Yunus Emre, Anıt Mezarı’nda anıldı

Yunus Emre, Anıt Mezarı’nda anıldı

23.10.2017

Yunus Emre için Aksaray ve Kırşehir Valilikleri tarafından iki ilin sınırlarının birleştiği Ziyarettepe’de anma programı düzenlendi…

Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek insan, sevgi ve gönül adamı, büyük Türk mutasavvıfı, dünyada sevginin sembolü halk şairi Yunus Emre anıldı.
“Ben gelmedim dava için / Benim işim sevgi için / Dostun evi gönüllerdir / Gönüller yapmaya geldim” mısralarıyla da bütün dünyada insan sevgisinin, dostluğun, barışın ve hoşgörünün timsali olarak kabul edilen büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre için Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında Kırşehir ve Aksaray Valilikleri tören düzenledi.
Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırları içinde ve dışında birçok makamı bulunan, “Bir ben vardır bende benden içeru” ifadesiyle tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre, Anıt Mezarı başında anılırken, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen etkinlikle de gelecek nesillere anlatıldı.
Kırşehir merkez Ulupınar köyü ile Aksaray’ın Ortaköy ilçesine bağlı Sarıkaraman köyü sınırı Ziyarettepe mevkiindeki ”Yunus Emre Türbesi”nde düzenlenen anma programında, Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, Yunus Emre’nin irtibatta bulunduğu Hacı Bektaş Veli ve Taptuk Emre’nin bu topraklarda yaşadığını, fiziki, coğrafi, manevi sebeplerle türbesinin de buraya yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Yunus Emre’nin anıt mezarının Aksaray ve Kırşehir sınırlarında olması nedeniyle birer yıl arayla dönüşümlü anma programı düzenlendiğini aktaran Şentürk, Yunus Emre’nin hayatını anlatan “Ey Yunus” adlı belgesel hazırladıklarını anlattı.
Şentürk, çekimleri Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir’de yapılan belgeselin bugünden itibaren Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacağını kaydetti.
Konuşmanın ardından Vali Şentürk, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, daire müdürleri ve vatandaşlar türbeyi ziyaret etti.
Temsili Yunus Emre tarafından şiirler okunarak, alıç dağıtılan anma programında, Çilehane ziyaret edildi.
Yunus Emre’yi anma etkinlikleri Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programla devam etti.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .