YEŞİLAYCILAR DEDEKTÖRLE TAKİPTE

YEŞİLAYCILAR DEDEKTÖRLE TAKİPTE

23.08.2017

Tek tıkla dumansız hava sahanı ve sağlığını korumak senin elinde…

KIRŞEHİR’DE “Dumansız Hava Sahası” kapsamında 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirilen Yeşil Dedektör ile sağlığınızın takipçisi olabileceksiniz.
Dumansız Hava Sahası ihlalleri hızlı ve kolay bir şekilde Yeşil Dedektör uygulaması ile yapılabilecek.
Kırşehir’de tütün ve sigara kullanımının kapalı alanlarda ve topluma açık alanlarda tüketiminin azaltılması için yapılan denetimlere vatandaş desteği sağlanacak.
Kırşehirlileri, sağlıklarını koruma ve sağlıklı nesiller oluşturma noktasında duyarlı olmaya davet ederek, dedektör ile takipte ihbarların yapılmasını isteyen Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, uygulama ile işletmelerin denetimlerinin daha hızlı ve kontrollü yapılabildiğini söyledi.
“Sigara içme özgürlüğü adı altında sağlığını, keyfini ve geleceğinizi esaret altına almalarına izin vermek istemiyorsan, senin için yasalarla korunmuş haklarını ve dumansız hava sahanı korumak istiyorsan, tütün mamulleri kullanmayanlara saygı duyulsun istiyorsan, bir çözümün var” diyerek Yeşil Dedektör kullanılması çağrısında bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, sigara denetimlerine Yeşil Dedektörlerin katkısına dikkat çekti.
Dr. Bekir Demirbaş, “Kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımı kanunla yasaklandı. Bütün vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyetle davranmalarını kendilerine tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz üzere artık akıllı telefonlara, tabletlere yüklenen yeşil dedektör uygulamamız bulunmaktadır. Bu yeşil dedektör uygulaması aslında bir ihbar hattı. Yeşil dedektör uygulamasını telefonumuzda ya da tabletimize indirdiğimizde bir tıklamayla kapalı alanda tütün ihlali yapan yerde anında ihbar edebiliyoruz. İhbar ettikten sonra ekiplerimiz hızlı bir şekilde ulaşmaktadır ve işletme denetlenmektedir. Bu konuda hem işletme sahiplerini, hem vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek bildirebilecektir. İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşecek ve oradan da saha ekiplerine ulaşacaktır. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekana ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyecek ve gerekli işlemi yapacaktır. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanacaktır” dedi.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE ÇAĞRI

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Demirbaş, sigarayı bırakmak isteyenlere poliklinik hizmeti ile yardımda bulunduklarını da hatırlatarak, “Kırşehir’de Sağlıklı Yaşam Merkezimizde Sigara Bıraktırma Polikliniğimiz bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın Alo 171 hattı bulunmaktadır. Hem Alo 171’i arayarak, hem de Sigara Bıraktırma Polikliniklerimize başvurarak her zaman yardım alabilirler. Bildiğiniz üzere tütün ve sigara üzerinde 4 binin üzerinde zehirli madde bıraktıran kesinlikle akciğer kanserine neden olduğu bilimsel olarak tespit edilmiş olan kimyasallar var. Sadece akciğer kanseri değil birçok kansere ve beraberinde de birçok kronik hastalığa, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, kronik bronşit gibi hastalıklara neden oluyor. Sigara tütün ve tütün ürünlerinden uzak kaldığımızda hem kalp damar hastalıklarına, hem diğer kronik hastalıklara, hem de birçok kansere yakalanma riskimiz inanılmaz ölçüde düşmektedir. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olması, tütün ve tütün ürünü kullananların bu hizmetlerden faydalanarak bu ürünlerden uzaklaşmalarını kendilerine tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .