Yok olan kültürel mirasa Ahi Evran sahip çıktı

Yok olan kültürel mirasa Ahi Evran sahip çıktı

09.09.2017

KIRŞEHİR’DE kilim ve halı dokumacılığını yeniden gün yüzüne çıkartan proje ve çalışmalar yapılırken, yok olan kültürel mirasa sahip çıkılan çalışmalara Ahi Evran Üniversitesi’nden de katkı sağlanıyor. Kırşehir halı ve kilimlerinin tanıtıldığı “Dokunanlar-Dokumalar” fotoğraf sergisi havayoluyla turistlere tanıtılıyor. Ahi Evran Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hande Kılıçaslan’ın “Dokunanlar-Dokumalar” adlı Dokuma ve […]

KIRŞEHİR’DE kilim ve halı dokumacılığını yeniden gün yüzüne çıkartan proje ve çalışmalar yapılırken, yok olan kültürel mirasa sahip çıkılan çalışmalara Ahi Evran Üniversitesi’nden de katkı sağlanıyor.
Kırşehir halı ve kilimlerinin tanıtıldığı “Dokunanlar-Dokumalar” fotoğraf sergisi havayoluyla turistlere tanıtılıyor.
Ahi Evran Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hande Kılıçaslan’ın “Dokunanlar-Dokumalar” adlı Dokuma ve Fotoğraf sergisi 29 Ağustos’tan itibaren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda giden yolcu katında yer alan TAV Galeri’de sergileniyor.
Sergi 10 Eylül 2017 tarihine kadar açık olacak.
Sergide yer alan eserler Kırşehir’in kültürel mirası olan dokumalar ve bu dokumalara ait dokumacı kadınların fotoğraflarından oluşuyor.
50×70 cm’lik düz dokumalar ve dokumacı kadın fotoğraflarından oluşan sergide 25 eser yer alıyor.
Dokumaların Isparta’nın Yalvaç ilçesi ve köylerinde 2012-13 yıllarında yapılmış alan araştırması sırasında tespit edilen düz dokumaların motif ve desenlerinden oluşmuş yeni tasarımlar olduğu belirtilirken, Kırşehir yöresel düz dokumaların renk, motif ve desen özellikleri dikkate alınarak tasarımlar yapıldı.
Maddi geçim kaynağı veya “Ölümlük-Dirimlik” olarak yıllarca yapılan bu dokumaların bazıları yöredeki kadınlar tarafından saklanırken, bazılarının da dışarıdan gelen tüccarlara çok ucuz maliyetine sattığı öğrenildi.
Satılan dokumaların yurtdışına da yozlaştırılarak satıldığını belirten Yrd. Doç. Hande Kılıçaslan, “Bir nevi kültürel mirasımız yok olma yoluna gitmektedir. Bu nedenle dokumalara biraz daha dikkat çekmek, el emeğiyle yapıldığını anlatabilmek ve gelecek kuşaklara mirasımızın devam etmesini sağlayabilmek serginin açılmasındaki amaçlarımdandır. TAV Galeri-Esenboğa’ya farklı kültürlerden çok sayıda yerli ve yabancı yolcu gelebildiği için kültürümüz olan dokumalara dikkat çekmek daha etkili olacağını düşünmüştüm. Bu nedenle bu kurumu tercih etmiştim. 10 Eylül 2017 tarihine kadar sergilenecek olan dokuma ve fotoğraf sergisini görmek isteyen tüm sanatseverleri TAV Galeri-Esenboğa sergi alanına ziyaretlerini bekliyorum” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .