Yerel yönetimler israf yeri olmamalı

Yerel yönetimler israf yeri olmamalı

11.07.2019

Yıllarca enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik, yokluk, yoksulluk, fakir fukaralık gibi sorunları, nesilden nesile aktarılan bir sosyal miras gibi milletçe sanki özümsemiş durumdayız. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde el değiştiren tüm belediyelerde yapılan incelemeler, yazılı basında ve görsel medyada ilan edilmesi hali ile içinde bulunduğu durum içler acısı. Öyle anlaşılıyor ki inanılmaz bir kaynak israfı […]

Yıllarca enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik, yokluk, yoksulluk, fakir fukaralık gibi sorunları, nesilden nesile aktarılan bir sosyal miras gibi milletçe sanki özümsemiş durumdayız.
31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde el değiştiren tüm belediyelerde yapılan incelemeler, yazılı basında ve görsel medyada ilan edilmesi hali ile içinde bulunduğu durum içler acısı. Öyle anlaşılıyor ki inanılmaz bir kaynak israfı var.
Tabii böyle olmamalıydı, sevgiye, hoşgörüye dayalı üretim odaklı hizmet üzerine inşa edilmiş yerel yöneticilik uygulaması esas olmalıydı. Ancak son yapılan seçimlerin sonrasında bile bu tip tartışmaların ortaya çıkması ülkemiz demokrasisi adına kanımca önemli bir kazanımdır. Zira seçim sonuçları böyle olmasa ne duyacak ne de bilecektik. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz şartlarında ülkemizde boşa giden ve israf edilen her kuruşun bir sosyal yarayı kapatabileceği bilinmelidir.
Öyle anlaşılıyor ki, siyasi ilişkileri korumak ve kendi adına yönlendirmek için ihtiyaç fazlası insanın işe alınması, beş yüz kişiyle idare edilebilecek kurumlara iki ya da üç katı fazla personelin alınması sonucunda bazı belediyeler bugün ciddi bir ekonomik yük altında olduğu sıkça dile getirilmektedir.
Hem büyük şehirler hem de diğer il ve ilçe belediyeleri, şu ana kadar borçsuz bir belediye açıklaması yapılmadı. Neden bu kadar kaynak israfı yaparlar bu paralar nerelere gider doğrusu anlaşılmış değil.
Kırşehir belediyesini yakından biliyoruz, istihdama yönelik kapsamlı gelir getiren bir yatırımı da yok. Öyleyse fazla miktarda milli servetin israf edilmesi de doğru olmamış.
Şimdi elbette tüm ülkemizde kanayan bu yara tüm toplumu yakından ilgilendirmektedir. Ancak çok uzaklara gitmeden yaşadığımız kentimize bir göz atalım. Kırşehir dedik ya, büyük paralar harcanarak yapılan Ahi külliyesi, Cacabey camii yanına yapılan yeni düzenleme, geniş caddelerin daraltılması çalışması, parkların bakımının yapılacağına bozulup yeniden yapılması ve benzeri yerlere neden bu kadar paranın harcandığını ve bunun bu kente, bu kentte yaşayan insanlara ne gibi faydasının olduğunu bilen yok, anlayan yok.
Bu tür israfın partisi de, siyaseti de yok kim sebep olmuşsa doğru yapmamıştır.
Tüm bunların bile hem Kırşehir de, hem de birçok ilde ortaya çıkartılması elbette ki, önemlidir.
Yerel yöneticiler o ihtişamlı makamlara halkın oyları ile seçilerek geliyorlar ve yetkileri içerisinde kaynakları uygun gördükleri ihtiyaçlar ve istekler alanlarına göre harcama hakkına sahipler. Ancak hesapsız, düzensiz, rastgele, gerçek verilerden uzak kalarak, keyfe keder yapılan harcamaların gerçekleştirilmesi, halkın ödediği vergileri ile biriken milli servetin birilerinin canının istediği gibi harcayıp israf etme lüksüne de kimse sahip olmamalı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .