Yılın Ahisi Mevlüt Buzat ödülünü aldı

Yılın Ahisi Mevlüt Buzat ödülünü aldı

22.09.2017

KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk, 30. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında seçilen Kırşehir’de Yılın Ahisi Mevlüt Buzat’a ödülünü verdi. Ahi Evran Külliyesinde düzenlenen programda ilin Ahisi seçilen bisiklet tamircisi Mevlüt Buzat’a Vali Necati Şentürk, İlin Kalfası seçilen Mesut Demirbilek’e Milletvekili Mikail Arslan, ilin Çırağı seçilen Serkan Özçelik’e Boztepe Belediye Başkanı Ramazan Aydın ödüllerini verdi ve Şed kuşatıldı. […]

KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk, 30. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında seçilen Kırşehir’de Yılın Ahisi Mevlüt Buzat’a ödülünü verdi.
Ahi Evran Külliyesinde düzenlenen programda ilin Ahisi seçilen bisiklet tamircisi Mevlüt Buzat’a Vali Necati Şentürk, İlin Kalfası seçilen Mesut Demirbilek’e Milletvekili Mikail Arslan, ilin Çırağı seçilen Serkan Özçelik’e Boztepe Belediye Başkanı Ramazan Aydın ödüllerini verdi ve Şed kuşatıldı.
Vali Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, Ahilik kültürü ve felsefesinin temelinde toplumsal ve ticari ilişkilerde dürüstlüğün ve güvenilirliğin yer aldığını söyledi.
Ahi esnafının şefkatli, cömert ve güler yüzlü olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Ahilik çok zengin bir kültürdür. Ahilik, 600 sene Osmanlı İmparatorluğu’nun medeniyet projesi olmuştur. Bizler de, günümüzde dünyanın bu kültüre çok ihtiyacı olan kültürü yaşatmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda yılın ahisini seçerken, esnafımızın bütün geçmişini kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz. İlin Ahisi seçtiğimiz bisiklet tamircisi Mevlüt Buzat, 47 yılını bu mesleğe vermiş. Alın teriyle çalışmış, çocukların bisikletini tamir etmiş, helal yollardan para kazanmış. Umarım kendisine daha uzun yıllar bu memlekete hizmet etmek nasip olur. Bütün ödül almaya hak kazanan esnaflarımızı kutluyorum” dedi.
Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Şed Kuşatma gösterisi ile sona erdi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .