Yemek Yarışması başvuruları sürüyor

Yemek Yarışması başvuruları sürüyor

04.05.2015

Yemek Yarışması başvuruları sürüyor  Yardım Sevenler Deneği Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehirli bayanlarını “benim yemeğim diyebilecekleri” kimsenin bilmediği yemekleri ile yarışmaya katılmaya davet etti…  KIRŞEHİR Yardım Sevenler Deneği Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehirli bayanları, bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na katılmaya davet etti. Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak […]

nurten büyüksaraç yemek yarışması

Yemek Yarışması başvuruları sürüyor

 Yardım Sevenler Deneği Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehirli bayanlarını “benim yemeğim diyebilecekleri” kimsenin bilmediği yemekleri ile yarışmaya katılmaya davet etti…

 KIRŞEHİR Yardım Sevenler Deneği Başkanı Nurten Büyüksaraçoğlu, Kırşehirli bayanları, bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na katılmaya davet etti.

Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na başvuruların Yardım Sevenler Derneği’ne de yapılabileceğini hatırlatan Nurten Büyüksaraçoğlu, “Bu sene dördüncüsü yapılacak yemek yarışmamızın. Ahilik Bayramı içerisinde oluyor. Yöresel yemeklerimiz yarışıyor. Yine kadınlarımızın benim yemeğim diyebilecekleri, kimsenin bilmediği yemeklerini de bu yarışmaya katabiliyorlar. 3 kategoride yapılıyor, hamur işleri, ana yemekler ve yeni yemekler diyoruz. Biz bu işin içindeyiz Yardım Sevenler Derneği olarak. Başvuruları derneğimize de yapabilirler. İnşallah yeni yemeklerimiz çıksın diyoruz ve eski yemeklerimiz unutulmasın diyoruz. Bir an önce başvurularını yapsınlar ve katılmak isteyenler mutlaka katılsınlar diyorum. Bazıları cesaret edemiyor, ama bence bu korkuyu yensinler ve katılsınlar” şeklinde konuştu.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2012 yılından bu yana düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü düzenlenecek. Bu yıl düzenlenecek olan yemek yarışmasında dereceye girecek ev hanımları her yıl olduğu gibi bu sene için de güzel hediyeler bekliyor.

Ahilik Haftası kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere Türk mutfak kültürü ve Kırşehir’in mutfak kültürüne sahip çıkmak amacıyla 2012 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya başvurular sürüyor.

3 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Türk mutfağının ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını doldurmuş bayan ve erkek fark etmeksizin esnafımız, aşçılarımız ve ev hanımlarımız katılabilecektir. 13 Mayıs’ta düzenlenecek yarışma Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb) dallarında yapılacak.

Her dalda dereceye girenlerin birincilere tam altın, ikincilere yarım altın ve üçüncülere büyük çeyrek altının verileceği “4. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi, Kırşehir Lokantacılar ve Pastacılar Odası ile Kırşehir Kent Konseyi’ne başvuruda bulunabilecek. Yarışmaya müracaatlar 8 Mayıs 2015 Cuma günü sona erecek.

  1. AHİ SOFRASI YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI KOŞULLARI

“Yemek Yarışması 28. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 13 Mayıs 2015 tarihinde 10.00-13.00 saatleri arasında Ağalar Konağı’nda yapılacaktır. Ön hazırlıkları olan yarışmacılar saat 09.00’dan itibaren yarışmanın yapılacağı yere gelebileceklerdir.

“Her yarışmacı sadece 1 yemek çeşidi ile yarışmaya katılma hakkına sahiptir.

“Yemek yarışması Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar, Ahi Sofrası Yemekleri(Kırşehir yöresine ve ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi; Ahi pilavı, Ahi helvası, Ahi çorbası, Ahi kebabı, Ahi dürümü, Ahi böreği gibi) 3 kategoride gerçekleştirilecektir.

“Her kategori, 3 jüri üyesinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Üç kategoride toplam 9 jüri üyesi yer alacaktır.

“Değerlendirme kriterleri; sunum-yöresellik ve özgünlük-görünüm, renk ve koku-lezzet şeklinde belirlenmiştir.

“Toplam 100 puan üzerinden değerlendirilen yarışmada, ‘Sunum: 1-10 puan; Yöresellik ve Özgünlük: 1-30 puan; Görünüm, Renk ve Koku: 1-30 puan; Lezzet: 1-30 puan olarak her bir kritere göre puan verilecektir.

“Yemeklerin ısıtılması için yarışma alanında, ocak, mikrodalga fırın organizasyon tarafından temin edilecektir.

“Yarışmacılar kendileri için gerekli olan servis kaplarını, servis kaşığı, kepçesi vs. malzemeleri kendileri getireceklerdir.

“Organizasyon tarafından gerekli görüldüğü takdirde ön eleme yapılacaktır. Bu durum yarışmacılarımıza başvuru formunda tarafımıza verilmiş olan iletişim bilgileri aracılığıyla bildirilecektir.

“Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması, 18 yaşını doldurmuş bayan veya erkek esnaf, aşçı ve ev hanımlarına açıktır.

“Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. derece yakınları katılamaz.

“Yarışmaya katılacak yemek en az 12 porsiyon olacaktır.

“Yarışmaya katılmak isteyen başvuru sahiplerinin, en geç 8 Mayıs 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Kırşehir Kent Konseyi ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneği ‘ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME AŞAMALARI

“Tüm yarışmacıların yemekleri jüri tarafından servisten önce görülecek şekilde stanttaki yerlerini alacaklardır.

“Yarışmacı, yemeğini kendi getirdiği servis kabında sunuma hazırlayarak, her jüri üyesinin tabağına servis yapacaktır. (Jüri üyelerinin servis tabağı, çatalı, bıçağı, kaşığı, bardağı organizasyon tarafından temin edilecektir. Yarışmacı sadece jüri masasına yemeğini servis edeceği özel tabağını, servis kaşığını, kepçesini, maşasını, kevgirini vs. getirecektir.)

“Bu aşamalar devam ederken jüri yemeği sunum-yöresellik ve özgünlük- görünüm, renk ve koku-lezzet açısından değerlendirerek ayrı ayrı puan verecektir.

“Tüm yarışmacıların puanlaması bitince jüri heyeti dereceye girenleri yazarak kapalı zarfla sunucuya teslim edecektir.

“Yarışma sonuçları aynı gün yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül törenine geçilecektir.

“Yarışmaya katılmak için yarışma başvuru formunu, yemek reçetesini (örn: 2 su bardağı un, 2 kaşık tuz) ve yemeğin yapılış tarifini aşağıda belirtilen adreslere iletmeniz gerekmektedir.

“Başvuru Adresleri: Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir Yardım Sevenler Derneği. Yarışma Yeri: Ağalar Konağı.

ÖDÜL

“Yemek yarışmasında jüri üyeleri tarafından her bir kategori için birinci, ikinci ve üçüncü seçilecektir.

“Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

“Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

“Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri kategorisi üçüncülük ödülü: Büyük Çeyrek Altın

“Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

“Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

“Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar kategorisi üçüncülük ödülü: Büyük Çeyrek Altın

“Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi birincilik ödülü: Tam Altın

“Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi ikincilik ödülü: Yarımlık Altın

“Ahi Sofrası Yemekleri kategorisi üçüncülük ödülü: Büyük Çeyrek Altın.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .