Yetiştiricilere desteklerden yararlanma çağrısı

Yetiştiricilere desteklerden yararlanma çağrısı

23.09.2017

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının sunduğu desteklerden yararlanılmasını isteyen Kenan Şahin, miktarı arttırılan buzağı desteği için de başvuruları beklediklerini söyledi…

BAKANLIK tarafından bu yıl ikinci kez verilecek yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmaları için Kırşehirli besicilere ve yetiştiricilere çağrıda bulunuldu.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ndan yararlanılmasını istedi.
Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, “2017 yılında Tarım Bakanlığımız tarafından hayvancılığın geliştirilmesi ve bitkisel üretim gıda üretimin geliştirilmesi amacıyla 11. Etap Kırsal Kalkınma Destekleme Projemiz yayınlanmıştı ve şu anda devam ediyor. İlk defa bu seneye mahsus olmak üzere 1 yıl içerisinde ikinci kez % 50 hibe destekli kırsal yatırımlarının destekleme programımız açıklanmıştır. Bu minvalde ilimizde bulunan tüm besicilerin, damızlık yetiştiricilerinin, gıda üretim işletmelerinin ve bununla ilgilenen şahısların yenilenebilir enerji tasarrufları ilimiz destekleme fonundan karşılanacak. Bununla ilgili müracaatlarımız 3 ay süreyle devam edecek. Yüzde 50 hibe desteğimiz de yeni kurulan işletmeler için 2 milyon TL’nin 1 milyon TL’si Tarım Bakanlığımız tarafından verilecek. Burada yeni yapılacak işletmeler, yapılan işletmelerin kapasite artırımı, yapılan işletmelerin teknoloji yenilemesi, hatta kırsal turizme dahil Bakanlığımız tarafından destekleme verilecek. Tarım Bakanlığımız 2017 yılında hayvancılıkla ilgili ciddi manada bir projeler sundu. Ve projeden de ilimizde destekleme kapsamına % 50 hibeden faydalanmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.
BUZAĞI DESTEĞİ DE ARTTI

Bakanlığın verdiği buzağı desteğinin 350 TL’den 750’ye çıktığını hatırlatarak, yetiştirici bölge illeri arasında yer alan Kırşehir’de başvuruların yapılmasını beklediklerini belirten Kenan şahin, “İlimizde şu ana kadar doğan buzağılara 350 TL ücret ödenirdi. Şu anda ilimiz yetiştirme bölgesi ilan edildiği için ilimizde doğan kulak küpesi takılacak, aşısı yapılacak, 4 ay süreyle takibi yapılacak buzağılara 750 TL destekleme ödemesi yapılacak. Destekler 350 TL’den 750 TL’ye çıkacak. İlimizin hayvancılık merkezi olması hasebiyle 21 il içerisinde yetiştirici bölgesi olarak ilan edildi. Ve bu bölge ilan edilmesi içerisindeki şartlarda ilimizde damızlık gebe düve alacak işletmelerin % 30 hibe desteği, damızlık gebe düve değil de damızlık besi dana alanlara da yine % 30 hibe desteği ödenecek. Bu konuda Bakanlığımıza, Valiliğimize, siyasi iradeye ilimizle ilgili çalışmalarda ciddi manada bir katkı sağlayacağı için teşekkür ediyorum. Üreticilerimizi, İl Müdürlüğümüze, İlçe Tarım Müdürlüğümüze özellikle buzağı desteği, gebe düve desteği, düve desteği ve kırsal kalkınma yatırımları desteği için bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .