“YÖRESEL FUARDA ÜRETİCİLER DEĞİL, TÜCCARLAR SATIŞ YAPTI”

“YÖRESEL FUARDA ÜRETİCİLER DEĞİL, TÜCCARLAR SATIŞ YAPTI”

03.03.2020

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü: “YÖRESEL FUARDA ÜRETİCİLER DEĞİL, TÜCCARLAR SATIŞ YAPTI” Ünlü: Biz Kırşehir’e katkı sağlayacak hiçbir fuara karşı değiliz” Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir Belediyespor’a gelir elde etmek amacıyla açılmasına izin verilen ve dün sona eren “Yöresel Ürünler” adı altında açılan fuarda hijyenik ve […]

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü:

“YÖRESEL FUARDA ÜRETİCİLER DEĞİL, TÜCCARLAR SATIŞ YAPTI”

Ünlü: Biz Kırşehir’e katkı sağlayacak hiçbir fuara karşı değiliz”

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir Belediyespor’a gelir elde etmek amacıyla açılmasına izin verilen ve dün sona eren “Yöresel Ürünler” adı altında açılan fuarda hijyenik ve sağlıklı ürünlerin satılmadığını öne sürdü.
Kırşehir’de bazı esnaf ve sanatkârların “Yöresel Ürünler” adı altında düzenlenen fuara tepki gösterirken, Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, fuara tepki göstermediklerini, ancak satılan ürünlerin sağlıklı olup olmadığından şüphe ettiklerini ifade etti.
Oda üyelerinin ürettiği ürünlerle pek çok ilde düzenlenen “Yöresel Ürünler Fuarı”na katıldıklarını belirten Başkan Hasan Ünlü, bu tür fuarların kente bir katkısı olmadığını, bu nedenle vatandaşların yerli esnaflardan alışveriş yapması gerektiğini söyledi.
Fuarlardan alınan ayıplı ürünlerin telafisinin olmadığını ancak kentin yerli esnafından yapılan alışverişlerde bunların telafisinin yapılabildiğini ifade eden Başkan Hasan Ünlü, şöyle devam etti:
“Kırşehir’de ilk kez 2. Lig’te mücadele eden yeşil-beyazlı Kırşehir Belediyesporumuza destek verilmesi amacıyla Yöresel Ürünler Fuarı açılmıştı. Bu fuara gelenlerin çoğu kooperatif adı altında dışarıdaki çeşitli il ve ilçelerden oluşuyor. Yöresel ürünler adı altında Kırşehir’deki esnaf ve sanatkârımıza zarar veriyor. Bizim bildiğimiz yöresel ürünler fuarıysa eğer bizde fuar 3-4 gün olur, ama şehrimizde 10 günden fazla bir satış yapılıyor. Sağlıksız ve kalitesiz ürünlerin üstelik te çok da pahalıya satıldığını gördük. Aslında herkes hijyen kurallarından, temizliğine, o yörenin ürünlerine uygun ürünü mü buna kanaat getirmeli. Kırşehir’de işletmeciler olarak bizden hijyen kurallarına uymamız ve başka kurallara uymamız isteniyor. Ama düzenlenen bu fuarlarda hijyen dahil diğer kurallara uyulmadığını gördük. Hep tozun toprağın içerisinde, açıkta, hiçbir önlem alınmadan sağlıksız koşullarda alışveriş yapıldı. Evet, biz buna burada yöresel şeylere karşı değiliz. Ama bunlarında bir kriterlerinin takip edilmesi gerektiğine düşünüyorum. Yöresel ürünler adı altında açılan fuarlara ne yazık ki esnafın elinde kalan, son kullanma tarihi bitmeye yakın ürünleri elden çıkartmak için gelenler yoğunlukta. Burada satılan ürünlerin çoğunun yöresel olmadığını çok iyi biliyoruz. Kırşehirliler şehrimizdeki bir esnaftan aldığı ürün bozuk çıksa götürüp, yenisini alabilirken, bu fuarda alanların bu şansı yok. Bu tür fuarların Kırşehir’e pek büyük bir katkısı yok, getirisi yok götürüsü var.”
Kırşehir’de bazı kişilerin esnafla-kuruluşları karşı karşıya getirmeye çalıştıklarını da belirten Başkan Ünlü, “Biz Kırşehir’e katkı sağlayacak hiçbir fuara karşı değiliz. Keşke bu tür fuarlarda gerçek üreticilere, gerçek kooperatifler olsa daha iyiydi. Bu işi meslek haline getiren tüccarlar, üretici kooperatiflerin adını kullanarak Kırşehir’e gelip satış yaptılar, para kazanıp gittiler” dedi.
Kırşehir Belediyespor’a gelir elde etmek amacıyla Cacabey Meydanı’nda açılmasına izin verilen ve dün sona eren “Yöresel Ürünler” Fuarı’na ait çadırlar kaldırıldı ve Belediye ekipleri tarafından yıkanarak temizlendi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .