’u daha yakından tanımamıza katkıda bulunacaktır.” dedi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da konuşmasında, “Anadolu’da Türk-İslam medeniyetinin oluşmasına katkı sağlayan önemli bir merkez olan Kırşehir’in bağrında yaşattığı isimlerden biri de Yunus Emre’dir. Yunus Emre, dünyaya gönül yapmaya gelen ve bu uğurda Anadolu’nun manevi mimarlığını üstlenen büyük bir şahsiyettir. Derin anlamları olan fakat söyleyiş tarzıyla sade ve anlaşılır bir dili olan şiirleriyle Anadolu insanına kendi dilinden gerçeği anlatan eşsiz bir dehadır Yunus. Sempozyum süresince ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ilimize gelen 70 akademisyen Yunus Emre ile ilgili bütün konulara değinilecekler.” şeklinde konuştu.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki Eraslan da konuşmasında, “İnsanların gönül dünyasına hükmedebilenlerin diyarı olan Ahi Evran’dan Yunus Emre’ye, Yunus’dan Neşet Ertaş’a çok büyük değerlere sahip olan Anadolu’nun kadim şehri Kırşehir’de bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum.” sözlerine yer verdi.
3 gün sürecek olan ‘Uluslararası Yunus Emre ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Gelişimi Sempozyumu’nda akademisyenler 16 oturumda 67 sözlü bildiri halinde sunumlarını gerçekleştirecekler. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .