Velilerin tepkisi büyüyor

Velilerin tepkisi büyüyor

30.01.2015

Kırşehir’de öğrencilerin imam-hatip sınıflarında eğitimlerini devam ettirmeleri yönündeki baskıya ilişkin iddiada velilerin tepkisi büyüyor…

 

KIRŞEHİR’DE il merkezindeki bazı okullarda imam-hatip sınıfları açılarak, öğrencilerin bu sınıflarda eğitimlerine devam etmesi için baskı yapıldığı iddiasında tepkiler artıyor.

Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla ulaşan ve eğitimde marka kent olan Kırşehir’de zorlanarak eğitim verilmesinin önüne geçilmesi için yetkililere çağrıda bulunan bir veli tarafından Kırşehir il merkezinde bilinen en popüler okullar dahil 14 okulda imam-hatip sınıflarının açıldığı ve öğrencilerin eğitimlerini bu sınıfta sürdürmelerine zorlandığını iddiası dile getirilmişti.

İmam-hatip sınıfları açılarak, öğrencilerin bu sınıflarda okuması için velilerin “Çocuğunuz için en seçme sınıf oluşturulacak, en kaliteli öğretmenler derse girecek” şeklinde ikna edilmeye çalışıldığı belirtilmiş, eğitimde ayrıcalığın olması eşit eğitim hakkı alma açısından zaten başlı başına bir problemken, velilerin “en iyi ve en kaliteli” denilerek kandırılmaya çalışılması da tepkileri beraberinde getirdi.

Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla ulaşan iddia ile ilgili olarak velilerin tepkisi büyürken, söz konusu baskı iddiası ile ilgili veliler, yazılanların iddia değil, tamamen gerçek olduğunu belirterek, “Cumhuriyet, Aşıkpaşa, Cacabey, Atatürk, Yeşilyurt, Ulucan Dayan, 23 Nisan, Osman Yalçınkaya, Muharrem Sayan, 24 Aralık, Özbağ, Akçakent Şeyh Şamil, Boztepe Gazi Osman, Çiçekdağı Köseli Ortaokulları müdürlerine sorun. Öğrencilere broşür dağıttılar mı? Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü bu okul müdürlerine baskı yaptı mı? Bu okul müdürleri velileri arayıp toplantılar yaptı mı? Velilerin bir kısmı müdürlere şiddetle tepki gösterdiler mi? Kimi velilere öğrencilerin kendi okullarında devam edecekleri vaat edilip öğrencilerin nakillerinin İmam-Hatip Ortaokulu’na alınacağı gizlendi mi? Dilekçe imzalayanlar hangi okullara dilekçe yazdıklarının farkında mı? Bu okul müdürlerinden Milli Eğitim Müdürlüğü Cuma’ya kadar kaç kayıt yaptınız şeklinde sayı istedi mi? Bu oluşacak sınıflara ayrıcalık tanınacaksa diğer öğrenciler mağdur mu edilecek?” şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar.
Çocukları mağdur edilen veliler, “Bu nasıl adalet?” diyerek, bu ayrımcılığın son bulmasını istiyor.
BU ARADA, 27 Ocak 2015 tarihinde söz konusu iddiaya ilişkin gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e e-mail yoluyla gönderilen yazıda, “Merhabalar bir öğrenci velisi olarak yazıyorum. Kırşehir’de Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü baskısıyla ilimizde merkezdeki en popüler okullarda dahil 14 okulda hiç bir yasal dayanağı olmadan veliler ikna edilerek ya da zorlanarak 5. sınıflarda imam hatip sınıfları açılıyor. Bu öğrencileri imam-hatiplere naklini yapıp kendi okullarında eğitime devam ettirecekler. Okul müdürlerine açmaları konusunda baskı yapılıyor hatta broşür basılıp velilere dağıtıldı. Veliler şu şekilde ikna ediliyor; ‘çocuğunuz için en seçme sınıf oluşturulacak, en kaliteli öğretmenler derse girecek.’ Bu ayrımcılığın sonlandırılmasını istiyoruz” denilmişti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .