Yaşlılık dönemini kolaylaştırıcı öneriler

Yaşlılık dönemini kolaylaştırıcı öneriler

17.03.2015

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI KUTLANIYOR…

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürlüğü, Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaparak, yaşlılık döneminde sağlık ve fiziksel açıdan önemli olan temel yaklaşımlarla ilgili önerilerde bulundu.

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusun giderek arttığı belirtilerek, yaşlılıkla birlikte artan tıbbi sorunlarla yaşanan ölümlerin nedeninin sigara, alkol kullanımı ve yüksek tansiyonun yanı sıra bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam olduğu kaydedildi.
Sağlıklı olmanın kişilerin mutlu olabilmelerinde çok önemli olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus (65 yaş ve üzeri) giderek artmaktadır. Bu artış, yaşlılıkla birlikte önemli sosyal ve tıbbi sorunları da beraberinde getirmektedir. Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin ana risk faktörlerinin başında sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gelmektedir
Kişilerin bireysel olarak mutlu bireyler olabilmeleri için sağlıklı olmaları çok önemlidir. Sağlık, fiziksel açıdan olduğu kadar sosyal ve ruhsal açıdan da iyi hissetme hali olarak tanımlanmaktadır. Bu hedefe ulaşabilmek için temel yaklaşımlar çok önemlidir” denildi.

18-24MartYaslilarHaftasi copy
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN TEMEL YAKLAŞIMLAR
“Yeterli ve dengeli beslenme: Bir gün boyunca en az üç öğün yemek yenmeli, öğün atlanmamalıdır. Üç ana, üç de ara öğün yenilmesi önerilmektedir. Her öğünde dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünleri, et- yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve, ekmek ve tahıl grubu besinler bir denge içinde tüketilmelidir. Gıdaları doğru saklamak önemlidir. Aksi takdirde gıda zehirlenmeleri meydana gelebilir. Taze sebze ve meyve tüketimi çok önemlidir. Dışarıdan alınacak vitamin ve mineral takviyeleri (vitamin hapları, vb) vücut için zararlı olabileceğinden mutlaka bir doktora danışılarak kullanılması önerilmektedir. Doymuş yağ içeren maddelerden uzak durmak gerekir. Margarinler, kuyruk yağı ve tereyağı doymuş yağları fazla miktarlarda içermektedir. Yaşlı bireylerde günlük alınan enerjinin en fazla %30’u yağlardan sağlanmalıdır. Su tüketiminin yeterli olmasına özen göstermek gerekir. Bol su ve sıvı tüketimi sağlık için çok önemlidir. Yaşlı bireyin günde iki litre sıvı tüketmesi önerilmektedir. Bu gereksinim için günde 8-10 bardak sıvı tüketilmesi önerilir. Posalı yiyeceklerin tüketilmesi de sağlık açısından önerilmektedir.
“Fiziksel egzersiz: Yaşlılık döneminde bedensel etkinlik önemlidir. Bu etkinlikler temel olarak dayanıklılık ve kuvvet egzersizleri şeklinde olması önerilmektedir. Her iki başlıkta da programlar başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli, hareketlerin türü, miktarı, süresi ve sıklığı doktorun yönlendirmesine göre yapılmalıdır.
“Sigaradan uzak bir yaşam: Her yaş grubunda olduğu gibi sigara yaşlılık döneminde de çok zararlı bir alışanlıktır. Hiç başlamamak en önemli yaklaşımdır, ancak yaşlı bireylerin ‘bu yaşta bırakılsa da işe yaramaz’ şeklindeki yaklaşımlar son derece yanlıştır. Sigaranın bırakılmasının her yaş için yarar sağladığına ilişkin pek çok çalışma vardır.
“Boş zamanları üretken bir biçimde değerlendirebilmek: Aktif yaşlanmanın bir gerekliliği kişinin üretime katkıda bulunmasıdır.
“Yeterli ve düzenli uyuyabilmek: Sağlık için her gün düzenli bir şekilde uyku gerekir.
“Kazalardan korunabilmek.
KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER
Yaşlılık döneminde kazalar sık görülen sorunlar arasında olduğu hatırlatılarak, özellikle ev içi ortam koşullarının uygun hale getirilmesi gerektiği belirtilirken, kişilerin daha sağlıklı ve üretken oldukları bir yaşlılık dönemi için kolaylaştırıcı ve geliştirici öneriler de şöyle sıralandı:
“Ev içinde kaygan zeminlerin olmaması (ıslak zeminlerin her zaman kuru tutulması).
“Tırabzanların sağlam olması.
“Gerekli yerlerde tutamaklar olması (koridorlarda, banyo ve tuvaletlerde destek alınacak tutamakların olması).
“Kablo gibi materyallerin açıkta olmaması (bu tür materyaller yaşlıların takılmasına neden olabilir.).
“Ev içi ortamın aydınlığının yeterli olması (görme sorunu yaşama olasılığı olan yaşlı bireylerin yaşadıkları ev içi ortamların aktivitelerini kısıtlamayacak kadar aydınlık bir ortam olması önemlidir).
“Varsa merdiven basamaklarının yüksekliklerinin eşit olması.
“Evde, kullanım alanlarında fazla eşya olmaması.
“Ev içinde bulunan eşyaların kişilerin takılıp düşmelerini engelleyecek şekilde yerleştirilmesi.
“Sivri köşeli eşyaların olmamasına özen gösterilmesi (kişilerin çarpma olasılığı sonucu yaralanmaların engellenmesi için önemli olabilir).
“Evde giyilen terlik ve ayakkabıların zeminlerinin kaygan olmaması.
“Ayağı kavrayan ayakkabıların kullanılması.
“Etek ve pantolon boylarının kişilerin ayaklarının takılmayacağı şekilde ayarlanması.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .