Yine hükümet binası üstüne

Yine hükümet binası üstüne

26.08.2015

KIRŞEHİR’DE yeni “Hükümet Binası” eski binasının yerine yapılmalıdır. Niye? 1) Burası şehrin orta yerindedir. Kırşehrimizin bütün mahallelerine eşit mesafededir. Burada işi olanlar, rahatlıkla, kolayca gidip gelebileceklerdir.Vasıtaya ihtiyaçları olmayacaktır. Köylüler de geldikleri dolmuşlardan inip, yürüyerek, rahatlıkla, vasıta parası vermeden, taksi dolmuşa ihtiyaç duymadan gidip işlerini yaptıracaklardır. Bağbaşı, , Kayabaşı, Üçgöz, Dinekbağı; Garipler, Kındam, Gölhisar, Aşıkpaşa, Kervansaray […]

KIRŞEHİR’DE yeni “Hükümet Binası” eski binasının yerine yapılmalıdır.

Niye?
1) Burası şehrin orta yerindedir. Kırşehrimizin bütün mahallelerine eşit mesafededir. Burada işi olanlar, rahatlıkla, kolayca gidip gelebileceklerdir.Vasıtaya ihtiyaçları olmayacaktır. Köylüler de geldikleri dolmuşlardan inip, yürüyerek, rahatlıkla, vasıta parası vermeden, taksi dolmuşa ihtiyaç duymadan gidip işlerini yaptıracaklardır. Bağbaşı, , Kayabaşı, Üçgöz, Dinekbağı; Garipler, Kındam, Gölhisar, Aşıkpaşa, Kervansaray İmaret, Ahievran, Çukurçayır… sakinleri de işlerini kolayca merkezi yerdeki hükümet konağında göreceklerdir. Ulaşım sorunu olmayacaktır.
2) Burada park sorunu da olmayacaktır. Çünkü gelenlerin vasıta gereksinimleri olmayacaktır. Çalışanların da park ihtiyacı olmayacaktır. Çünkü tüm memurlar, elemanlar oturdukları yerlerden,buraya yürüyerek gidip gelme olanağına sahiplerdir.Böyle olunca akaryakıttan, vasıtadan da tasarrufları olacaktır. Kiralık olsun olmasın oturanlar apartmanlar buraya yakındır.
3) Eski binanın yeri, arsası, öyle ileri sürüldüğü gibi hükümet binası yapmaya elverişsiz, küçük bir arsa değildir. Bina, imara göre 5 katlı olacaktır. Bir kat da temelden inildiği takdirde yapılacağına göre olacaktır altı kat. Altı katlı bir binada nüfus, tapu, kadastro, sanayi ve teknoloji… gibi birimler müdürlükler rahatlıkla çalışabilecekleri alana sahip olacaklardır. Zaten Valiliğin protokol binası gayet güzel bir şekilde yapılmış olup faaliyettedir, Vergi dairesi, defterdarlık da eski adliye binasında oldukça rahat bir şekilde faaliyetini sürdürmektedir.
4) Yukarda değindiğimiz gibi park sorunu olmayacaktır. Eğer ihtiyacı olursa bunu karşılayacak yanı başında kapalı bir otopark bulunmaktadır. 300 vasıtalık TEMÜR Otopark!
5) Bu alana park yapmak da bu güzelim arsayı araya vermek olacaktır. Çünkü bu alanda park ihtiyacı yoktur. 150 metre kuzeyde “Masal Park” vardır. Gayet güzel, ihtiyaca cevap verecek kapasitededir. Gene buraya 150 metre batıda Kent Park vardır ki, 300 binlik bir kente cevap verebilecek kapasitededir. Sosyal tesisleriyle, yürüyüş ve gezi alanlarıyla ve çocuk dinlenme ve oyun alanlarıyla. Gene 200 metre ileride Cacabey-Yesevi Parkı vardır ki, binlerce kişiye cevap vermektedir. Gene 200 metre yakında Ahi Parkı vardır ki, binlerce kişiye cevap verecek kapasitededir.
6) Hükümet binasını Kayseri asfaltı, üstünde bir yere yapmak Kırşehir halkına, ağır bir hakarettir. Hizmet vermede ve almada müthiş zorluklar çıkacaktır. Memurun gidişi-gelişi masraflı olacaktır. Vasıtayla gidecektir, gelecektir. Vatandaşların gidişi-gelişi müthiş külfet ve stres yükleyecektir. Yılda en 10-15 trafik kazası meydana gelecek ve yurttaşlar hükümet konağındaki işlerini yaptırmak için gidiş-gelişte hayatını kaybedecektir. Buna sebep olanlara basacaktır kalay!
7) Adlî hizmetlerin görülmesi de zorlaşacaktır. Adliye binası ile hükümet binasının birbirlerine yakın olmasında sayılmayacak kadar yarar vardır. Nüfusla, Tapuyla, Kadastroyla Adliye arasında bir sürü yazışmalar olur. Evrakları uzak bir mahalle götürmek, cevapları getirmek zaman alacak ve işler zorlaşacaktır. Gene vasıtaya, dolmuşa ihtiyaç olacaktır.
8) Ayrıca merkezdeki bina, mimarî bakımdan şehre bir güzellik, gösteriş, bir zerafet katacaktır, getirecektir. Şehrin görsel görünüm ve kimliğini yüceltecektir.
Yukarda sıraladığımız sosyal, kültürel, ekonomik şartları nazarı itibara alarak hükümet binasını eski yerine inşa edilmeli. O zaman şimdiki ve gelecektik kuşaklar size minnet duyar, dua eder. Aksi halde lanet okurlar, beddua ederler!
Eski hükümet konağının arsası birilerine peşkeş çekilecekse zaten ne yazsak, ne konuşsak boş. Çünkü arsaya paha biçilmez!YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

abdullah ünlü

Kırşehir fen haberdar olmak istiyorum.

31.08.2015, 23:46

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .