Yunus Emre anılıyor

Yunus Emre anılıyor

16.10.2017

Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre, 23 Ekim’de anıt mezarında anılacak…

Her yıl Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında düzenlenen Yunus Emre’yi anma etkinliği 23 Ekim 2017 Pazartesi günü yapılacak.
Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek insan, sevgi ve gönül adamı, büyük Türk mutasavvıfı, dünyada sevginin sembolü halk şairi Yunus Emre, Ziyarettepe’de bulunan Yunus Emre Anıt Mezarı’nda düzenlenen törenle anılacak.
Ayrıca Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki etkinlikte de, Yunus Emre anlatılacak.
Türkiye’de 13, Azerbaycan’da 3 olmak üzere 16 mezarı bulunduğu var sayılan, yaklaşık 700 yıldır Türk milleti tarafından dilden dile aktarılmış, türkü ve ilahilere söz olmuş, yer yer atasözü misali dilden dile dolaşmış mısralarıyla Türk kültür ve medeniyetinin oluşumuna büyük katkılar sağlamış bir gönül adamı olan ünlü halk ozanı Yunus Emre’yi anma etkinlikleri, bu yıl iki ayrı programda gerçekleştirilecek.
“Ben gelmedim dava için / Benim işim sevgi için / Dostun evi gönüllerdir / Gönüller yapmaya geldim” mısralarıyla da bütün dünyada insan sevgisinin, dostluğun, barışın ve hoşgörünün timsali olarak kabul edilen büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre, Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında Kırşehir ve Aksaray Valilikleri’nin organize edeceği törenle anılacak.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk ile Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre’yi anma etkinliklerine Kırşehir ve Aksaray halkının davetli olduğunu bildirirken, anma programı Yunus Emre Anıt Mezarı’nın ziyaret edilmesinin ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okunacak.
Temsili Yunus Emre tarafından şiirler okunarak, alıç dağıtılmasıyla devam edecek anma programında, Çilehane ziyaretinin ardından Grand Terme Hotel’de verilecek öğle yemeğine geçilecek.
Yunus Emre’yi anma etkinlikleri kapsamında ayrıca Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde program yapılacak.
23 Ekim Pazartesi günü saat 14.00’te başlayacak programda ilk olarak “Ey Yunus” adlı belgesel yayınlanacak.
Protokol konuşmalarının ardından Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Doğan konferans verecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun Sema Mukabelesi ile devam edecek programda, Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi ve Fatih Sarıyıldız tarafından ilahiler ve şiirler seslendirilecek.
Ufuk Cengiz tarafından Meddah anlatısıyla “Yunus ve Aşk” sunumu gerçekleştirilecek.
Kendisiyle özdeşleşen insan sevgisini ilahi sevgi ile bağdaştıran ve tüm insanlığa hitap eden, tasavvufun en büyük sözcülerinden Yunus Emre’yi anma etkinliklerine tüm Kırşehir halkı davet edildi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .