Yerel seçimlere gidilirken

Yerel seçimlere gidilirken

08.11.2018

Önümüzdeki yılın 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler için zaman hızla daralıyor. Ülkemizde rejim ve sistem değişimine yol açan 24 Haziran seçimlerinin ardından yapılacak bu seçimler, birçok bakımından tabi ki büyük önem taşıyor. Öncelikle, 24 Haziran sonrası ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, tüm halkın ve her siyasi partiden seçmenin, iktidar partisine olan bakışını, yaklaşımını olumsuz […]

Önümüzdeki yılın 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler için zaman hızla daralıyor. Ülkemizde rejim ve sistem değişimine yol açan 24 Haziran seçimlerinin ardından yapılacak bu seçimler, birçok bakımından tabi ki büyük önem taşıyor.
Öncelikle, 24 Haziran sonrası ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, tüm halkın ve her siyasi partiden seçmenin, iktidar partisine olan bakışını, yaklaşımını olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle de seçmen yeni arayışlara yöneliyor. Burada önemli olan, muhalefetin, özellikle de CHP’nin, yerel seçimlerle ilgili yapacağı hazırlıklar ve seçmenin önüne çıkaracağı adaylarla parti örgütlerinin plan ve projeleridir.
Daha önceki yıllarda yapılan seçimlerden, CHP’nin, genel seçime göre yerel seçimlerde daha başarılı sonuçlar aldığını gösteriyor. Farklı açıdan bakarsak, iktidar partisinin de tam aksine yerel seçimlerde zorlandığını görüyoruz. Bütün bu somut veriler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim sonuçlarına bakışını ve beklentisini yükseltiyor.
Ülke genelinde ve Kırşehir’de yerel seçimlere giderken CHP seçmeni 24 Haziran akşamı yaşanan kızgınlıkları, küskünlükleri, olumsuzlukları bir tarafa bırakmış görüntü veriyor.
CHP merkez ve yerel örgütlerinde iyimser hava her geçen gün dalga dalga yurdun dört bir köşesine yayılıyor.
Öyle ki, CHP’ye seçmenin bakış açısında dezavantaj oluşturacak hiçbir olumsuzluk yok sanki. Zira CHP seçmeninin mücadele azmi yüksek, CHP seçmeni şimdi mücadele etme zamanı olduğunun bilinci ile önümüzdeki yerel seçimleri bu mücadele sürecinin yeni bir aşaması olarak görmektedir. Zaten, 31 Mart 2019 tarihinde seçilecek olan yerel yöneticiler Cumhuriyeti 100’üncü yılına taşıyacaklardır.
İşte bu nedenle de önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler ayrıca bir önem arz etmektedir.
Ülkem ve Kırşehir halkı, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışacak çağdaş ve demokrat bir siyasal anlayışla yönetebilecek yetenekli, bilgili, birikimli, proje ve vizyon sahibi yöneticileri iş başına getirecektir.
Bilinmeli ki, ülkeye gelecekte yön verecek, yönetecek, toplumsal yaşamı doğrudan etkileyecek dinamikler de yerel yönetimlerde mayalanmaktadır.
Yerel seçimlere giderken, CHP her kesimden seçmeni çevresinde derleyip toparlayarak, kentlerin yerel toplumsal dinamiklerini hareketlendirip, birlikte başarıyı elde etmek için ortak akılla hazırlanmalıdır.
Yerel yönetimler konusunda CHP’nin zaten tarihsel olarak zengin bilgi ve birikimi mevcuttur. İzmir, Eskişehir, Aydın, Muğla, Hatay, Çanakkale, Trakya belediyelerine bakıldığında yerel yöneticiliğin başarısı ve zenginliği daha iyi anlaşılmaktadır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .