VATAN UĞRUNA 467 KIRŞEHİRLİ ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞTÜ

VATAN UĞRUNA 467 KIRŞEHİRLİ ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞTÜ

18.03.2015

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: “Aziz şehitlerimiz vatan size minnettar, ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun”

KIRŞEHİR milli mücadeleye siyasi olduğu kadar askeri açıdan da büyük destekler verirken, Çanakkale Zaferi’nde 467 Kırşehirli şehit düştü.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde Çanakkale’de şehit düşen 467 Kırşehirli şehitlere yad eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Aziz şehitlerimiz vatan size minnettar, ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kırşehirli Çanakkale şehitlerini yad etti.
Çanakkale’nin gururun, kudretin ve hürriyetin sembolü olduğunu dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1 (2) copy
“Takvim yaprakları ‘Mart’ ayını gösterdiğinde, Çanakkale Harbi hatıra gelir. Üzerinden yıllar, hatta asırlar geçse de, bazı günler yüreklerde saklıdır. Eğer vatan toprağı, minnetle şehit bedenlerinin kemiklerine sarılıyorsa, tarihin bu şanlı günleri hep taze kalacaktır. Tıpkı yüz yıl öncesinde yazılan destan: ‘Çanakkale Zaferi’ gibi.
“Bugün, gururun, kudretin ve hürriyetin sembolü olan Çanakkale, Birinci Dünya Harbi sırasında düşmanın en önemli kalesiydi. İngiltere, Fransa ve Rusya başta olmak üzere, birçok ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başşehri İstanbul’u almak, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir askeri ikmal yolu açmak ve Almanya’nın müttefiklerinden birini harp dışı bırakarak İttifak Devletleri’ni zayıflatmak maksadı ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdi. Ancak bu gafiller Halep’ten Musul’a, Saraybosna’dan Şam’a, Edirne’den Kars’a, Afyonkarahisar’dan Giresun’a, Diyarbakır’dan Balıkesir’e velhasıl Osmanlı coğrafyasının her yerinden vatanı uğruna canını feda edecek cengaverlerden habersizlerdi. Henüz çocuk yaşta olan yüz binlerce askerimiz, her türlü zorluğu göze alarak kalplerinde iman ateşi, Allah Allah nidalarıyla, düşmanın üzerine yürüyordu. Her bir şehirden binlerce vatan evladı akın akın Çanakkale’ye akarken tek bir şey düşünüyordu: Çanakkale Geçilmez Destanı’nı yazmak.
ÇANAKKALE ZAFERİ’NDE KIRŞEHİRLİLER DE VARDI
“Birlik, beraberlik ve kardeşlik neticesinde düşman ülkelerin topuna, tüfeğine karşı yılmadan mücadele eden ecdadımız, Çanakkale’de tarihimizin eşsiz kahramanlıklarla örülü zaferlerinden birine imza attılar. Çanakkale Harbi için Çanakkale’ye giden atalarımızdan Kırşehirli 467 vatan evladı harp esnasında şehit düştü. Bir hilal uğruna, Anadolu’nun her ilinden, nice güneşler battı. Ancak ne göklerde gururla dalgalanan şanlı bayrağımız indirilebildi, ne de ezan sesleri susturulabildi.
“Gelibolu’da, Arıburnu’nda, Settülbahir’de bir devrin en kanlı günleri yaşanırken, tarih de Çanakkale Destanı’nı yazdı; ‘Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker/Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer/Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid’i/Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi/Sana dar gelmeyecek makber’i kimler kazsın/Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın.’
“Vatan toprağını yücelten, aralarında subayların, çavuşların, onbaşıların ve erlerin bulunduğu şehitlerimizi, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde, gururla, minnetle ve saygıyla anıyoruz.
“Başta Çanakkale şehitleri olmak üzere vatan uğruna canını seve seve feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Aziz şehitlerimiz vatan size minnettar. Ruhunuz şad, makamınız cennet olsun.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .