Yarıyıl tatili başladı

Yarıyıl tatili başladı

23.01.2015

Kırşehir’de de 210 okulda 42 bin 12 öğrenci ve 3 bin 150 öğretmenden oluşan eğitim ordusu yaklaşık 2 hafta tatil yapacak… 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ilk yarısını tamamlayan ilk, ortaokul ve liselerden yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen dünün yarıyıl tatiline girdi. Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ile birlikte Kırşehir’de […]

Kırşehir’de de 210 okulda 42 bin 12 öğrenci ve 3 bin 150 öğretmenden oluşan eğitim ordusu yaklaşık 2 hafta tatil yapacak…
2014-2015 eğitim-öğretim yılı ilk yarısını tamamlayan ilk, ortaokul ve liselerden yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen dünün yarıyıl tatiline girdi.
Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ile birlikte Kırşehir’de de yaklaşık 45 bin öğrenci karnelerini alarak tatile çıktı. 2014-2015 eğitim-öğretim yılının 15 Eylül 2014’de başlayan ilk yarısı dün sona erdi. Öğrenciler karnelerini aldıktan sonra tatile çıktı. Öğrenciler ve öğretmenler yaklaşık 2 hafta tatil yapacak.
Kırşehir’de de 210 okulda 42 bin 12 öğrenci ve 3 bin 150 öğretmenden oluşan eğitim ordusu iki haftalık yarıyıl tatiline başladı.
Kırşehir’de 2014-2015 öğretim yılı 1. dönem sonu karne dağıtım töreni de dün Süleyman Türkmani İlköğretim Okulu’nun yapıldı. Dün saat 10.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Yardımcısı A. Serdar Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve Okul Müdürü Naci Sargın hazır bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, törende yaptığı konuşmada, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının birinci dönemini başarı ve huzur ortamında bitirdiklerini vurgulayarak, “Emeği gecen öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyorum. Bu iki haftalık tatilde öğrencilerimizin bol bol dinlenmesini istiyoruz” dedi.

Vali Yardımcısı A. Serdar Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci ve Okul Müdürü Naci Sargın’ın da birer konuşma yaptığı törende bu yıl ilk kez karne heyecanı yaşayan öğrencilerle yakından ilgilenen heyet, öğrencilerle tek tek sohbet ederek karnelerini verdi.

ANNE VE BABALARA
KARNE UYARISI
Uzmanlar da karnesinde zayıf not getiren çocuğa anne ve babanın vereceği tepkinin, çocuğun ruh sağlığı açısından önemli olduğu uyarısında bulunuyor.
Uzmanlar, 2012-2013 eğitim öğretim yılı birinci dönemi dün biterken, velileri uyardı. Çocukların karne alacağı dönemde ailelerde de büyük bir heyecan yaşandığını kaydeden uzmanlar, bu heyecanın çocuğa yansıtılması konusunda dikkatli olunmasını istedi.
Çocuğun sınav sonucunda aldığı notların her zaman gerçeği yansıtmasa da, hayatı yönlendiren değerlendirmeler arasında yer aldığını belirten çocuk psikiyatri uzmanları, “Bu noktada karne kötü olduğunda abartılı, cezalandırıcı tepkilerden kaçınmak kadar karne iyi olduğunda çocuğu hediyelere boğmamak da önemlidir. Her anne baba çocuğunun okul yaşamında başarılı olmasını, yüksek notlar almasını istemekte ve bunun için birçok fedakarlıkta bulunmaktadır. Okul yılları-nın başından itibaren çocuğa başarı veya başarısızlığının öncelikle kendi yaşamı için önemli olduğunun uygun bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Böylece çocuk etrafındakileri memnun etmek ya da cezalandırmak için değil, kendi yaşamı için başarılı olma motivasyonunu kazanabilecektir” dedi.
Uzmanlar karnesinde zayıf olan çocuğa ailenin tepkisinin nasıl olması gerektiği konusunda ise, “Çocuğun karnenin gerginliğini az da olsa üzerinden atması için öncelikle o günün nasıl geçtiğiyle ilgili sohbet edilmeli. Karneye bakmaya sıra geldiğinde çocuğa düşük notlar için bağırıp çağırmamalı, fiziksel ya da sözlü şiddetten kaçınılmalı. Çocuğun derslere karşı motivasyonunu arttırmak için karnedeki iyi notlara vurgu yaparak çocuğa düşük notlarını düzeltebileceği konusunda ona güvendiğinize dair mesaj verilmeli. Çocukta dışlanmışlık hissi ve özgüven eksikliği oluşturmamak için çocuğun karnesi yaşıtlarıyla ya da kardeşleriyle kıyaslanmamalı. Çocuk ergenlik dönemindeyse daha dikkatli davranılmalı, öğüt vermekten özellikle kaçınılmalı. Karnedeki kötü notlar yüzünden tatilde çok fazla yasak konulmamalı” tavsiyesinde bulunuyor.

Öğrencilere tatil önerileri
Uzmanlar öğrencilere de bazı önerilerde bulunarak, “Tatil sürecince öğrencilerimizden eksik olduğu konularda takviye ve etüt çalışma yapmalarını, bol bol kitap okumalarını ve dinlenmelerini öneriyoruz. Tatil sürecince öğrencilerimizden eksik olduğu konularda takviye ve etüt çalışma yapmalarını, bol bol kitap okumalarını ve dinlenmelerini öneriyoruz. Velilerimizi de öğrencileri yargılamadan ve suçlamadan eğitimin bir bütün olduğundan hareketle, eksiklerini tamamlama ve bu süreci 2 dönem başarılı olabileceğini değerlendirme üzerine pozitif anlamda değerlendirmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
İKİNCİ DÖNEM BOL
SINAVLI GEÇECEK

26 Ocak 2015 Pazartesi günü başlayacak olan yarıyıl tatili 6 Şubat Cuma günü sona erecek. 15 tatilin ardından eğitim ve öğretimin ikinci yarısında öğrenci ve öğretmenler için ilk ders zili 9 Şubat 2015 Pazartesi günü çalacak. Eğitim-öğretim yılı ise 12 Haziran’da tamamlanacak. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı ise 14 Eylül Pazartesi başlayacak.

İkinci dönem de öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. 9 Şubat Pazartesi günü başlayacak ikinci dönemde öğrenciler sınavlarda ter dökecek.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav takvimine göre, ikinci dönem 8. sınıf öğrencileri, Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 29-30 Nisan’da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavı da 16-17 Mayıs’ta yapılacak. Sınav sonuçlarının ise Haziran’da açıklanması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ara tatilde öğretmenlerin il içi ve iller arası özür grubu yer değiştirme atamalarını yapacak. Bu atamaların ardından, 15 bin öğretmen kadrosuna da ilk atamalar gerçekleştirilecek.

ÜNİVERSİTE MARATONU BAŞLAYACAK

Üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart Pazar, ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-14 Haziran ve 20-21 Haziran’da 5 oturumda gerçekleştirilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .