Yargı mensupları tam kadro Ahilik Haftası’na katılacak

Yargı mensupları tam kadro Ahilik Haftası’na katılacak

16.05.2016

Önümüzdeki hafta kutlanacak Ahilik Haftası kutlamalarında bu yıl Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, HSYK, YSK ve Askeri Yargıtay olmak üzere bütün üst düzey yargı mensupları Kırşehir’de ağırlanacak…

yargı

AHİLİĞİN başkenti Kırşehir’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın büyük katkıları ile 23-29 Mayıs tarihlerinde kutlanacak 29. Ahilik Haftası kutlamalarında yargı mensuplarının tam kadro yer alacağı bildirildi.
Danıştay Başkanı Kırşehirli hemşehrimiz Zerrin Güngör’ün girişimleriyle Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan, Sayıştay Başkanı hemşehrimiz Doç. Dr. Recai Akyel, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, YSK Başkanı Sadi Güven ve Askeri Yargıtay olmak üzere bütün üst düzey yargı mensuplarının Kırşehir’de ağırlanacağını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 2016 yılı Ahilik Haftası’nda ilk defa Halk Bankası’nın Kitap Fuarı düzenleneceğini söyledi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, bu yıl 23-29 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Ahilik Kültürü haftası ve Esnaf Bayramı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz kesin olmamakla birlikte katılmasını beklediklerini açıklarken, bu yıl ki kutlamalara farklı olarak yargı mensuplarının katılacağını belirtti.

yargı 1

Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan, Sayıştay Başkanı Doç. Dr. Recai Akyel, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Ahilik, bir kültür hareketidir. Onun için Ahilik Haftası’nda daha çok kültür etkinliklerine ağırlık verilmesi çok daha önemli diye düşünüyorum. Kitap Fuarı da ilk defa olacak Kırşehir’de. Cacabey Meydanı’nda bir hafta boyunca yazarlar, yayınevleri gelecek. Söyleşiler ve imza günleri olacak” şeklinde konuştu.

Türk esnaf ve sanatkârının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen Ahilik Haftası, bu yıl 23‐29 Mayıs 2016 tarihlerinde kutlanacak.
Kırşehir’de yaşayan, dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkârların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak düzenlenen 29. Ahilik Haftası ve 52. Esnaf Bayramı bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanacak.
Ahiliğin başkenti Kırşehir ile birlikte 81 ilde kutlanacak olan Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri için hazırlıklara başlanırken, gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda Ahilik Haftası Yürütme Kurulu tarafından yapılan hazırlıkların yanı sıra Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediye Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin birlikte yaptığı program çerçevesinde 29. Ahilik Haftası ve 52. Esnaf Bayramı, bu yıl biraz daha geliştirilmiş etkinliklerle kutlanacak.
Sevilen sanatçı Mustafa Ceceli’nin konser vereceği Ahilik Haftası’nda bu yıl kutlamaların kültür yönüne ağırlık verme noktasında Kitap Fuarı düzenlemeyi planladıklarını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahiliği tanıtma adına Kırşehir’de güzel bir hafta yaşayacaklarına inandığını ifade etti.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir olarak haftayı en güzel şekilde kutlamamız gerektiğini vurguladı.
Tüm Kırşehir halkından hassasiyet göstererek düzenlenecek etkinliklere katılmaya davet eden Başkan Bahçeci, “Ahilik Haftası kutlamalarını her sene biraz daha geliştirmeye özen gösteriyoruz. Kırşehir için en önemli etkinlik Ahilik Haftası kutlamaları, bu sene de 23‐29 Mayıs arasında gerçekleştireceğiz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızda Ahilik Haftası Yürütme Kurulu var. O kurul tarafından hazırlıklar yapılıyor, bizler de onun içerisindeyiz. Kırşehir’den Valilik, Belediye, Esnaf Odaları, Ticaret Odası, üniversite gibi tüm kurumlar da heyetin içerisinde. Bu sene de yine çok güzel etkinlikler olacak inşallah. Konser için yine bu sene Mustafa Ceceli gelecek. Kitap Fuarımız olacak. Ahiliğin ruhuna uygun bir şekilde kültür yönünü biraz daha artırmamız lazım. Buna yönelik çalışmalar yapıyoruz. Güzel bir haftayı Kırşehir’imizde yine Ahiliği tanıtma adına yaşayacağımıza inanıyorum. Bizim bunu Kırşehir olarak en güzel şekilde yapmamız lazım. Tüm hemşehrilerimizi bu konuda hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Hafta içerisinde zamanlarına göre mutlaka etkinliklere katılsınlar, zaman ayırsınlar. Kırşehir’imizin Ahiliği daha canlı bir şekilde kutlaması ancak hemşehrilerimizin ilgisiyle olacak bir şey. Bu açıdan tüm Kırşehirlileri Ahilik Haftası’nda bütün etkinliklere katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .