YAZ SPOR OKULLARI SONA ERDİ

YAZ SPOR OKULLARI SONA ERDİ

06.09.2017

Kırşehir Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen
YAZ SPOR OKULLARI SONA ERDİ

KIRŞEHİR Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) Kırşehir Belediyesi tarafından bu yaz birçok sportif etkinlik ve aktivitenin düzenlendiği ‘Yaz Spor Okulları’ sona erdi.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala yaz tatili sezonunda Kırşehirli öğrencilerin yaklaşık 3 ay boyunca farklı branşlarda birçok spor yapma fırsatı bulduğu ‘Yaz Spor Okulları’ sezonu kapattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ nün yürüttüğü ‘Yaz Spor Okulları’ projesine yaklaşık 2 aylık yaz tatili diliminde Kırşehirli gençler büyük ilgi gösterdi. Kırşehirli çocukların ve gençlerin yaz aylarında öğrenerek ve eğlenerek güzel vakit geçirmeleri amacı ile Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan yaz okulunda çalışmalar sona erdi.

Yaz tatilinde 3 ay süresince yaz spor okulları çatısı altında bir araya gelen binlerce genç; futbol, basketbol, hentbol, voleybol, tenis, masa tenisi, güreş, okçuluk, kick boks, badminton, boks, taekwondo, satranç ve yüzme gibi branşlarda eğitim aldı.

Gençlerin ve çocukların kötü alışkanlıklardan uzak bir şekilde yaz aylarını verimli geçirmeleri hedefi ile açılan yaz spor okulunda Kırşehirli öğrenciler arkadaşlık ve dostluk çerçevesinde spor dolu bir yaz geçirdi.         

Çocuklarının tatil döneminde arkadaşlık ve dostluk bağlarını güçlendirdiği yaz spor okulundan Kırşehirli aileler de memnuniyet duydu.

BAŞARILI OLANLAR İL SPOR OKULLARINA

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emre Aslan, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ‘Yaz Spor Okullarının’ sezonu kapattığını açıkladı.

İl Müdürü Aslan, yaz spor okullarının sezonu kapattığını ancak yaz spor okullarında başarılı olan sporcuların yıl boyu İl Spor Okulları’nda spor yapmaya devam edeceğini duyurdu.

Kırşehirli ailelerin yaz spor okullarına ilgi ile yaklaştıklarını belirten Aslan, “Değerli velilerimize, çocuklarını bizlere emanet ederek, gelişimlerine katkısı olan yaz okulumuza gönderdikleri için bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Kırşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği faaliyetlerin kış boyu devam edeceğini aktaran Aslan, İl Spor Merkezi’ne alınacak birçok sporcunun Yaz Spor Okulları’ndan seçileceğini ifade etti.

Aslan, 4 Temmuz’da start alan yaz spor okullarında çalışmaların sona erdiğini hatırlatarak, ” Okulların açılmasıyla birlikte belirlediğimiz çocuklar, İl Spor Merkezi’ne devam ederek yıl boyu çalışacaklar. Çocuklarımızla ve onların eğitimlerinde katkısı, emeği olan antrenörlerimize teşekkür ederim. Kırşehir’de 11 bin çocuğumuz, Yaz Spor Okulları’na devam ederek sporla tanıştı. 2 ay süren ve ücretsiz olan yaz spor okulumuzda bir sezonu daha geride bıraktık. Yaz dönemini en iyi ve en yararlı şekilde değerlendirdikleri Yaz Spor Okulumuzda, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız bir yandan paylaşmayı öğrenirken bir yandan da yeni arkadaşlıklar edinerek buradan ayrılıyor.”

YAZ SPOR OKULLARI’NDA BİRÇOK BRANŞ

“Kırşehir merkez ve ilçelerde Yaz Spor Okulları’na 13 bin civarında öğrenci devam etti” diyen Aslan, sözlerine şöyle devam etti: ” Atletizm, basketbol, boks, badminton, jimnastik, güreş, hentbol, tenis, masa tenisi, voleybol, okçuluk, satranç, judo, taekwon-do, bilardo, bedensel engelliler, işitme engelliler,özel sporcular, halk oyunları, futbol, bocce bowling dart, muay thai, wushu, karate ve kick boks branşlarında açılan kurslarımız başarıyla tamamlandı.”

“ÇOCUKLARIMIZIN ARKASINDA OLALIM”

Sağlıklı bir neslin yetişmesi için çabaladıklarını vurgulayan Emre Aslan, Kırşehirli ailelere seslenerek şunları kaydetti: “Değerli velilerimizden isteğimiz, çocuklarımızın arkasında ve yanında olalım. Onlarla arkadaş olalım, dost olalım. Size her şeyi söyleyebilir olsunlar ve sizden hiçbir şey gizlememelerini sağlayalım. Eğer böyle olursa onlara ulaşmış olursunuz ve onlarla barışık olursunuz.”

YAZ SPOR OKULLARI AMACI

Tatil döneminde il spor merkezlerine kaydolanların sayısında büyük artış yaşanmıştı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ nün desteğiyle ‘Yaz Spor Okulları’ projesi kapsamında Kırşehirli gençler, antrenmanlar için Ahi Stadyumu ve Aşıkpaşa Kapalı Spor Salonu’ nda çalışmalara katılmıştı.

İl ve İlçe müdürlüklerince, tatilde gençlerin zamanlarını boş geçirmemeleri için alanlarında uzman antrenörler eşliğinde, çocuklar ve gençler için birçok spor branşında eğitim verildi. Spora yönlendirilen gençlerin fiziksel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamanın yanında onların yazı dolu dolu geçirmeleri sağlandı. Yaz spor okulları binlerce çocuğa hizmet verecek şekilde planlanırken, çocukların ve gençlerin daha güçlü ve sağlıklı olarak topluma kazandırılması amaçlandı.

Yaz boyunca, Kırşehir GHSİM ve İlçe Müdürlükleri, Kırşehirli ailelere çağrıda bulunarak, gençlerin ve çocukların İl ve İlçe Spor Merkezleri’ ndeki Yaz Spor Okullarına kayıt yaptırılması konusunda teşvik edilmesini, gençlere sevdikleri spor branşında kendilerini kanıtlamalarına imkan sağlayıp ders ve sınav yoğunluğunda rahatlamaları için yardımcı olmalarını önermişti.

YAZ OKULLARININ ÇOCUKLARA FAYDASI

Çocuklar okulların kapanması ile aylardır hayalini kurduğu ödevsiz bir tatilin planlarını yaparken, aileler de çocuklarının tatili nasıl değerlendirmesi gerektiğine karar vermeye çalışıyor.

Çocukların hem dinlenmeleri hem de farklı hobiler edinerek eğitilmelerini sağlayan yaz okulları da işte tam bu noktada aileyi destekliyor.

Yaz okullarının amacı, sadece tatil çocuğun eğlenmesi ve heyecanlı tecrübeler yaşaması değil; aynı zamanda sosyal, duygusal ve yeteneksel gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

YAZ OKULUNA GİDEN ÖĞRENCİ NELER KAZANIR?

***Çocuklar aynı ortamda yaşayarak birbirlerine destek olur ve arkadaşlık kavramının önemini anlarlar.

***Okullarda öğretilen becerilerle sorumluluk duygusu kazanan çocukların özgüveni artar, ileride anlatacak anılara sahip olurlar.

***Spor ya da diğer aktiviteler aracılığıyla yeteneklerini geliştiren çocuklar, daha sağlıklı bir bünyeye kavuşurlar.

***Özellikle doğayla iç içe yapılan aktiviteler ile çocuklara tabiat sevgisi aşılanır.

***Kendi ilgi alanlarını daha iyi anlayan çocuklar, kariyerlerine yönelik daha iyi plan yaparlar.

***Çocukların paylaşımcı, maceracı ve araştırmacı yönleri ortaya çıkar.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .