Vatana hayırlı evlat için iyi beslenen çocuklar lazım

Vatana hayırlı evlat için iyi beslenen çocuklar lazım

22.09.2017

YENİ öğretim yılının başlamasıyla birlikte sağlıklı bir yaşam sürmenin koşulu düzenli ve dengeli beslenme noktasında okul çağındaki çocuklarımızın beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, çocukların kahvaltı yapmadan okula gitmemesi uyarısında bulunurken, Diyetisyen Cansu Teke de, “Vatana hayırlı evlat için iyi beslenen çocuklar lazım” dedi. Kırşehir’de sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlere uzman ekibiyle hizmet veren ASR […]

YENİ öğretim yılının başlamasıyla birlikte sağlıklı bir yaşam sürmenin koşulu düzenli ve dengeli beslenme noktasında okul çağındaki çocuklarımızın beslenmesine dikkat edilmesi gerekiyor.
Uzmanlar, çocukların kahvaltı yapmadan okula gitmemesi uyarısında bulunurken, Diyetisyen Cansu Teke de, “Vatana hayırlı evlat için iyi beslenen çocuklar lazım” dedi.

Kırşehir’de sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlere uzman ekibiyle hizmet veren ASR Spor Merkezi’nde görevli Diyetisyen Cansu Teke, anne ve babalara çocuklarının beslenmesine yönelik tavsiyelerde bulundu.
Çocuklarının paketli ürünleri tüketmelerini önlemek için annelerden kek ve poğaça yapmasını isteyen Diyetisyen Cansu Teke, “Beslenme sağlık ve gelişimin çok önemli bir parçasıdır. Yaz dönem boyunca çocukların yemek saatleri değişti, uyku saatleri değişti, yemek düzenleri ve tükettikleri besinler fazlasıyla değişti. Okul başladığında haliyle erken kalkacak, erken saatte kahvaltı yapma alışkanlıklarını ekleyecekler hayatlarına. İyi beslenen bir anne, iyi beslenen çocuk ve gelecek kuşakların iyi olduğunun göstergesidir. Çocuklarda yetersiz beslenme büyümenin ve gelişmenin geriliğine, aşırı beslenmede obezite ve diğer kronik hastalıklara sebep oluyor. Hani beslenme çok ince bir ayrıntı aslında çocukların gelişiminde ve hani ülkeye, vatana, millete hayırlı evlat için iyi beslenen çocuklar lazım. Ailelere önerim benim. Kahvaltısız okula göndermeyin. Mutlaka proteinden ve kalsiyumdan zengin kahvaltıları çocukların yapması alışkanlık haline getirin. Yumurtadır, peynirdir, süt ürünleridir ya da meyvedir kahvaltılarında bulunsun. Domates, salatalık hala mevsimiyken, hala sofralarımızda yerini alıyorken çocuklar bolca bunlardan tüketsin. Bunun dışında beslenme çantası hazırlamayı aileler alışkanlık haline getirmeli. Meyve, kuru meyveler, kuru yemişler bunlardan dolu bir beslenme çantası, abur cubur tüketimine, okuldaki bisküvidir, çikolatadır veya kötü zararlı içeceklerdir. Bunların tüketilmesini en aza indirdiğini düşünüyorum. Aynı zamanda öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka sıcak yemeklerden yani öğle ve akşam yemeklerinin herhangi birinin mutlaka sıcak yemek tüketmeleri gerekiyor çocukların. Ailelerin bu konuda daha dikkatli davranmaları çok önemlidir. Gelelim en önemli konulardan birisi su tüketimi çocuklar genelde okullarda tüketmiyorlar. Beslenme çantalarına ailelerin bir şişe su koymaları çocukların okulda da su tüketmelerine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çocukların abur cuburdan daha az beslenmeleri için ailelerin evde besin değeri yüksek olan kek, poğaça tarzı şeyleri yapmalarını, çocukların dışarıdan paketli ürünleri daha az tüketmelerini öneriyorum” şeklinde konuştu.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .