YEREL BASINA CAN SUYU…

YEREL BASINA CAN SUYU…

17.12.2018

Resmî ilan yeni fiyat tarifesi Cumhurbaşkanınca onaylandı YEREL BASINA CAN SUYU… Döviz kurundaki yükselişle birlikte kağıt ve tüm girdilerde meydana gelen ciddi artışla zor günler yaşayan yerel basının resmi ilanlardaki artış talebi uygun görühldü ve 12,5 lira olan fiyatı 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 liraya yükseltildi. Kağıt ve diğer girdilerdeki yükseliş, yatırımların durması ile […]

Resmî ilan yeni fiyat tarifesi Cumhurbaşkanınca onaylandı

YEREL BASINA CAN SUYU…

Döviz kurundaki yükselişle birlikte kağıt ve tüm girdilerde meydana gelen ciddi artışla zor günler yaşayan yerel basının resmi ilanlardaki artış talebi uygun görühldü ve 12,5 lira olan fiyatı 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 liraya yükseltildi.
Kağıt ve diğer girdilerdeki yükseliş, yatırımların durması ile resmi ilanların düşmesinin ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’deki yerel basın da büyük sıkıntıya düştü ve gazeteler kategorilerini düşürmek zorunda kaldı.
4 yıldır 12 ile 14 sayfa arasında ve renkli olarak yayınlanan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” de kategorisini 2.25’ten 0.90’a, sayfa sayısını da 8’e düşürerek krizden etkilenmişti.
Gazete maliyetlerinin artması, gelirinin düşmesi ile zor günler yaşayarak kategorilerini düşürmek zorunda kalan Kırşehir basınının yanı sıra Türkiye’de yıllarca yayınlanan 300 civarındaki yerel basının da kapanmasına neden olmuştu. Hatta bu konuda yerel gazetelerin güçlendirilmesi, TRT’den yerel basına pay verilmesi bile gündeme gelmişti.
Türkiye’de faaliyet gösteren basın kuruluşları da resmi ilan fiyatlarının arttırılması için hükümet nezdinde girişimlerde ve çalışmalarda bulunuyordu.
İşte bu girişim ve talepleri uygun bulundu. Cumhurbaşkanlığına sunulan resmî ilan yeni fiyat tarifesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin 11 Aralık 2018 tarih ve 30622 sayılı nüshasında yayımlandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından teklif edilen resmi ilan fiyat tarifesini onaylayarak, resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücretini KDV hariç 15 Türk Lirası, günlük fiili satışı 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 45 Türk Lirası olarak belirledi.
Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yayımlandı. Söz konusu tarife, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.
Karara göre, resmi ilanların yayım ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden 1 santimetrelik ölçümle elde edilen sütun-santim birimi esas alınarak hesaplanmaya devam edilecek.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi ilan metinlerinin dizgisinde “Arial” yazı karakteri ve günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazetelerde 9 punto, diğer gazetelerde ise 10 punto metin harflerinin kullanılması zorunlu olacak. Resmi ilanların 5 santimetrelik kısmında, 10 punto metin harflerinin kullanımında en az 12 satır, 9 punto harflerin kullanımında ise en az 14 satır yazı bulunması gerekecek.
Resmi ilanların başlıkları, ilan metinleriyle orantılı olacak, ancak ilan metni başlık dâhil 200 sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıkları 24 puntoyu, 100 ila 200 sütun-santim arasındakiler 20 puntoyu, 50 ila 100 sütun-santim arasındakiler 16 puntoyu, 50 sütun-santimin altındakilerin ise 14 puntoyu geçemeyecek.
Ayrıca günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için sütun genişliği 32 milimetre, diğer gazetelerde ise 37 milimetre kabul edilecek. Diğer taraftan bir sütunu geçen resmi ilanlarda sütun aralarındaki boşluklar, 3 milimetre üzerinden hesaplanmaya devam edilecek. İlan başlığı ile ilan metni arası 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığı 0,5 milimetre, metin ile çerçeve arasındaki boşluklar da 3 milimetre olacak. Kelimeler arasında bir karakter boşluğu bırakılacak.
Daha büyük puntolu harflerle ya da daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır aralarında gereğinden fazla boşluk bırakılan ilanlar, bu açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanması uygulaması sürdürülecek.
Resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayım ücreti KDV hariç 15 Türk Lirası olarak ücretlendirilecek. Söz konusu resmi ilan bedeli, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için ise KDV hariç 45 Türk Lirası’ndan hesaplanacak.
Böylece 2018 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazeteler için yüzde 20, diğer gazeteler için ise yüzde 12,50 artış sağlanmış oldu.
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, 28 Kasım 2018 tarihli toplantısında, gazetelerin artan maliyet giderlerine dikkat çekerek, 2019 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde artış öngören teklif kararını oybirliğiyle almıştı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .