Velayet kararında çocuğun yaşı etken

Velayet kararında çocuğun yaşı etken

15.05.2015

KIRŞEHİR’DE ve ülke genelinde evlenme oranlarına karşılık boşanma oranlarında artış görülmesi, velayet davalarının da sayısını artırıyor. Velayet davası açan taraflar, karşılıklı birbirini rencide edici tavırlar sergilerken, çocuğun hem fizyolojik, hem de psikolojik gelişimi açısından yapılacak tercih de önem kazanıyor. Kırşehir Barosu Avukatı Kayhan Kurt, boşanma kararı alan çiftlerin, velayet davası açmaları halinde işleyecek sürece ilişkin […]

KIRŞEHİR’DE ve ülke genelinde evlenme oranlarına karşılık boşanma oranlarında artış görülmesi, velayet davalarının da sayısını artırıyor.
Velayet davası açan taraflar, karşılıklı birbirini rencide edici tavırlar sergilerken, çocuğun hem fizyolojik, hem de psikolojik gelişimi açısından yapılacak tercih de önem kazanıyor.
Kırşehir Barosu Avukatı Kayhan Kurt, boşanma kararı alan çiftlerin, velayet davası açmaları halinde işleyecek sürece ilişkin haber ekibimize bilgiler verdi.
Velayet konusunda hakimin vereceği kararda önemli hususun çocuğun yaşı olduğunu belirten Kırşehir Barosu Avukatı Kayhan Kurt, şunları söyledi:
“Boşanma kararı alan eşlerin karşılaştıkları en büyük problemlerden birisi çocuğun velayetinin kime verileceği hususudur. Taraflar karşılıklı olarak çocuğun velayetini doğal olarak istemektedirler. Fakat bunların amacında bazen değişiklik olabilir. Kimi zaman eşlere zarar vermek için çocuğun velayetini isteyebilirler. Kimi zaman da karşı tarafın çocuğu geçindirecek ya da çocuğun gelişimini sağlayacak gücü olmadığını kanıtlamak için velayetini isteyebilirler. Ama velayet konusunda hakimin vereceği kararda önemli husus çocuğun yaşıdır. Genellikle küçük yaştaki çocuklar, 6-7 yaşına kadar olan çocuklar anneye verilir. Çünkü çocuğun gelişimi, çocuğun sağlığı ve kişisel gelişimi açısından anne sevgisine, anne şefkatine muhtaç olduğunu hakim göz önünde bulundurarak küçük yaştaki çocuklar yüzde 99 anneye verilir.
“Küçük yaştaki çocukların babaya verilmesinin ise birkaç sebebi vardır. Annenin çocuğun sağlığına zarar vermesi, annenin ahlaksız bir yaşam sürmesi ya da annenin çocuğun velayetini istememesidir. Annenin maddi durumunun iyi olmayıp çocuğun bakımını sağlamayacak olması durumlarında küçük yaştaki çocuklar hakim tarafından babaya verilebilir.
“Okul yaşındaki, 6-7 yaşından büyük çocuklarda ise durum farklıdır. Genellikle mahkeme esnasında sosyal hizmet uzmanı ya da psikologlar görevlendirilerek çocuğun mahkeme esnasında kimin yanında yaşıyorsa oraya gidilerek araştırma yaparlar. Çocukla konuşurlar, sen kimi istiyorsun, annenin yanında mutlu musun, ya da babanın yanında mutlu musun gibi çocuğa sorular sorarak fikrini almaya çalışırlar. Çocuğun fikrine göre, hakim de tabi kendi göz önünde bulunduracağı fikirlerine göre velayeti anneye ya da babaya verebilir. 12 ya da 13 yaşından büyük çocuklar da ise tamamen çocuğun isteğine bağlıdır. Sosyal hizmet uzmanına çocuğun açıklamalarına ve isteğine göre velayet verilir.
“Dava bittikten sonra velayeti alan taraf değil de, karşı tarafa çocuğu görme izni veriliyor. Hafta sonları belli saatler arası, dini bayramlarda, milli bayramlarda belli saatler arası ya da yılın belli ayında, ayın 1-20 arası karşı tarafa çocuğu görme izni veriliyor. Görme izninde çocuğun velayetini alan taraf, karşı tarafa çocuğu vermiyorsa mahkeme kararını icraya koyup icra marifetiyle belirlenen gün ve saatte çocuk alınır ve tekrar belirlenen gün ve saatte teslim edilir. Eğer bu mahkeme kararını uygulamıyorsa karşı taraf yine zorluk çıkartıyorsa velayet davası açılabilir, çocuğun velayeti istenebilir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .