“Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü’nü kurtarmak adına bir çalışma var mı?”

“Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü’nü kurtarmak adına bir çalışma var mı?”

05.11.2019

Milletvekili Metin İlhan’dan Seyfe Gölü soru önergesi: “Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü’nü kurtarmak adına bir çalışma var mı?” CHP Kırşehir Milletvekili İlhan, Göl ve çevresi birinci derece “doğal sit” ve “tabiat koruma” alanı olarak ilan ve günden güne kurumaya başlayan Seyfe Kuş Cenneti’nin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önergesi […]

Milletvekili Metin İlhan’dan Seyfe Gölü soru önergesi:

“Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü’nü kurtarmak adına bir çalışma var mı?”

CHP Kırşehir Milletvekili İlhan, Göl ve çevresi birinci derece “doğal sit” ve “tabiat koruma” alanı olarak ilan ve günden güne kurumaya başlayan Seyfe Kuş Cenneti’nin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Milletvekili Metih İlhan, Seyfe Gölü’nün son durumu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırılmasını talep etti.
Milletvekili İlhan, önergesinde Bakan Kurum’un cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da kuşların göç yolunda bulunan ve dünyanın en büyük flamingo topluluğu dahil olmak üzere yaklaşık 200 kuş türünü barındıran ve bu kuşların beslenme, üreme, konaklama alanı olarak kullandığı dünyanın önemli sulak alanlarından biridir. Göl ve çevresi birinci derece “doğal sit” ve “tabiat koruma” alanı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesi ile nesli tükenmekte olan 27 kuş türü de koruma listesine alınmıştır. Bu bağlamda;
“1. Neredeyse tamamen kurumak üzere olan gölün bu hale gelmesinin sebepleri üzerine araştırma yapılarak bir inceleme başlatılmış mıdır? Bu konuda bir rapor düzenlenmiş midir?
“2. Gölü besleyen su kaynakları ile ilgili hatalı uygulamalar olmuş mudur? Oldu ise, bunlar nelerdir?
“3. Gölü besleyen kaynaklardan, uluslararası sözleşme ve yasal mevzuatımıza aykırılık göstermesine rağmen su temin edildiği iddiaları doğru mudur?
“4. Mühendislik hatasına sahip drenaj kanalları sebebiyle kuruyan arazinin birileri tarafından kazanılmaya çalışıldığı hususunda da iddialar yer almaktadır. Söz konusu bu iddialar da gerçeği yansıtmakta mıdır?
“5. Gölün su havzası ile çevresinde üretimi yapılmakta olan ve bol su isteyen tarım ürünleri, belli bir plan ve denetim çerçevesinde mi yetiştirilmektedir?
“6. Yıllardır can çekişen Seyfe Gölü’nü kurtarmak adına bir çalışmanız var mıdır?” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .