Yıldırım Kaya: “Sürgünleri durdurun”

Yıldırım Kaya: “Sürgünleri durdurun”

05.09.2017

Eğitim-Sen’li öğretmenlerin yaşadığı sürgün Meclis gündeminde…

Yıldırım Kaya: “Sürgünleri durdurun”

CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) Kırşehirli Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya, Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin yaşadığı sürgünü yaptığı açıklama ile eleştirerek, sürgünün durdurulması çağrısında bulundu.

Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin 15 Temmuz sonrası yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, adeta intikam alırcasına yapılan uygulamayı eleştiren CHP Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

“AKP hükümeti Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerden intikam almaya devam ediyor. 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra Doğu ve Güneydoğu’da açığa alınıp tekrar göreve iade edilen öğretmenler, şimdi de sürgün ediliyor.
“Eğitim-Sen üyelerini kanuna aykırı, keyfi bir şekilde açığa alıp, daha sonra görevlerine iade eden AKP hükümeti, çok sayıda öğretmeni de ihraç etmişti. Ancak göreve iade edilen öğretmenleri bayram arifesinde sürgün ederek, kininin soğumadığını gösterdi.
“İntikamın böylesi görülmedi! Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Elazığ, Mardin, Van. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler sürgün listesinde. Dindar olduklarını iddia edenler, eşleri farklı illere sürgün edip, aile bütünlüklerini paramparça ediyor. Çocuklar anne babalarından ayrı yaşamaya mahkum ediliyor. Kanser hastaları ailelerinden uzak yerlere sürgün edilerek, aile desteği, tedaviye rahat ulaşma hakkı ellerinden alınıyor. Yaşam hakkı yok ediliyor.
“FETÖ’nün siyasi ayağı yok diyenler, Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere FETÖ’cü muamelesi yapıyor. Siz FETÖ’ye milli eğitimi teslim ettiğinizde buna karşı mücadele edenler Eğitim Sen üyesi öğretmenler değil miydi?
“Milli Eğitim Bakanı’na soruyoruz, Eğitim-Sen’li öğretmenler ne zamandan beri FETÖ’cü oldu?
“Onlar da çok iyi biliyorlar ki Eğitim-Sen üyeleri ‘laik, demokratik, bilimsel’ eğitimi savunuyor, öğrencilerine de bunu öğretiyor. Yıldırma politikasının nedeni de bu. Demokratik güçleri dağıtarak ‘dinsel’ eğitime daha fazla alan açmak.
“Zulüm yapan din tüccarı kindarlar, herkese, her şeye kin kusup, intikam duygularıyla saldırıyorlar. Her yaptıklarının onaylanmasını, alkışlanmasını istiyorlar. Tam bir diktatör anlayışı ile boyun eğmeyenleri, onaylamayanları, eleştirenleri, yok edip cezalandırıyorlar. Hukuk dişi yöntemlerle haklarını gasp ediyorlar.
“Eğitim-Sen üyelerini de sürgün ederek yıldırmaya çalışıyorlar. Ancak unuttukları bir şey var. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, bu toprakların her karışında seve seve görev yapabilir, öğrencileriyle, velisiyle en sıcak ilişkiyi kurabilir, en kaliteli hizmeti verebilirler. Yıldırma politikalarına boyun eğmezler.
“Kindarlığın kitabını yazanlar bilmelidir ki devlet vatandaşından intikam alamaz. İlkel, insanlık dışı, keyfi uygulamalar yapamaz. Yasaları herkese karşı eşit şekilde uygulama mecburiyeti vardır.
“Hukuk dışı uygulamalarınıza son verin. Sürgünleri durdurun.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .