YALAN RÜZGÂR’ININ SONU GÖRÜNDÜ HAZİRAN SOĞUGU AKP’yi ÜŞÜTECEK

YALAN RÜZGÂR’ININ SONU GÖRÜNDÜ HAZİRAN SOĞUGU AKP’yi ÜŞÜTECEK

22.04.2015

Geçen hafta, Haziran ayının sıcak mı, soğuk mu geçeceğini yazmıştım. Bu yazımda ise Haziran, kimin için sıcak, kimin için soğuk olacak ona bakacağız. AKP, 13 Yıllık İktidarında; İşsizliğe, yoksulluğa, üretimsizliğe, soygun ve talana dur diyemedi/demedi. Türkiye genelinde yeni bir fabrika açılışı yapmayan, organize sanayilerinin üretimsizlikten bir bir kapanmaya yüz tuttuğu, Tarımda üreticilerin yoksullukla cebelleştiği, Eğitim’in […]

Geçen hafta, Haziran ayının sıcak mı, soğuk mu geçeceğini yazmıştım.

Bu yazımda ise Haziran, kimin için sıcak, kimin için soğuk olacak ona bakacağız.
AKP, 13 Yıllık İktidarında; İşsizliğe, yoksulluğa, üretimsizliğe, soygun ve talana dur diyemedi/demedi. Türkiye genelinde yeni bir fabrika açılışı yapmayan, organize sanayilerinin üretimsizlikten bir bir kapanmaya yüz tuttuğu, Tarımda üreticilerin yoksullukla cebelleştiği, Eğitim’in içinden çıkılmaz hale getirildiği, kadın cinayetlerinin önüne geçil(e)mediği, bir süreç yaşandı. Bütün bu sorunların ve çözümsüzlüğün mimarı AKP oldu.
Kırşehir özeline baktığımızda ise; üç milletvekilimiz vardı, ikiye düştü küçüldük. İki hastanemiz vardı (480 yataklı) şimdi 280 yataklı” modern(!) ” bir hastanemiz oldu. Adliye sarayımız büyüdü- cezaevimiz büyüdü. Otobüs terminalimiz yarı yarıya küçüldü, halen hizmete girmedi. Organize Sanayi Bölgemiz esnaflarımız tarafında terk edilmeye başlandı. Hiç bir yeni fabrika kurulmadı, var Olanları ise üretimsizlikle baş başa bırakıldı. Şehrin girişine bir hançer gibi üst geçit yapılarak Şirin Kırşehir görüntü kirliliğine sokuldu. Eğitimdeki başarısı yok olmaya yüz tuttu, işsizlikten dolayı Köyler ve ilçeler boşaldı.
Daha saymakla bitiremeyeceğim yoklar listesi uzayıp gider,
Haziran seçimlerine bir buçuk ay kaldı, siyasi partiler seçim vaatlerini bir bir açıklamaya başladılar, halkımız bu vaatlere bakacak ve oyunu kullanacak mı? Yoksa “celladına aşık” olmaya devam mı edecek.
Geçen Pazar günü CHP genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da partisinin seçim bildirgesini açıkladı, AKP yöneticilerinin Ezberi bozuldu. CHP iktidara hazır olduğunu Gösteren bir çalışma hazırlanmıştı. Seçim Bildirgesi yaklaşık bir yıldır toplumun her kesimi ile buluşularak hazırlandı.
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “GELECEĞI BİRLİKTE KURUYORUZ” toplantıları yaparak; Emeklinin, öğrencinin, Öğretmenin, velilerin, işçilerin, işsizlerin, engellilerin, Esnafın, üreticilerin, sanayicilerin, çiftçilerin, Romanların, kadınların, çocukların,toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını, bu sorunu yaşayanlarla tartışarak seçim bildirgesini hazırladılar.
Toplumda Yankı bulmasının ve AKP yöneticilerinin tepki koymasının nedeni bu olsa gerek.
On bir milyon emekli CHP’nin seçim bildirgesinden hoşnut, maliye bakanı hoşnut değil.
Atanmayan öğretmenler mutlu, milli eğitim Bakanı tedirgin, ev Kadınları mutlu, sosyal politikalardan sorumlu Bakan şaşkın, çiftçiler çok mutlu, Tarım Bakanı çok şaşkın, yurtsuz kalmış olan üniversite öğrencileri sevinç çığlığı atıyor, YÖK Başkanı ve Başbakan şaşkın, işsizler, yoksullar, kimsesizler CHP seçim bildirgesini duyunca yeni bir GÜNEŞ doğuyor umuduyla Haziran sıcağında horan tepmeye, halaya durmaya, misket oynamaya hazırlanıyor, çünkü 13 Yıldır çözül(e)meyen sorunlarının çözümünün gerçekleşeceği bir iktidar geliyor.
Siyasette tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan, Bakanlar ve de AKP iktidarından beslenenler, koro halinde kaynak yok Türküsü söylemeye çalışıyorlar. Ama bu güne kadar tek tek yedikleri için korodan ortak ses de çıkmıyor.
Kaynak yapamazsın diyenlere ise halkımız diyor ki; KaçAK saraya kaynak varsa, emekliye de var, Rıza Zarraf’a varsa, Öğrenciye de var, Yedi yüz bin liralık hediye kol saatlerine varsa, çiftçiye de bulunur. Babasının sadece memur maaşı olan ve kendisi hiç alın teri dökmemiş yeni yetmelere alınan GEMİLERE varsa, asgari ücretlilere kaynak bulunur.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini açıklarken çok net bir namus sözü verdi; YAŞANACAK BİR TÜRKİYE için GELİN OY VERİN diyor.
Türkiye halkına sadece ekonomik konularda değil, demokrasi alanında da sözler veriyor; Kamu yönetim reformu, ücretsiz ve nitelikli eğitim ve sağlık hizmeti, onurlu dış politika, komşu ülkelerle barış içinde yaşam, Avrupa birliğinde onurlu yerimizi almak, Kürt sorununda demokratik çözüm ve birlikte yaşam gibi olmazsa olmazlarımıza çözüm öneren bir programla geliyor.
İlk 100 günde yapacakları konusunda da Türkiye halkına şunların sözünü verdi;
Yoksul olmayan, taşeron işçisi olmayan, asgari ücretin vergisi olmayan, kredi borcu çaresizliği olmayan, kiraya mahkumiyeti olmayan, öğretmen ve öğrencisinin sorunu olmayan, emeklisinin derdi olmayan, esnaf ve KOBİ’sinin sorunları olmayan, çiftçisinin sorunları olmayan, işsizi olmayan…
YAŞANACAK BİR TÜRKİYE sözü ile alanlara çıkıyor. Haziran ayı AKP için soğuk, halkımız için sıcacık bir ay olacak.
Emekliye iki dini bayramda birer maaş ikramiye vereceğim dediğinde, başbakan Temmuz’da verilmek üzere kimine 15 lira kimi emekliye 100 lira vereceğini ilan ediyor. Kimi emekliler,( ben 32 yıl öğretmenlik yaptım ve emekli oldum 1500 lira maaş alıyorum, Kırşehir’de olsa 500 lira ev kirası, 59 lira elektrik, 59 lira su, 50 lira telefon, 40 lira ekmek, haftada 59 lira Pazar 200 lira eder, okumak için kitap, sinema, düğü, cenaze, hasta ziyaretleri derken siz hesaplayın nasıl geçineceğim) işsizler, yoksullar var olanla yetiniyoruz desek de torunlarımız ve çocuklarımıza bayram harçlığı vermenin keyfini unuttuk.
Mazotu çiftçiye 1500 liradan veremezsin, çünkü 1800 liraya maliyeti var diyor. (Madem 1800 liraya mal ediyorsun neden milyon dolarlık yatlara ve gemilere 1.500 tl den veriyorsun).
Velhasıl kelam yolun sonu göründü çıkış yok artık. Bu halk kendi sorununa çözüm üretecek bir iktidar istiyor.
Kırşehir halkı küçülen Kırşehir’in sorumlularına ve çözüm üret(e)meyenler den sandık da hesabını soracaktır.
YAŞANACAK BİR TÜRKİYE İÇİN
GELİN OY VERİN…
Yıldırım KAYA kaya.yildirim@gmail.comYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .