YATIRIMCI SÖZÜNÜ TUTTU, SIRA SİYASİLERİN ÇEVRE YOLU SÖZÜNDE!

YATIRIMCI SÖZÜNÜ TUTTU, SIRA SİYASİLERİN ÇEVRE YOLU SÖZÜNDE!

23.03.2015

Çevre yolu termal yatırımın öncüsü Makissos Otel ile Ahi Evran Üniversitesi’nin kaderini, akıbetini belirleyecek…
Dönemin Başbakanı, bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile söz verdiği Kırşehir Çevre Yolu Projesi’ne kamulaştırma bedeli nedeniyle bir türlü başlanamıyor…

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 25 milyon lirayı bulan kamulaştırmayı maddi sorun nedeniyle tek başına yapamazken, milletvekilleri bu konuda girişim yapmak yerine rutin devlet hizmetleriyle yıllarını boşa geçirdi!..

KIRŞEHİR’İN yıllardır gündeminde olan çevre yolu yılan hikâyesine döndü. Kırşehir eski milletvekili Mikail Arslan’ın başlattığı ve dönemin başbakanı bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl ki Ahilik kutlamalarında yapım sözü verdiği çevre yolu 25 milyon liralık kamulaştırma bedeline takıldığı için bir türlü başlanamadığı bildiriliyor.

Kırşehir’de termal turizmin öncüsü olan ve 2007 yılında “çevre yolu yapılacak” sözü verilerek bir grup hemşehrimizin yapımını başlatarak hizmete açtığı Makissos Termal Otel ile Ahi Evran Üniversitesi umudunu, kaderini ve geleceğini çevre yolu projesinin yapımına bağladı.
Otel sahipleri yatırım sözünü tutarken, Kırşehir’i yöneten ve söz veren milletvekilleri, belediye başkanları, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile bu sözlerini yerine getiremedi.
Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri projeye başlanabilmesi için önce kamulaştırmanın yapılması gerektiğini, bunun da Kırşehir Belediyesi’nin görevi olduğunu bildirerek topu Belediye’ye atarken, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin 25 milyon lirayı bulan kamulaştırma için tek başına Belediye’nin bu işin altından kalkamayacağı için ciddi bir katkı sunamadığı bildiriliyor.
10 YILDIR BEKLEYEN ÇEVRE
YOLU YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ!..
MHP’li Belediye Başkanı Arif Ekici’nin Meytaş ile Ahi Evran Üniversitesi arasında başlattığı ve daha sonra bu güzergahın çevre yolu projesine dahil edilmesine rağmen, 10 yıldır bir türlü tamamlanıp bitirilemeyen yol halkın tepkilerine neden oluyor.
Özbağ’dan başlayan, Meytaş-Üniversite-Makissos Termal Otel-Güneykent ve Organize Sanayi Bölgesi güzergahından geçmesi planlanan çevre yolu adeta yılan hikayesine döndü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl Başbakan olarak Ahilik kutlamaları sırasında çalışmaların devam ettiğini ve inşaatına en kısa sürede başlanacak dediği çevre yolu projesinde hiçbir somut çalışmanın olmadığını belirten Kırşehirliler, milletvekillerini göreve davet ettiler.
Kırşehirliler, siyasetçilerin her fırsatta dillendirdiği “çevre yolu yapılacak, hiçbir sorun yok!” demelerine rağmen çevre yolu güzergahında bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmamasını anlayamadıklarını söylediler.
Kırşehir’in bugünkü milletvekillerinin, verdikleri hiçbir vaadini gerçekleştiremediğini belirten Kırşehirliler, çevre yolu konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan destek bekliyorlar.
KIRŞEHİRLİLERİN MİLLETVEKİLLERİNE TEPKİSİ ARTIYOR
Milletvekillerinin devletin yapması gereken rutin yatırımları kendileri yapmış gibi gösterip siyaset ve reklâm yaptıklarını belirten Kırşehirliler bu konuda şunları söylediler:
“Kırşehir her alanda kan kaybediyor, bugünkü milletvekilleri basit işlerle uğraşıyorlar. 2007 yılında Makissos Termal Otel yapılması için Ankara’da yaşayan ve Kırşehir sevdalısı hemşehrilerimizi Akbayır’a 5 yıldızlı otel yaptırttılar. Kendilerine çevre yolu sözü yapılacağına söz verdiler. Bugün bu hemşehrilerimiz sözlerini tutup 100 milyon liradan fazla yatırımla Kırşehir’e 5 yıldızlı bir otel yaptılar. Bu otel sıradan bir otel değildir. Bu otel Kırşehir’de termal turizmin öncüsü olacak bir tesistir. Bu otel çalışacak, hizmet edecek ki Kırşehir’e diğer oteller, yani diğer yatırımcılar gelsin. Hemşehrilerimiz ellerindekini, avuçlarındakini Kırşehir’e yatırım olarak aktardılar, ancak onlara çevre yolu sözü veren siyasiler bu sözlerinde durmadılar. Bugün levha asacak bir yolu bile yok. Yani yatırımcılar sözünü tuttu, sıra siyasilerde. Çevre yolu Makissos Termal Otel ile Ahi Evran Üniversitemizin kaderi, çevre yolu otelin ve üniversitenin kaderini, akıbetini belirleyecek. Sözlerni tutup oteli bitirip, işletmeye açanlar çevre yolunun yapılmamasını gerekçe göstererek kapısına kilit vururlarsa bunun vebali sözünü tutmayan siyasilerde, belediye başkanında ve ilin valisinde olacaktır. Otelin kapanmasıyla kaybeden yine Kırşehir olacaktır. Kırşehir milletvekilleri okul, yurt gibi kamu binalarının yapılmasını sanki kendileri yaptırmış gibi gösteriyorlar. Oysa bunlar devletin yapması gereken rutin, sıradan yatırımlardır.”
Kırşehir milletvekillerinin görev sürelerinin dolduğunu ve Kırşehir’e bu dönem hiçbir ciddi yatırım ve hizmet getirmediklerini öne süren Kırşehirliler sözlerini şöyle sürdürdüler:
“Bu dönem Meclis’te Kırşehir’i temsil eden milletvekilleri hangi hizmetleri, hangi yatırımları, hangi yatırımcıları getirdiler? Basit işlerle günleri heba edip, Kırşehir’in kaderiyle oynadılar. Kırşehir’in hayati meselelerinden biri olan çevre yolunu 7-8 yıldır bitiremedikleri gibi başlatamadılar bile. Şimdi 7 Haziran seçimleri var. Bizlere yine çevre yolu ve hızlı demir yolu gibi hayali projelerle avutup oy isteyecekler. Bizler bunlara inandık, destekledik oy verdik. Şimdi aynı vaadlerle nasıl karşımıza çıkıpoy isteyecekler? Bırakalım bunları milletvekilleri, belediye başkanı ve siyasiler Kırşehir’e ciddi bir yatırım yapmayı, yatırımcı bulup getirdiler mi? Tam tersine yatırımcı bulup getiremedikleri gibi yatırımcıya destek yerine köstek oldular. Hepsini yüzüstü bıraktılar. İşte çevre yolu bunun en güzel örneğidir. Yatırımcılara çevre yolu yapacağız sözü verererek getirdiler, Akbayır’ın tepesine milyonlarca dolar harcattılar, onları yüzüstü bıraktılar. Bugün Makissos Termal Otel ve Ahi Evran Üniversitesi karanlığa gömülmüş bir durumda kendisine uzatılacak bir el bekliyor. Doğru dürüst yolu olmayan bir bölgeye yatırım yapan hemşehrilerimizi bin pişman ettiler. Bugün bu büyük yatırımı memleketleri Kırşehir’e yapan bu hemşehrilerimiz ‘çevre yolumuz yapılmazsa otelimizin kapısına kilit vuracağız’ diyorsa Kırşehir’e kim bir yatırım daha yapar? Belediye Başkanımız Sayın Yaşar Bahçeci öğrendiğimize göre 25 milyon lirayı bulan kamulaştırma bedeli sıkıntıyla karşı karşıya. Tek başına bu iişin altında Sayın Başkanın çıkması mümkün değil. Neden millekvekilleri Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye destek vermiyor? Sanırım verseler bugün bu kamulaştırma sorunu yaşanmayacak, yolun yapımına başlanacaktı. O zaman neyi bekliyor siyasiler? İki milletvekiliyle, belediye başkanıyla AK Parti’ye destek veren Kırşehirliler ne yapacak? Bu sorunu kim çözecek? Milletvekilleri ve belediye başkanı bu sorunun çözümü için neden Cumhurbaşkanından, Başbakan’dan kamulaştırma sorunun çözümü için kaynak arayışı içine girmiyor? Artık milletvekillerimizden, siyasilerden umudumuzu kestik, Valimiz Sayın Necati Şentürk bu konuda bir şeyler yapıp, çevre yolu projesini başlatmalı.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .