Yaşlılıkta beslenme önerileri…

Yaşlılıkta beslenme önerileri…

26.10.2018

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke’den Yaşlılıkta beslenme önerileri… Şehrimiz Ankara Caddesi’nde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke yaşlılıkta beslenme önerilerini gazetemizle paylaştı. Anti- aging olarak bilinen yaşlılık karşıtına karşı Kırşehir’deki yaşlıları beslenme konusunda bilgilendiren Cansu Teke, yaşlılığa bağlı hastalıkların ortaya çıkma sürecini uzatmak için […]

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke’den

Yaşlılıkta beslenme önerileri…

Şehrimiz Ankara Caddesi’nde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke yaşlılıkta beslenme önerilerini gazetemizle paylaştı.
Anti- aging olarak bilinen yaşlılık karşıtına karşı Kırşehir’deki yaşlıları beslenme konusunda bilgilendiren Cansu Teke, yaşlılığa bağlı hastalıkların ortaya çıkma sürecini uzatmak için yapılması gerekenleri sıraladı.
Diyetisyen Cansu Teke, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Sağlıklı beslenme bir puzzle gibi sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Sağlıklı yaşam fiziksel, zihinsel, ruhsal olarak bir bütünlük halidir. Anti- aging kelime anlamı olarak ‘yaşlılık karşıtı’ demektir. Ülkemizde ve dünyada özellikle orta yaş ve üzerinde olan kişilerin anti- aging’ e olan ilgileri gün geçtikçe artmakadır. Anti- aging temel olarak cilt dokusu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek, hormonal düzensizlikleri dengelemek, cinsel güç ve sağlığı arttırmak ve yaşlılığa bağlı hastalıkların ortaya çıkma süresini uzatmak ve önlem almayı amaçlar. İlk yapılması gereken genel bir sağlık muayenesidir. Kan ve hormon testlerinin ardından anti-aging için en önemli konu beslenme tarzıdır. Yıllara meydan okumak için doğandan beslenmeli ve doğa ile iç içe yaşamamız gereklidir. Dengeli ve yeterli beslenme egzersiz ile desteklendiği zaman hücreleriniz üzerindeki müthiş etkisini kısa sürede hissedileceksiniz.
Anti- aging için beslenmenizde kazanmanız gereken alışkanlıklar:
“1. Diyet lifi açısından zengin ve dengeli beslenme tarzı ( sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, yağlı tohumlar….)
“2. Kontrollü beslenilmeli ve vücut dinlenilmeli.( acıktığınızda yemeli, susadığınızda içmeli, doyduğunuzda durmalısınız.)
“3. Su tüketimine dikkat edilmeli.( her 30 kg vücut ağırlığı için 1 litre temiz içme suyu tüketilmeli)
“4. Yağ tüketimine dikkat edilmeli( oda sıcaklığında katı olan yağların tüketimi azaltılmalı, vitamin ve doymamış yağ asitlerinden zengin yağlar tüketilmeli)
“5. Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı. (bize kilo aldıran ve hormon dengesini bozan şeyin işlenmiş- yapay şeker olduğunu unutmadan hareket edilmeli.)
“6. Porsiyon kontrol edilmeli. (mümkün olduğunca küçük tabaklarda yemek büyük bardaklarda sıvı tüketimi sağlanmalı.)
“Doğru beslenme alışkanlıklarının yanı sıra genetik faktörlerin yaşlılık ve hastalıkta etkili olduğu unutulmamalı, gençlik iksiri, aşısı, serumu, ilacı gibi insanların duyguları ile oynayan amaçları sadece ticari kazanç olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Her yaşınız sağlıklı ve keyifli geçsin.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .