Yapılandırmada son gün

Yapılandırmada son gün

31.01.2015

Bağ-Kur, işverenlerin SGK’ya olan borçları, idari para cezası borçları ile prim borçlarının yapılandırılma başvurusu bugün sona eriyor…

6552 SAYILI Torba yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacak ve borçlarına ilişkin yapılandırma süresi bir ay uzatılırken, yapılandırmaya müracaatlar bugün sona erecek.

SGK yapılandırmalarına ilişkin başvurularda gidilen süre uzatımıyla 31 Ocak’ta sona erecek olan, ancak hafta sonuna gelmesi nedeniyle 2 Şubat’a alınan borçların yapılandırılması süresinde son gün.
Bir yıl içinde iki defa eksik, yanlış ya da hiç ödenmemesi durumunda yapılandırmanın bozulmayacağını ve böylece zaman kazanılması açısından bugüne kadar müracaat etmemiş kişilerin mutlaka müracaat ederek yapılandırma yapmaları gerektiğini belirten Kırşehir SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Bağ-Kur, işverenlerin kuruma olan borçları, idari para cezası borçları ile prim borçlarının nedeniyle yapılandırma kapsamında olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
“Bilindiği gibi işverenlerimizin ve bağımsız çalışanlarımızın prim borçları 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırılmış idi. Bunların süresi de 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecekti. Ancak bir ay uzatılmayla bu 31 Ocak 2015 tarihine ertelendi. 31 Ocak tarihinin tatil gününe rastlaması nedeniyle de 2 Şubat tarihine kadar müracaatlar tamamlanmış olacak. Vatandaşlarımız bu tarihe kadar mutlaka dilekçe versinler.
“Sadece ödeme yapıp yapmama durumuna göre değerlendirmesinler, bazıları borçlarını ödeyemeyeceğini, taksiti ödeyemeyeceğini ya da en azından şimdi müsait olmadığını düşünerek yapılandırmadan sarf-ı nazar ettikleri gözlemleniyor. Ama ben öncelikle yapılandırmayı yapmalarını, ödemede en azından peşin ya da taksitler halinde zaman kazanmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bilindiği gibi 6, 9, 12, 18 taksitler var ve her 2 ayda bir taksitler ödenmek suretiyle yapılanıyor. 2 taksiti ödemediğinde üçüncü taksitte bozuluyor, yani ikişerden 4 ay demek. Üçüncü taksitte bozulacağı için, yani 6 aya kadar bir taksit ödemesi halinde yapılandırma bozulmayacak demektir.
“Bir yıl içinde iki defa eksik, yanlış ya da hiç ödememesi durumunda bozulmayacağı için en azından zaman kazanmaları açısından bugüne kadar müracaat etmemiş kişilerin mutlaka müracaat ederek yapılandırma yapmaları gerektiğini söylüyoruz.”
GSS 30 NİSAN’DA SON
Genel sağlık sigortasından borcu olanların da 30 Nisan 2015 tarihine kadar süresi olduğunu belirten SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Bağ-Kur, işverenlerin kuruma olan borçları, idari para cezası borçları ile prim borçlarının yapılandırma kapsamında olduğunu ve mutlaka 2 Şubat 2015 tarihine kadar müracaat edilmesi gerektiğini kaydetti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .