Vay memleketimin haline!

Vay memleketimin haline!

12.05.2016

Memleketim Kırşehir, bağrına saplanmış bir hançer gibi kıvranıp duruyor! İşsizlik had safhada… Piyasalar allak bulak! Bir başbakan değişimi bile doları, euroyu, altını uçurdu. Esnaf perişan, köylü ağlıyor. Herkes deyim yerinde ise kıvranıyor da kıvranıyor. Peki bütün bunları yaşayan Kırşehir’deki vatandaşımız ne yapıyor, ne düşünüyor? Elbette duyarlı olan, gelecek kaygısı, iş kaygısı, ekmek kaygısı taşıyanlar olacaktır. […]

Memleketim Kırşehir, bağrına saplanmış bir hançer gibi kıvranıp duruyor!
İşsizlik had safhada…
Piyasalar allak bulak!
Bir başbakan değişimi bile doları, euroyu, altını uçurdu.
Esnaf perişan, köylü ağlıyor.
Herkes deyim yerinde ise kıvranıyor da kıvranıyor.
Peki bütün bunları yaşayan Kırşehir’deki vatandaşımız ne yapıyor, ne düşünüyor?
Elbette duyarlı olan, gelecek kaygısı, iş kaygısı, ekmek kaygısı taşıyanlar olacaktır. Ama toplumumuzun büyük kısmı yaşanan bu tabloyu seyretmekten başka bir şey de yapmıyor. Gerçi yapacak durumu da yok. Sadece seçimden seçime karar veriyor o kadar.
Sonrası mı, ağlanacak halimize gülüyoruz o kadar…
Diğer yandan ülkemizin üzerinde asılsız kara bulutlar giderek yoğunlaşıyor. Tüm karamsar ve sakat gelişmelerle güne uyanıyoruz.
Cehaletin tetiklediği gaflet, ülkenin direnç duvarlarını giderek zorluyor. Bu ülkede gelişen bir çok şeyi görmezden gelmeye devam edersek eğer, yıkık duvarların altında kalan; hürriyetimiz, bağımsızlığımız ve vatansızlığımız olacaktır zira.
Şimdi sizlere bazılarını bildiğiniz ama bazılarını kaçırdığınız son günlerin, bu ülkedeki gelişmelerinden bahsedeceğim kısaca…
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD ile mücadeleye ilişkin itiraflarda bulundu. IŞİD ile mücadelede acziyetlerini dile getiren Çavuşoğlu, koalisyon içindeki 65 ülkenin ÖSO ve benzeri gruplardan yardım ister hale geldiğini söyledi.
Eğitimde kamu okullarına aktardıkları kısıtlı bütçe ile darbe yaptılar. Eğitimde muhafazakârlığı zorlayan AKP; okullardaki özelleştirme payının ve özel okulların genel okullar içerisindeki payının artırılması ile ilgili de adım adım ilerleme kaydediyorlar. Bunun bir sonraki aşaması ise, sağlıkta gördüğümüz dönüşümün ve yıkımın bir benzerini de eğitimde ortaya çıkması.
Biz şunu biliyoruz ki; AKP eğitim ve sağlığa bütçe ayırmak istemiyor. Bu özelleştirme teşvikleri ile, özel okullara vermiş olduğu arsalarla, vergi indirimleri ile ve en son yapmış olduğu trilyonluk katkıyla da özelleştirme meselesinde giderek oranı ve pasta payını büyütmeye çalışıyor.
Sığınmacı çocukları da koruyamadılar. Karaman’da ENSAR ile KAİMDER’e ait ev ve yurtlardaki cinsel istismarın bir benzerinin de Antep’te yaşandığı ortaya çıktı. Girişinde “Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz” yazan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda 30 erkek çocuğuna tecavüz edildi. Kampta üç ay boyunca çocuklara yönelik mide bulandırıcı istismar yaşanırken, AFAD’ın ruhu duymamış!
Suriyeli göçmenler endişe ve yeni yurt arayışı hızla büyüyor. Kiliste’teki Suriyeli aileler, IŞİD’in bombardımanından kurtulmak için ikinci kez göçmen olmaya hazırlanıyor.
MHP ve AKP ikilisi partili cumhurbaşkanlığının zeminini hazırlıyor. Kulislerde AKP’nin MHP’den ‘yeşil ışık’ gelen ‘partili cumhurbaşkanlığı’ ile dokunulmazlık düzenlenmesini sonbaharda birlikte referanduma götürme hesabı yaptıkları konuşuluyor.
Meclis başkanlık ısrarı için, adeta devre dışı bırakıldı. Kanun yapım sürecine ilişkin soru önergesine verilen cevapla; başkanlık dayatmaları uğruna AKP iktidarları döneminde Meclisin resmen baypas edildiği düşünülüyor.
Davutoğlu geçici baharın köprüsü oldu. Erdoğan ve Davutoğlu son olarak geçtiğimiz hafta çarşamba günü görüşmüş, perşembe günü de Davutoğlu basın toplantısı düzenleyerek görevi bırakacağını açıklamıştı. Kamuoyu görevi bırakmasının nedeninin, AKP siyasetinin içe krizlerini engellemek, çift başlılığı yok etmek, uluslararası alandaki politik görüşmelerde dış ülkelerin direkt olarak başbakanı muhataba alması ve başkanlık sisteminin gecikmeye uğraması idi.
Güvenlik ve istihbarat kimin umurunda. Meclis’te kurulan Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu bugüne kadar dört toplantı yaptı. MİT Müsteşarı Fidan Kamu Güvenliği Müsteşarı Dervişoğlu, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz bu toplantılara katılmadı.
Atanan 150 bin memur işinden olabilir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 KPSS Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularının sınavdan en az 12 gün önce sızdırıldığını kesinleştirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 808 bin kişinin girdiği 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarının iptali istemine ilişkin davayı gören Ankara 1. İdare Mahkemesi’ne önemli bir yazı gönderdi. Mahkemenin ara kararı üzerine gönderilen savcılık yazısında, sızdırılan soruların görüntüsüne de yer verildi.
AKP’li vekil Mehmet Metiner’in kuzeni Mustafa C. ve kardeşleri her gün Meclis’te dolaşıyor. Adıyaman Kahta eski savcısını darp etmekten dolayı mahkum olan ve mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından oynanan AKP’li vekil Mehmet Metiner’in kuzeni Mustafa C. ve kardeşleri her gün Meclis’te dolaşıyor.
Çiftçi gelirleri gasp ediliyor. Hükümet, bu yılın sonuna kadar milyonlarca çiftçiye çeşitli isimler altında toplam 11 milyar lira civarında tarımsal destek ödemesi yapması gerekiyor. Çiftçilerin elektrik dağıtım şirketlerine olan elektrik borcunun ise faiziyle birlikte 3,5 milyar liraya ulaştığı belirtiliyor. Hükümet, geçtiğimiz günlerde, 2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında sadece bu ayın ayı sonuna kadar çiftçilere 1 milyar 297 milyon liralık hibe desteği ödemek için karar yayımlamıştı. Çiftçileri sevindiren bu kararın hemen ardından gelen elektrik borcunu ödeme şartına ilişkin yeni karar, milyonlarca çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.
Daha neler neler vay memleketimin haline, ne çekiyor ülkem şu vicdansızların elinden.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .