Yüksel Köseoğulları Kırşehir’in gururu oldu

Yüksel Köseoğulları Kırşehir’in gururu oldu

01.11.2017

KIRŞEHİR’DE son yıllarda Trap yarışmalarında aldığı başarılarla kendinden bahsettiren ve deyim yerindeyse attığını vuran Yüksel Köseoğulları yine bir başarıya imza atarak Kırşehir’in gururu oldu. 20-22 Ekim tarihleri arasında Konya’da düzenlenen trap disiplin müsabakalarında Kırşehir adına büyükler kategorisinde yarışan Yüksel Köseoğulları, yaklaşık 100 kişinin içinde başarı elde ederek 2. oldu ve gümüş madalyayı Kırşehir’e kazandırdı. Konya […]

KIRŞEHİR’DE son yıllarda Trap yarışmalarında aldığı başarılarla kendinden bahsettiren ve deyim yerindeyse attığını vuran Yüksel Köseoğulları yine bir başarıya imza atarak Kırşehir’in gururu oldu.
20-22 Ekim tarihleri arasında Konya’da düzenlenen trap disiplin müsabakalarında Kırşehir adına büyükler kategorisinde yarışan Yüksel Köseoğulları, yaklaşık 100 kişinin içinde başarı elde ederek 2. oldu ve gümüş madalyayı Kırşehir’e kazandırdı.
Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Saraçoğlu Spor Tesisleri Atış Poligonu’nda yapılan Trap Bölgesel Cumhuriyet Kupası’nda 5 bayan, 72 erkek olmak üzere toplam 77 sporcu mücadele ederken, dereceye giren sporcular şu şekilde oluştu; Büyük Erkeklerde; 1.Mehmet Kuş (Antalya), 2.Hasan Çavlı (Antalya), 3.Nedim Tahralı (Konya). Genç Erkeklerde; 1.Sami Berber (Kastamonu), 2.Mehmet Sait Örtükoğlu (Kastamonu), 3.Mustafa Aksoy (Çorum). Veteran Erkeklerde; 1.Ramazan Ali Öztürk (Eskişehir), Yüksel Köseoğulları (Kırşehir), Nejdet ilkhan (Konya). Yıldız Erkeklerde; 1.Vekil Ege Keten (Kırşehir), 2.Halil Bayrakçı (Kastamonu), 3.Turan Berk Yüksel (Kayseri). Büyük Bayanlarda; 1.Kamer Gür (Sivas). Genç Bayanlarda; 1.Fatma Çavlı (Antalya), 2. Ceren Özkaya (Çorum). Yıldız Bayanlarda; 1.Nazlınur Mutlu (Kastamonu), 2.Hacer İpek Atak (Ankara).
Şampiyon Köseoğulları duygularını şu şekilde ifade etti.
“Toplumdaki değerler bu tür aktiviteler, şehrin yaşanılabilirlik kalitesini ve oranını artırır. Gerek sportif anlamada, gerek sanatsal anlamda, gerek eğitim ve kültür anlamında, gerek sosyal donatı anlamlarında bizler Şehrül Emin olarak şehrin yaşanılabilir ve şehirde yaşayanların ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek, kendi hobilerini tatmin edecek, yer ve mekanlarda hazırlamak aynı zamanda yerel yöneticilerin görevidir. yarışmalarda çok değerli ekipler var. Geçtiğimiz gün Konya’da Bölgesel Trap Türkiye Cumhuriyet Kupası 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında Konya’da yapıldı. Bu organizasyondan dolayı düzenleyen bütün komiteye teşekkür ediyorum. Yarışmacıların katılmaları hasebiyle bütün yarışmacıları kutluyorum. Bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Kazanmış olduğum bu madalyanın Kırşehir’e de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”
TRAP-SKEET HAKKINDA
Geçmişi, tüfeğin avcılık amacıyla kullanılmasına kadar dayanan Trap-Skeet atıcılığı, önceleri canlı hedefler olan güvercinlerin bir kutu ya da kafesten serbest bırakılarak vurulması şeklindeydi. 1921 yılında İngiltere’de bu tekniğin yasaklanmasının ardından spor tanımına uygun hale gelen av tüfeği atışları, makinelerle fırlatılan kilden yapılmış plakların vurulmasına dönüştü. Terminolojisinde halen fırlatılan plaklara kil güvercin (clay pigeon), fırlatıcı makinelere tuzak (trap) denmesi de bu geçmişe bağlıdır. Türkiye’ de de yapılmakta olan trap ve skeet disiplinleri olimpik branşlardan olup, açık havada, standartları belirli poligonlarda, yine standartları belirli av tüfekleri ve fişekler kullanılarak, fırlatılan plakların vurulması esasına dayanır. Her iki disiplin de yüksek konsantrasyon, teknik, odaklanma, dikkat, refleks, göz−beden koordinasyonu gerektiren, fiziksel yeterlilikle birlikte zihinsel kontrol ve becerinin de en yüksek düzeyde gerektiği sporlardır. Gerek bayanlarda gerekse erkeklerde 12-13 yaşlarında başlanabilen, Türkiye’ nin birçok şehrindeki poligonlarda yapılabilen bu sporlarda, yetişen ve yetiştirilen dünya çapında başarılı Türk sporcular mevcut. Diğer atıcılık disiplinlerinden farklı olarak hareketli hedeflere hızla tepki verilerek vuruş gerçekleştirilen trap ve skeet, izleyiciler için de keyifli bir spor branşı olarak ilgiyle izleniyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .