YAPMAYIN ARTIK BUNU!

YAPMAYIN ARTIK BUNU!

21.09.2017

Okullar açıldı, Kırşehir’de bazı okullarda öğrencilerin yine ellerine listeler tutuşturuldu, kırtasiye isimleri yazılarak veliler kazıklanmaya başladı!

Vali Necati Şentürk’ün bütün uyarılarına rağmen, öğrencilerin ellerine listeler veriliyor, “Şu kırtasiyeden almanız gerekiyor” diyerek yönlendirme yapıyor…

Velilerin tepkisini dile getiren Alaattin Kırtasiye’nin sahiplerinden Ramazan Karabulut, Kırşehir’de her yıl yaşanan bu sorunu çözecek bir yetkili arıyor…

 

İLK ve orta dereceli okullarda 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı hafta başında start alırken, Kırşehir’deki pek çok okulda öğrencilerin ellerine öğretmenler tarafından listeler tutuşturuldu, ihtiyaç malzemeleri istendi. Yetmedi listelerin altına ihtiyaçlarını temin edecekleri kırtasiye isimleri de yazıldı. Bu duruma veliler ve kırtasiye sahipleri tepki gösterdi.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın bu yıl da saatleri geri almama kararı alması nedeniyle Kırşehir’de Vali Necati Şentürk tarafından tüm okullarda okula başlama saatleri 08.00’e alındı. Bu da öğrencileri okullara ulaştıran servisçileri sıkıntıya itti. Bu konuda Vali Şentürk, Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin bir araya gelerek, servisçilerin yaşadığı sorunları kısmen de olsa çözerken, yine her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı okullarda öğretmen ve idareciler öğrencilere ihtiyaç listeleri verip, kendilerine yakın kırtasiyeye yönlendirmeleri sorunu yaşanmaya başlandı.
Kırşehir’de bazı anaokulları ile ilkokullarda velilerin ellerine ihtiyaç listeleri ile birlikte hangi kırtasiye mağazasından almaları gerektiğinin yazıldığını gören veliler ve kırtasiyeciler bu konudan oldukça rahatsızlık duyarak tepki gösterdiler.
Kırşehir’deki bazı okullarda kitap-kırtasiyede marka seçimlerinin küçük esnafa göre değil, büyük market ve kırtasiyelere göre belirlendiğini ve bazı öğretmenlerin buradan ücretsiz alışveriş yaptıklarını iddia eden kırtasiyeciler, bu durumdan hem kendilerinin, hem de velilerin çok rahatsız olduklarını bildirdiler.
Şehrimizde 50 yıldır kırtasiyecilik yapan Alaattin Kırtasiye sahiplerinden Ramazan Karabulut, daha kalem tutmayı bilmeyen çocukların ellerine listeler verildiğini ve bu listelerde bulunan ürünleri de isimlerini yazdıkları kırtasiyelere yönlendirmelerinden tüm veliler gibi, kırtasiyeci esnaflarının da mağdur edildiğini söyledi.
Yıllardır okullarda bazı kırtasiye ve kitapçıların istekleri doğrultusunda ihtiyaç listeleri oluşturulduğunu ve bu ihtiyaçların velilerden temin edilmesinin istendiğini belirten kırtasiyeci Ramazan Karabulut, “Biz bu duruma yıllarca tepki gösterdik. Ama ne yazık ki hiç kimse bu sorunun üstüne kararlılıkla gitmiyor nedense. Biz Kırşehir’de 50 yıldır kırtasiyecilik yapıyoruz. Hayatımızda okul kitaplarının seçildiğini görüp yaşamıştık ama kırtasiye ürünlerinin markalarının seçilip öğrencilere liste ve kırtasiye isimlerinin yazılıp verildiğini görmemiştik. Daha kalem tutmasını bilmeyen çocuklarımıza 150-250 lira arasında kitap seti seçip aldırıp, velileri kazıklatmayı da kabul edemiyoruz. Ne yazık ki Kırşehir’de Milli Eğitim Müdürlüğü bu işleri görüp bildiği halde konunun üzerine ciddiyetle gidip gereğini yapmıyor. Adeta okul müdürlerinin bu yanlışlarına göz yumuyor. Öğretmenler de mecburen bu işlere alet ediliyor. Düşünebiliyor musunuz bir ana okulu öğrencisine 30-40 kalemden oluşan ürün talep listesi hazırlanıyor ve bunları temin edecekleri kırtasiye isimlerini de yazarak o kırtasiyelere yönlendiriliyor. Böyle bir şey nasıl olabiliyor. Kırşehir’de sanki bir-iki kırtasiye varmış gibi öğretmenlerin öğrencileri oraya yönlendirilmesini hem ticari olarak, hem de insanı olarak etik bulmuyoruz. Kırşehir’de bu işten ekmek yiyen kırtasiyecilerin ekmeğiyle oynamaya kimin ne hakkı var ki? Diğer yandan dünya markası ürünlerle 40-50 liraya anaokulunun tüm ihtiyaçlarını karşılamak varken, neden Çin malı olan sağlıksız ve kalitesiz ürünleri tercih ederek veliler kazıklatılıyor? Sırf bir kırtasiyeciyi zengin etmek için bütün bu yapılanlar? İnsanın kafasına bin bir türlü sorular geliyor. Acaba o kırtasiyeci ile okul idarecilerinin ve öğretmenlerinin ticari veya siyasi bir bağları mı var? Yazık değil mi velilere? Bu konuda yetkililer neden sessiz ve çaresiz bırakılıyor” dedi.
Vali Necati Şentürk ile Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz’in bu duruma artık müdahale etmesi gerektiğini da hatırlatan Ramazan Karabulut, yetkililerin kendilerine başvurmaları halinde okullarda öğretmenlerce hazırlanan ihtiyaç listeleri ile yönlendirdikleri kırtasiyelerin isimlerini yazan bilgi notlarını kendilerine verebileceklerini de söyledi.
Karabulut, sözlerini şöyle noktaladı:
“Başka illerden hiçbir kırtasiyeci okullardan içeriye giremezken, bizim Kırşehir’de eline çantayı alan kırtasiyeciler, pazarlamacılar, yayınevciler cirit atıyor. Biz Kırşehir’de 48 yıldır kırtasiyecilik yapıyoruz, daha hangi okul nerede, kapısı nereden açılır bilmiyoruz. Hiçbir öğretmenle görüşüp öğrencilerden şunu isteyin, bunu aldırın diye telkinde bulunmadık, bulanamayız da. Bu ne ticarete, ne de insanlığa uyar. Bu öğretmenler güya öğrencilerin sağlıklarıyla çok ilgileniyorlarmış gibi kaliteli ve sağlıklı ürün seçiyorlarmış. Kırtasiyede bizler dünya markası olan kırtasiye ürünlerini getirirken, onların sağlıklı dediği, çoğu Çin malı kalitesiz ve sağlıksız ürünleri daha pahalıya satarak velileri kazıklamalarını da içimize sindiremiyoruz. Hani bir atasözümüz var ‘Cemaat ne derse desin, imam bildiğini okurmuş’ diye. Okul idarecileri ve öğretmenler velilerin sesini duymuyor, kendi bildikleri yanlışta yürümeye devam ediyorlar. Kırşehir’de her yıl bunlar olup biterken, Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bu konuda defalarca başvurup şikayette bulunmamıza rağmen nedense hiçbir şey yapılmıyor. Okul müdürleri ve öğretmenler bu başıboşluktan yararlanarak Kırşehir’de at oynatmaya, velileri kazıklatmaya, kendilerine yakın kırtasiyecilere ve kendilerine rant sağlamaya çalışıyorlar. Bu konuda artık Kırşehir Milli eğitim Müdürlüğü’nden umudumuzu kestik. Tek umudumuz Sayın Valimiz Necati Şentürk te. Sayın Valimizin artık bu konuda gereğini yapmasını, öğrencilerin, velilerin ve biz kırtasiyeci esnafının mağduriyetinin gidermesini bekliyoruz.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .