“YENİ BÜYÜKŞEHİRLER GELEBİLİR”

“YENİ BÜYÜKŞEHİRLER GELEBİLİR”

05.10.2017

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki açıkladı:

“YENİ BÜYÜKŞEHİRLER GELEBİLİR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin dün Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’na yaptığı yeni büyükşehirlerin geleceği yönündeki açıklaması Kırşehir’in “bütünşehir” adıyla Nevşehir’e bağlanabileceği iddialarını kuvvetlendirdi.
Pazartesi günü gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in hükümetin üzerinde çalıştığı “bütünşehir” yasası çerçevesinde bazı illerin nüfus bakımından kendisinden daha büyük olan illere bağlanacağı ve bu çerçevede tarih ve kültür şehri, Selçuklu’dan bu yana il olan Kırşehir’in de dünün ili Nevşehir’le bütünleşeceği yönündeki haberinin ardından Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin bir basın toplantısı düzenleyerek, böyle bir düzenlemenin gündemde olmadığını, hatta bakanlıklarla görüştüğünü belirterek çıkan haberlerin asılsız ve asparagas olduğunu söyledi.
Hatta bu konuda Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile telefonda görüştüğünü ve Bakan Özhaseki’nin böyle bir çalışmayla Kırşehir’in Nevşehir’le “bütünşehir” adıyla birleştirilmesinin gündemde olmadığını bildirdiği öğrenilmişti.
Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin dün Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’na yeni büyükşehirlerle ilgili yaptığı açıklamayla böyle bir çalışmanın olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
Büyükşehirlerle ilgili yeni bir çalışmaları olduğunu açıklayan Bakan Özhaseki, büyükşehir olmak için gerekli olan 750 bin nüfus şartının değişebileceğini ifade ederken şunları söyledi:
Özhaseki, “Burada bir tartışma var. Hangi şehirler büyükşehir olsun, nüfusu 500 bine düşürdüğünüzde şu kadar il daha giriyor. 400 bine düşürdüğünüzde şu kadar il daha giriyor. 300 bine düşürdüğünüzde şu kadar il daha giriyor. Bu arada daha da aşağı düştüğünde acaba oradaki belediye başkanları teşkilatları taşıyabilir mi? Bunların hepsi tartışılıyor. Önümüzdeki günlerde meclise gelecek” dedi.
Bakan Özhaseki’nin bu açıklamaları Kırşehir’de herkesin kafasında bir çok soru işareti bıraktı. “Kırşehirliler, her ne kadar il yöneticileri Kırşehir’i Nevşehir bütünşehir adıyla birleştirilemeyeceğini söyleseler de Bakan Özhaseki’nin bu açıklamasında böyle çalışmaların olabileceğini bir kez daha ortaya koydu. Kırşehir’i yöneten Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, sivil toplum kuruluşu başkanlarımız bu konuda şimdiden gerekli çalışmalarını, hatta tepkilerini ortaya koymalıdırlar. Yarın Meclis’te görüşülüp karar verilirse tarih ve kültür şehri Kırşehir’i Nevşehir’e bağlarlarsa bunun vebalinden hiçbir zaman kurtulamazlar” diye konuştular. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .