YKS takvimi belli oldu

YKS takvimi belli oldu

11.11.2017

KIRŞEHİR’DE 9 bin, ülke genelinde de 2 milyon öğrencinin geleceklerine adım attıklarını üniversiteye giriş sisteminde 1,5 ayda 5 kez değişiklik yapılırken, ÖSYM sınav takvimini açıkladı. Lise öğrencilerinin heyecanla beklediği YKS sınav başvuru tarihleri (TYT) ÖSYM’nin resmi sayfasında açıklandı. ÖSYM, YKS sınav tarihleri üzerinden açıklama yaptı, sınavların ne zaman başlayacağını açıkladı. Buna göre başvurular 1 Mart […]

KIRŞEHİR’DE 9 bin, ülke genelinde de 2 milyon öğrencinin geleceklerine adım attıklarını üniversiteye giriş sisteminde 1,5 ayda 5 kez değişiklik yapılırken, ÖSYM sınav takvimini açıkladı.
Lise öğrencilerinin heyecanla beklediği YKS sınav başvuru tarihleri (TYT) ÖSYM’nin resmi sayfasında açıklandı.
ÖSYM, YKS sınav tarihleri üzerinden açıklama yaptı, sınavların ne zaman başlayacağını açıkladı. Buna göre başvurular 1 Mart 2018 tarihinde başlıyor, 21 Mart 2018 tarihinde sona eriyor. YKS ilk oturum sınavı ne zaman sorusunun cevabı belli oldu: 23 Haziran 2017, ikinci oturum ise 24 Haziran 2017 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 31 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak.
Yüksek Öğretim Kurumu, 2018 Haziran’da yapacağı YKS sınavına dair değişikliğe gitti. YÖK, YKS sınav sisteminden vazgeçmiyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT) normalde tek günde yapılması beklenilirken, sınav iki güne uzatıldı. Yeni sınav sisteminde ağırlıklı olan Türkçe ve Matematik iken, kurum diğer alanlarda oluşabilecek zafiyetten ötürü diğer dersleri de Temel Yeterlilik Sınavı’na almaya karar verdi.
Yüksek Öğretim Kurumu resmi web sitesinde yaptığı duyuruda “tedrici geçiş” kalıbını kullandı. Dereceli geçiş anlamına gelen kalıp, süreçlere geçiş sırasında ilk sürecin ikinci sürece daha sağlam geçişi amacıyla yapılan bir durumdur. Yeni sınav sistemi ilk kez açıklandığında Temel Yeterlilik Testi’nin sadece Türkçe ve Matematik üzerinden yapılacağı açıklanmıştı.
80 sorudan oluşan yeni sınav sistemine 40 soru daha eklenerek 120 soruya çıkartıldı. Türkçe testi (40 soru) haricinde 20 soru Sosyal Bilimlere dair sorulacak. Sosyal Bilimleri: Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih Matematik testi (40 soru) haricinde 20 soru Fen Bilimlere dair sorulacak. Fen Bilimleri: Biyoloji, Fizik, Kimya.
Sınav sistemi iki alan üzerine kurulu: Türkçe ve Matematik. Türkçe bölümünde Sosyal Bilimler, Matematik bölümünde Fen Bilimleri olacak. Buna göre; Türkçeden 20, Sosyal Bilimleri: Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih derslerinden 5 soru sorulacak. Matematikten 20, Fen Bilimlerinden Biyoloji 6, Fizik 7, Kimya 7 soru sorulacak.
Toplam soru adedi 120 olacak, sınav 135 dakika olacak. Her soruya 1 dakika 1 saniye vakit ayırılacak.
Sosyal ve Fen Bilimleri sınavı eklenirken, yeni sınav sisteminde sorular net bilgi üzerine olacak.
Birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi 23 Haziran Cumartesi günü yapılacak. İkinci oturum ise 24 Haziran Pazar günü yapılacak.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .