“Yöneticilikte sözlü sınav kabul edilemez”

“Yöneticilikte sözlü sınav kabul edilemez”

31.01.2018

Eğitim-İş, liyakate uymayan MEB yönetmeliğini eleştirdi…
“Yöneticilikte sözlü sınav kabul edilemez”

Eğitim-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetici görevlendirme yönetmeliği taslağına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, taslağı “yanlışlık” olarak değerlendirdi.
Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanlığı, Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamayı, kamuoyuyla paylaştı.
“Sözlü sınav istemiyoruz. Takdire dayalı sistem istemiyoruz. Yazılı sınav istiyoruz. Atamaların ya da görevlendirmelerin yazılı sınav ve liyakati ölçen kriterlere göre yapılmasını istiyoruz” denilerek Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu.
Taslağın baştan aşağı yanlışlık ve eksikliklerle dolu olduğu, kariyer ve liyakat ilkelerinin hiçe sayıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine ilişkin bir taslak yayımlamış ve öğretmenlerin görüşüne açmıştır. Bu taslak baştan aşağı yanlışlıklarla, eksikliklerle doludur. Çünkü kariyer ve liyakat ilkeleri hiçe sayılmaktadır.
“Şu anda yönetici olmayanların yönetim kademelerine geçişte göz boyama maksatlı olarak yazılı sınav getirilmiş fakat ardından getirilen sözlü sınav ile niyet yeniden ortaya konulmuştur. Müdür olmak için ya da müdür yardımcısı olmak için yazılıdan 100 tam puan bile alsanız bir anlamı yoktur çünkü sözlü sınavlarla istendiği gibi görevlendirme yapılabilecektir. Bu da yetmezmiş gibi iki yıllık öğretmen ile yıllarını yöneticiliğe vermiş bir yönetici adayı ya da iki yıllık öğretmen ile doktora yapmış bir yönetici adayı arasında müdür yardımcısı olmak açısından hiç bir fark yoktur.
Müdürlük için ise bir yıl yöneticilik şartı getirilirken keyfi görevlendirme yapılan kurucu müdürlük de aynı statüde değerlendirilmiştir. Müdürlük için de öğrenim seviyesinin ya da kıdemin hiçbir önemi yoktur.
“Mevcut okul müdürleri 4 yılını doldurduğunda uygulanacak sistem ise tamamen il müdürünün inisiyatifine bırakılmak istenmektedir. Burada kıdem, öğrenim durumu, ödül kriterleri var ise de bunların görev uzatmada bir etkisinin olmayacağı açıktır.
“MEB’i uyarıyoruz öncelikle bu taslağı geri çekiniz. Ardından sendikamızın da bakanlıktaki toplantılarda görüş verdiği ve etkili olduğu 2009 yılındaki bir yaklaşımla yargıya dahi taşınmayacak bir sistemi hep beraber oturup oluşturup tartışmaya açalım.
“Eğitim kurumları yıllarca söylediğimiz gibi demokratik katılımın olduğu yaklaşımlarla hazırlanan mevzuata göre yönetilmeli, bu doğrultuda bir sistem oturtulmalıdır. Bunun dışında yazılı sınav ve liyakate esas kriterleri (yüksek lisans, doktora, hizmet içi eğitim, ödül, yöneticilik kıdemi, öğretmenlik kıdemi, yazılan kitaplar, yayımlanmış makaleler) bertaraf etmeyen bir anlayış seçilmelidir.
“MEB’i yıllardır tanıdığımızdan bu taslağı en azından bu aşamada geri çekeceklerini düşünmüyoruz. Bu nedenle yöneticilik düşünen düşünmeyen tüm eğitim çalışanlarına çağrıda bulunuyoruz. Veri girişi yapınız ve sözlü sınav istemiyoruz. Takdire dayalı sistem istemiyoruz. Yazılı sınav istiyoruz. Atamaların (görevlendirmelerin) yazılı sınav ve liyakati ölçen kriterlere göre yapılmasını istiyoruz. MEB’in açtığı veri giriş sisteminde görüşlerinizi paylaşınız.
“MEB; bu çağrımıza ve görüşlere uymasa bile ülkenin aydın insanı olarak, bir eğitimci olarak görüşünüzü belirterek tarihe not düşmenizi istiyoruz.”
HABER MERKEZİ



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .