Yaşlılık aylığı kriterleri

Yaşlılık aylığı kriterleri

28.04.2015

KIRŞEHİR Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Kırşehir’de yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı hakkına sahip sigortalılar için aylık kriterlerine ilişkin bilgiler verdi. Malullük aylığının yüzde 60’ın üzerinde çalışmasını kaybedenlere, prim gün sayısına göre kademeli olarak yaşlılık aylığı ve hak sahiplerine ölüm aylığı bağlandığını açıklayan SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, vatandaşların mutlaka […]

KIRŞEHİR Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Kırşehir’de yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı hakkına sahip sigortalılar için aylık kriterlerine ilişkin bilgiler verdi.
Malullük aylığının yüzde 60’ın üzerinde çalışmasını kaybedenlere, prim gün sayısına göre kademeli olarak yaşlılık aylığı ve hak sahiplerine ölüm aylığı bağlandığını açıklayan SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, vatandaşların mutlaka Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmeleri gerektiğini de hatırlatarak, şöyle konuştu:

sgk
“Bizim uzun vadeli sigorta kolları dediğimiz emeklilik sisteminde malullük aylığı, yaşlılık aylığı ve ölüm aylığı diye tabir ediliyor. Malullük aylığı çalışma durumunu yüzde 60’ın üzerinde kaybedenlere sağlık kurullarından aldıkları raporların Kurumumuz Sağlık Kurulu’nca kabul edilmesi halinde yüzde 60 ve üzerinde ise malullük aylığı bağlıyoruz. Yaşlılık aylığı da emeklilik prim ödeme süresini tamamlamış. 4447 sayılı yasadan önce bayanlarda 50, erkeklerde 55 yaşı uygulanmaktaydı. Yaş sınırı kaldırıldı, ama 8 Eylül 1999 tarihinde yayımlanan 4447 sayılı yasayla da kademeli yaş sınırı getirildi. Kademeli yaşa göre hizmet yılının 25 yıl üzerinden ödeyenler ile 15 yıl üzerinden ödeyenler ya da SSK’da 3600 üzerinden ödeyenler, 5 bin ve üzerinde günler ödeyenler ayrı ayrı yaş sınırlamalarına tabi. Dolayısıyla bu yaşlardan emekli ettiğimiz, kişilere bağladığımız aylığa yaşlılık aylığı diyoruz. Normalde emekliliği hak etmiş, yaşını doldurmuş kişilere bağladığımız aylık. Kişilerin vefat etmeleri halinde de hak sahiplerine ölüm aylığı bağlıyoruz.
“Primi dolmamış, yaşı gelmiş, ancak çalışabilecek durumda olmayanlara da erken yaşlanma hali diyoruz. Onlarda da yine hizmette gün sınırları var. 3 bin 600 gün, 3 bin 800 gün, 4 bin 300 gün gibi hizmetleri tamamladığında malul sayılmayacak derecede, örneğin yüzde 60’ın daha altında yüzde 40 ile yüzde 49, yüzde 50 ile yüzde 59 arasında çalışamaz durumu belgelenirse aldıkları sağlık kurulu raporunun Kurumumuz Sağlık Kurulu’nda kabul edilmesi halinde erken yaşlanma aylığı bağlıyoruz. Kendilerinin malul olmasına rağmen yaşlılık aylığından yararlanmış oluyorlar.
“Emeklilik hizmet süresini dolduran, ancak yaşını dolduramayanlar, 4447 sayılı kanun gereği yaş haddini tamamlayamayanlar var. Eğer bunlar işini bırakır iseler yaşı dolduğunda emekli olacaklar. Yaşını tamamladığı ay içerisinde talepte bulunmaları halinde takip eden aydan itibaren emeklilik aylıklarını bağlayacağız. Ama bu geçen sürede kendileri çalışabilirler, uzun vadeye tabi sigortalı çalışabilirler. Eğer çalışmıyor iseler Genel Sağlık Sigortası’na tabi olmak zorundalar. Çünkü sigortalılıkları sona erdiğinde 90 gün süreyle sağlıktan yararlanma hakkı var. 10 günde iş göremezlikten yararlanma hakkıyla birlikte toplam 100 gün yararlanma hakkı var. 100 günden sonra sağlıktan yararlanmayacağı için, sosyal güvenlik kapsamında olmadığı için mutlaka zorunlu olarak GSS dediğimiz Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek zorunda. Kendisi istemese de biz resen kaydını yapıp, primlerini tahakkuk ettiriyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .