Yaz saati başlıyor

Yaz saati başlıyor

26.03.2015

Yaz saati uygulaması Pazar günü başlıyor
Yarın gece başlayacak yaz saati uygulaması Kırşehir’de mesai saatlerini etkilemeyecek… Mesai saatleri sabah 08.00-12.00, öğleden sonra 13.00-17.00 olarak uygulanacak…

Yaz saati uygulaması için geri sayım başladı. Saatler 28 Mart Cumartesi gününü 29 Mart Pazar gününe bağlayan gece saat 03.00’da ileri alınacak. Kış saati uygulamasına Ekim ayında geçmiş ve saatleri 26 Ekim 2014’de 1 saat geri almıştık.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, 17 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Türkiye’de Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Mart ayının son haftasındaki Pazar günü ‘yaz saati ‘ uygulaması başlıyor. Bu hafta sonunda saatler 1 saat ileri alınacak. Yaz saati uygulamasıyla saatlerin 1 saat ileri alınması 28 Mart 2015 Cumartesi’yi 29 Mart 2015 Pazar’a bağlayan gece yapılacak. Saatler 29 Mart’ta saat 03.00’da 04.00’a alınacak.
KIRŞEHİR’DE MESAİ SAATLERİ DEĞİŞMEYECEK

Kırşehir’de yaz saati uygulamasının başlaması ile birlikte 30 Mart sabahı memurların mesai saatleri değişmeyecek. Kırşehir Valiliği 26 Ekim tarihinde kış saati uygulaması ile birlikte mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 13.00-17.00 olarak belirlemişti. Valilikten yapılan açıklamada, uygulanan çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı, mesai saatlerinin aynen sabah 08.00-12.00, öğleden sonra 13.00-17.00 olarak uygulanacağı bildirildi.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. 1800’lü yılların sonunda bu yana bir çok ülke tarafından uygulanan yaz saati uygulaması, ülkeler arasında farklılık gösterebiliyor.
Türkiye’de sonbaharda başlayan kış saati uygulaması, ilkbahar ile birlikte değişiyor ve yaz saati uygulamasına geçiliyor. 7 ay boyunca devam edecek olan ve Ekim ayında tamamlanacak yaz saati uygulamasında saatler bir saat ileriye alınıyor. Yaz saatine geçilmesindeki amaç Bakanlar Kurulu kararıyla 16 Şubat 2014 tarihli ve 28915 sayılı Resmi Gazete’de, ‘gün ışığından daha fazla yararlanmak’ olarak belirtiliyor. Yani saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasıyla gerçekleşiyor. Öte yandan yaz saati ve kış saati uygulamaları AB’deki saat düzenlemesine paralel olarak gerçekleştiriliyor.
YAZ SAATİ UYGULAMASINI KİM BAŞLATTI?
Benjamin Franklin’i hepimiz Amerikan dolarındaki görseliyle tanıyoruz. Oysa o “Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar” özdeyişinin sahibiydi. Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı. 1784 yılındaki bu vergi, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan da saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?
Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.
Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedefleniyor.
YAZ SAATİ UYGULAMASI TARTIŞMALARI

Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır. Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da, günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.

Yaz Saati uygulamasında ara sıra meydana gelen kaymalar başka zorlukları da beraberinde getirir. Bundan dolayı, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi işlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorunlar meydana gelir. Yazılımlar genellikle bilgisayarların saatlerini otomatik olarak ayarlar. Ne var ki, bunun sınırları vardır ve özellikle Yaz Saati kuralları değiştiğinde hata olasılığı artar.

YAZ SAATİ UYGULAMASININ FAYDALARI VE SORUNLAR

Willett’ın 1907 yılındaki önerisiyle beraber, daha uzun sürecek olan gündüz saatleri sayesinde çeşitli boş zaman etkinliklerine zaman kalacak olması tartışılmaya başlandı. Özellikle yüksek enlemlerde yer alan yerlerde yazları gerçekleşen gündönümlerine yakın günlerin uzun gündüz saatleri içeriyor olması, bu bölgelerdeki gündüz vaktinin daha verimli bir şekilde kullanılacağı ve sabahın erken saatlerinin boşa harcanmayacak olması anlamına geliyordu. Yaz saati, kışın herhangi bir geniş çaplı getiriye sahip değildir. Bunun nedeni, kış sabahlarının karanlık oluşu, dolayısıyla çalışanların güneşli havada yapılabilecek boş zaman etkinliklerinin olmaması veya çocukların erken saatlerde kalkıp karanlıkta okula gitmek zorunda kalmasıdır.

Günün planlanması hakkında genel görüş, yaz saati uygulamasının birçok getiriye sahip olduğudur. Örneğin, belli bir amaca yönelik olarak insanları erken kalkmaya itmesi, bu uygulamadan kişisel olarak hoşlanmayan kişiler için bile olumlu bir yandır. Düzenlemenin avantajları öyle büyüktür ki, birçok insan çalışma programını televizyon yayınları ve günışığına göre ayarlayıp değiştirerek, yaz saati uygulamasının kullanılmakta olup olmadığını göz ardı eder.
Saatler 25 Ekim Pazar günü ise saat 04.00’ten itibaren de 1 saat geriye ayarlanacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .