Yerli mahsul sebzeler tezgahlarda yerini aldı

Yerli mahsul sebzeler tezgahlarda yerini aldı

08.08.2017

Kırşehir’in ırmak bucağı ve Hirfanlı sahili kenarındaki köylerde yetiştirilen yerli mahsul ürünler tezgahlardaki yerini aldı. Kırşehir ve köylerinde yetiştirilen domates, salatalık, yeşil fasulye, sivri biber, kayısı gibi yerli mahsulü ürünler Belediye’ye ait Sebze Pazarı’nda, cadde ve sokaklarda, mahalle aralarında da satışa sunuluyor. Kırşehir halkının yerli mahsul ürünleri tercih etmesi Pazar esnafının işlerini düşürürken, esnaflar da […]

Kırşehir’in ırmak bucağı ve Hirfanlı sahili kenarındaki köylerde yetiştirilen yerli mahsul ürünler tezgahlardaki yerini aldı.
Kırşehir ve köylerinde yetiştirilen domates, salatalık, yeşil fasulye, sivri biber, kayısı gibi yerli mahsulü ürünler Belediye’ye ait Sebze Pazarı’nda, cadde ve sokaklarda, mahalle aralarında da satışa sunuluyor.
Kırşehir halkının yerli mahsul ürünleri tercih etmesi Pazar esnafının işlerini düşürürken, esnaflar da köylülerden aldığı ürünleri tezgahına koymak için köylere yöneldiklerini söylüyorlar.
Kırşehir’de bu yıl yaz mevsiminin çok sıcak geçmesi nedeniyle ürünlerin büyük kısmının yandığını, ürün rekoltesinin düştüğünü ve bunun da fiyatları arttırdığını söyleyen çiftçiler yerli domatesin kilosunu 3, salatalığın kilosunu 3. Biberin kilosunu 5, yeşil fasulyenin kilosunu da 7 liradan satışa sunduklarını söylediler.
Çiftçilerin emek ve zahmetle yetiştirdikleri yerli mahsul ürünlerinin tezgahlarda yerini alması en çok yerli ürün almayı tercih eden vatandaşları sevindirirken, onlar da fiyatların yüksek olmasına tepki gösterdiler.
Yerli mahsulü ürünlere lezzetinden dolayı daha çok ilgi gösterdiklerini belirten vatandaşlar, “Yılda 2-3 ay yerli ürünleri yemek istiyoruz. Hatta kurutmalıklarımızı ve turşularımızı bundan yapıyoruz. Ancak fiyatların yüksek olması bizleri zorluyor. Üreticilerimiz fiyatlarda biraz indirim yaparsa daha çok ürünü kısa sürede yapabilirler. Bekletip bozulunca çöpe atmayı düşünüyorlarsa onu bilemeyiz, ama onların zarar etmesini de istemeyiz” dediler.
Hirfanlı ve Kızılırmak kıyısındaki sulu alanlarda yetiştirdikleri yerli mahsul ürünlerini Kırşehir pazarına getirerek satmaya çalışan köylüler ise maliyetlerin artmasına tepki göstererek “Halkımız bizim sattığımız yerli sebze ve meyveleri pahalı buluyorlar. Köyden şehre 500 kilo domates ya da salatalık getiriyoruz. Sattığımız ürünlerin parasının yarısını mazota veriyoruz. Ciddi oranda para kazanamıyoruz, sadece masrafımızı çıkartmaya çalışıyoruz. Kırşehirli hemşehrilerimize biz de ucuz ürün satmak isteriz, ama maliyetler bizi o kadar çok zorluyor ki, bazen zararına Kırşehir’e ürün getirip götürüyoruz” diye konuştular. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .