“Vatandaşlarımızın kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor”

“Vatandaşlarımızın kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor”

05.09.2017

Ahmet Göçen, kaçak ihtimaline karşı alınan raporun zorunluluğunun kaldırılmasını yanlış olarak değerlendirdi…

KIRŞEHİR Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Göçen, LPG’li araçlar için gerekli olan sızdırmazlık raporunun alınmaması kararını yanlış olarak değerlendirdi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile sıvılaştırılmış petrol gazı (5LPG) dönüşümü yapılan araçlar için bürokratik işlemleri ortadan kaldıran ve araç sahiplerinin maliyetlerini azaltan düzenlemeler yapmıştı.
Bu sayede, LPG’li araç sahipleri yıllık 20 milyon TL ilave ücret ödemeyecek ve yılda ortalama 500 bin saatlik bir zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Yeni uygulama ile Yakıt Sistemi Montaj Belgesi dahil tüm işlemler LPG dönüşümü yapan yetkili firmalarca yapılacak ve LPG’li araçlar muayenesi yapılmak üzere doğrudan araç muayene istasyonlarına gidecek.
LPG’li araçlara yönelik yapılan düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden sonra zorunlu olmak üzere Haziran ayında yürürlüğe girmişti.
Kırşehir Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Göçen, “LPG’li araçların sızdırmazlık muayenelerini muhakkak en az 2 sene de bir yapılıyor olması gerekli. Bu geçtiğimiz yıllarda alınan bir kararla hafif kusur olarak nitelendirildi. Bu tamamen bana göre yanlış bir olgu, düşünce, çünkü sürekli hareket halinde olan araçlarda her tarafı hareketli ve kaçak olma ihtimali çok yüksek. Bunlarda can ve mal güvenliği açısından en ufak bir kazada, en ufak bir kıvılcımda her tarafı elektrikle dolu araçlarımızda bunun çok sıkı bir şekilde yapılıyor olması lazım. Kanunen bu her ne kadar hafif kusursa da kesinlikle hafif kusur olmamalı, ağır kusur olarak bunu vatandaşlarımızın bilinçli şekilde takip ediyor olması lazım ve bu istenmese bile gidip kontrol ettirilmesi gereken bir muayene, bunu kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor. Biz odamızın görevli teknik personel, mühendis arkadaşımızla bu işin mesai saatleri içerisinde hizmetini veriyoruz. Hatta bir kere bu muayeneyi yaptırdıktan sonra iki sene boyunca istediği zaman tekrar gelip tekrar ücretiz olarak bu muayeneyi tekrarlandırabiliyorlar bize can ve mal güvenliği için, çevre sağlığı için her açıdan bunun tekrar çok önemli olduğunun altını çiziyorum” dedi.
BU ARADA yapılan düzenleme ile araçlarda tadilat yapan KOBİ niteliğindeki firmalar için ise, münferit araç imalatı-tadilatı yapan işyerleri için ilave maliyet ve bürokratik süreç oluşturmaması bakımından TSE’den alınan Hizmet Yeterlilik Belgesi şartı kaldırıldı. Bu sayede, birçok firmanın üretimini zorlaştıran uygulamaya bütünüyle son verildi.
Türkiye’de üretim yapan traktör firmalarında ise Türkiye traktör sanayisinin gelişmesi ve geleceği düşünülerek ithal edilen traktörlerin satış ve tescil sürelerini düzenleyen yeni yönetmelik maddesi yürürlüğe girdi.
Cam filmi montajı yapan iş yerleri için de, ürettiği veya ithal ettiği cam filmleri için onay alan cam filmi imalatçıları/ithalatçıları ve bunlarla sözleşmesi bulunan firmalar doğrudan cam filmi montajı yapabilecek. Ayrıca, araç yetkili servisleri ve cam filmi imalatçıları/ithalatçılarından, onaylı cam filmi temin edebilen firmalar da cam filmi montajı yapabilecek. Buna ilişkin yönetmelik maddesi 26 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .