“Yallı Duran”a bir kolaya kök söktürüyorlar!

“Yallı Duran”a bir kolaya kök söktürüyorlar!

24.10.2017

Ne yapsın garibim, Kırşehir’in meşhur “Yallı Duran”ına bir kolaya kök söktürüyorlar! Kırşehirlilerin ve özellikle İkizarası’ndan Özbağ’a kadar olan bağ ve bahçe sahiplerinin yakından tanıdığı, korkularından koruyup kolladığı, mavi bisikletli, siyah poşetli, beyaz şapkalı, ağzında tek dişle yaşam mücadelesi veren “Yallı Duran” güz mevsimiyle birlikte yoğun bir çalışma içinde… Bizim gazetenin yazarlarından Dr. Uğur Gönül’ün Karabacak’taki […]

Ne yapsın garibim, Kırşehir’in meşhur “Yallı Duran”ına bir kolaya kök söktürüyorlar!
Kırşehirlilerin ve özellikle İkizarası’ndan Özbağ’a kadar olan bağ ve bahçe
sahiplerinin yakından tanıdığı, korkularından koruyup kolladığı, mavi bisikletli, siyah poşetli, beyaz şapkalı, ağzında tek dişle yaşam mücadelesi veren “Yallı Duran” güz mevsimiyle birlikte yoğun bir çalışma içinde…
Bizim gazetenin yazarlarından Dr. Uğur Gönül’ün Karabacak’taki bağ evini hırsızlardan ve özellikle “Yallı Duran”dan korumak için geçtiğimiz yıllarda 2 metre duvar ördürdüğünü, bununla da yetinmeyip duvarın üstüne üç sıra dikenli tel çevirip, 24 saat çalışan 4 ayrı noktaya led kamera taktırdığını yakından bilenlerden birisiyim.
Her ne kadar bizim Uğur Bey, “Yallı Duran”dan bıktığını, usandığını söylese de pek inandırıcı gelmiyor bu sözleri bana…
Çünkü Uğur Bey, “Yallı Duran”sız da yapamıyor. sık sık onun karnını doyuruyor, kolasını hiç eksik etmiyor. İşine gelince çalıştırıyor, işine gelmediğinde kızıyormuş gibi yapıyor. Ama nedense “Yallı Duran”sız da bahçeye gidemiyor, sanki koruması gibi!..
Kırşehirli bizim meşhur “Yallı Duran” kış gelince hep sığınacak bir liman arar yıllarca. Malum havalar soğumaya başladı. Karabacak’ta meyve bahçelerinde hasat çalışması tamamlanmak üzere… Kimi bahçe sahipleri elma, armut,, ayva topluyor, kimisi de ceviz çırpıyor…
Bağ evlerine girmeyince, dalları yolmayınca, boş evleri şöyle bir yoklamazsa rahat edemeyen “Yallı Duran”ın İkizarası’ndan Özbağ’a kadar olan bağ ve bahçelerin sorumlusu olduğunu zaten herkes bilir. Çünkü Çaydeğirmeni ve Karabacak’ta uçanın, kaçanın kurtulamadığı, bağ ve bahçelerden sorumlu, dürüstlük timsali “Yallı Duran”, Dr. Uğur Gönül’süz de yapamaz.
Gündüzleri onunla yer içer, geceleri de işini yapan “Yallı Duran” geçen hafta Karabacak’taki bir bahçede ağaç sökerken görüntülenmiş.
Sorduk, soruşturduk meğerse bu bahçe bizim Uğur Bey’in bahçesiymiş. Bahçesinde kuruyan bir ağacını kestirip söktürmek için adam arayan Uğur Bey’in nasılsa aklına “Yallı Duran” gelmiş.
“Yallı Duran”ın ağaçları, bahçeleri, bağ evlerini yokladığını, hasat yaptığını biliyorduk ta kök söktüğünü bilmiyorduk!
Yani “Yallı Duran” eski günlerini bırakmış, hiç yapmadığı amelelik işine de girmiş herhalde!
Sosyal medyada “Yallı Duran”ı bahçesinde ağaç söktürürken yakalanan Uğur Bey, tabi bu konuda epey eleştiri de almış.
İstanbul’daki Kırşehirli hemşehrilerimizden Dr. Coşkun Mahmutoğlu, “Ne kadar temiz yüzlü, düzgün, dürüst bir amele!” diyerek “Yallı Duran”ın hakkını verirken, Uğur Bey “Dürüst, çok dürüst, arkanı dönme yeter! Yüz yüze çok dürüst akşamları bu dürüstlüğü kaybolur” diye yanıt vermiş.
Yaa ben de bunu anlamıyorum Uğur Bey’in…
Adamı yediriyor, içiriyor, bahçesindeki kuruyan ağaçlarını bir kolaya söktürüyor, gazellerini süpürtüyor, ağaçlarının hasadını yaptırıyor, sonra “Yallı Duran”ı eleştiriyor!
Olmuyor, Uğur Bey olmuyor!
Kırşehir’in dürüst, çalışkan “Yallı Duran”ına bu sözler yakışmıyor! *ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .