Yarın bin aydan hayırlı gece “KADİR GECESİ”

Yarın bin aydan hayırlı gece “KADİR GECESİ”

08.06.2018

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in bitmesine sayılı günler kala İslam âlemi için en önemli günlerinin başında gelen Kadir Gecesi yarın gece ihya edilecek. Milyonlarca Müslüman’ın büyük bir hasretle beklediği ve tüm gün günahlarının affedildiğine inandığı Kadir Gecesi, yarın gece idrak edilecek. Kırşehir’deki camilerin Kadir Gecesi hasebi ile dolup taşması bekleniyor. Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde […]

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in bitmesine sayılı günler kala İslam âlemi için en önemli günlerinin başında gelen Kadir Gecesi yarın gece ihya edilecek.
Milyonlarca Müslüman’ın büyük bir hasretle beklediği ve tüm gün günahlarının affedildiğine inandığı Kadir Gecesi, yarın gece idrak edilecek.
Kırşehir’deki camilerin Kadir Gecesi hasebi ile dolup taşması bekleniyor. Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde İl Müftüsü Mehmet Yaman’ın da katılımı ile bir mevlit programı düzenlenecek.
KADİR GECESİNİN ÖNEMİ
Kadir Gecesi, Kur’an’ın vahiy yoluyla Peygamber Efendimize gönderilmeye başlandığı gecedir. Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadr Suresi’nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.
KADİR GECESİ NE ŞEKİLDE DUA EDİLMELİ?
Hz. Aişe bir gün Peygamberimize, “Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim” diye sordu.
Peygamberimiz de şöyle buyurdu:
“Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle).”
Kadir Gecesinde bir defa, Kadir suresini okumak, (başka zamanda) Kur’an-ı Kerim’i hatmetmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay her geceyi ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir.
Kadir Gecesinde dua sünnettir. Kadir Gecesi duaların kabul olunduğu mübarek anlardan biridir. Süfyan-ı Sevri demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur. Kur’an- Kerim nazil olmaya başladığı gece olan Kadir Gecesi’nde Kur’an okumak gerekir.
KADİR GECESİNDE YAPILABİLECEK İBADETLER
* Kur’an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli, ona olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
* Peygamber Efendimize (sas) salât-ü selâmlar getirilmeli, onun şefaatini ümit edip ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.
* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
* Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
* Kişi kendine ve diğer mümin kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli.
* Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
* O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan okunmalı.
* Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli;
* Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
* Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.
* Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
* Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri kutlanmalı. (HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .