VATAN KARAKAYA’YA KIRŞEHİR’DEN TAM DESTEK

VATAN KARAKAYA’YA KIRŞEHİR’DEN TAM DESTEK

15.05.2015

Ahi Evran Üniversitesi’nin yeni rektörü Vatan Karakaya’nın atanması olumlu bulundu

2006 YILINDA kurulan Ahi Evran Üniversitesi’nin üçüncü rektörü olarak atanan Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya Kırşehir’den tam destek çıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün 13 ildeki üniversite rektörlerinin atamalarını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı atadı. Kırşehirli olan Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay da, ikinci defa Amasya Üniversitesi Rektörü oldu.
Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinde “Rektör Atamaları” başlığı ile yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından; Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Vatan Karakaya atanmıştır” denildi.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Vatan Karakaya, YÖK tarafından bildirilen listede birinci sırada yer alırken, 195 oy alan mevcut Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam ikinci sırada Köşk’e bildirilmişti.
Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın Ahi Evran Üniversitesi’ne atanması Kırşehir’de büyük bir kesimin de onayını ve desteğini aldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yaparken Kırşehir’e gelen ve Ahi Evran Üniversitesi’ne Rektör adayı olarak Kırşehirlilerin karşısına çıkan Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada projelerini ve hedeflerini olumlu bulan Kırşehirliler, kendisinden çok şeyler beklediklerini ifade ettiler.
PROF. DR. VATAN KARAKA’NIN AKADEMİK VE İDARİ DENEYİM VE BİRİKİMİ
2006 yılında Doçent olmuş; Adıyaman Üniversitesinin kuruluşunda etkin görev almıştır. Enstitü Müdürlüğü, Dekan Vekilliği, Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı görevleri yapmıştır. Adıyaman Üniversitesinin kurumsal altyapısının oluşturulması, yeni kurumların açılması, stratejik planının hazırlanması gibi üniversiteyi geleceğine hazırlayan ilk adımları atma konusunda önemli deneyimler kazandırdı.
2009 yılında, akademisyen yetiştirmek ve üniversitenin yapılandırılmasına katkı sunmak için özel davet üzere Yıldız Teknik Üniversitesi’ne geçmiştir. 48 ülkenin üye 50 yakın ülkenin de gözlemci olarak katıldığı uluslar arası Yüksek Öğretimin Yeniden Yapılandırma çalışması olan Bologna süreci 6111 sayılı kanun ile ülkemizde zorunlu hale gelmiştir. Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yıldız Teknik Üniversitesinde bu görevi yürütmek üzere koordinatörlük yapmış ve üç yıl gibi bir sürede üniversitenin eğitim öğretim müfredatı Avrupa Komisyonu tarafından AKTS etiketiyle ödüllendirildi. Bu sürecin ikinci aşaması olan Kalite Güvencesi adımında geniş bir bilgi ve birikime sahip. Bu süreçte 2012 yılında Profesörlük unvanını aldı. Bologno sürecini yönetme ve koordine etme çalışmaları sonunda üç yıl gibi kısa bir sürede, Yıldız Teknik Üniversitesi, Avrupa Konseyi tarafından denkliği onaylanan Türkiye’deki dört üniversiteden biri haline geldi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü Müdür Yardımcılığını da bir dönem yürüten Karakaya, hâlen Bologna Koordinatörlüğü, Matematik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Matematiğin Temelleri ve Matematik Lojik Anabilim Dalı Başkanlığı, AYDEK Üst Kurul Üyeliği, Kurumsal Değerlendirme ve BEK Koordinatörlüğü görevlerini yürütmekte. Bunların yanı sıra Senato Üyeliği, farklı fakültelerinin fakülte yönetim kurulu ve fakülte kurulu üyelikleri, Stratejik Plan Üst Kurul Üyeliği görevlerinde de bulundu.
Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mühendislik Fakültesindeki etkin görevlerinin yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)’de “Etik Kurulu Üyeliği, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), TÜBİTAK gibi Türkiye’nin temel bilim kuruluşlarında kurul üyelikleri bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde YÖK ve UAK nezdinde kendisine etkin görevler farklı görevler tevdi edildi. Bu çerçevede YÖK, ÜAK ve TÜBİTAK nezdinde tanınmışlık etkinliği yüksek, akademik ve idari yönü kabul gören bir akademisyen olarak öne çıkıyor.
Uluslararası indeks dergilerde yayınlanmış 56 makalesi (bunların 46’sı SCI tarafından taranan dergilerde yayınlanmıştır) yayınlanmış; 32 tane uluslararası, 3 tane de ulusal kongrelerde bildiri sunmuştur. TÜBİTAK nezdinde desteklenen 14 projede yürütücülük, danışmanlık ve araştırmacılık görevleri yaptı. 5 tane uluslararası sempozyumda düzenleme ya da bilim kurullarında görev aldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan matematik kitaplarında (üç kitap) Editörlük Görevi bulunmaktadır. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde misafir araştırmacı ve öğretim elemanı olarak görevler yaptı.
Diğer taraftan, akademisyen yetiştirmek üzere geldiği Yıldız Teknik Üniversitesinde mezun ettiklerinin dışında 11 doktora öğrenci danışmanlığı ve 3 yüksek lisans danışmanlığı ile uluslar arası oluşturduğu ekipler kanalıyla farklı projeler yürütmeye devam etmekte.

Rektör Adayı Prof.Dr. Vatan KARAKAYA kimdir?
Prof.Dr. Vatan Karakaya, Malatya doğumlu ve yaşamının bir bölümünü (Lise eğitimi :1987-1990) Kırşehir’de geçirmiş bir bilim insanıdır. Akademik yaşamı, 1994 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde başlamıştır. Matematik alanında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini burada tamamladıktan sonra (1994-2003) Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamış; Adıyaman Üniversitesinde Doçent, Yıldız Teknik Üniversitesinde ise Doçent ve Profesör unvanlarıyla görev yapmıştır. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Vatan Karakaya, evli ve üç çocuk babasıdır.

ÖDÜLLER
TÜBİTAK- UBYT (Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı)
Teşvik Desteği
2004 Yılı içinde 2 adet
2005 Yılı içinde 1 adet.
2009 Yılı içinde 1 adet
2010 Yılın içinde 1 adet
2011 Yılın içinde 5 adet
2012 Yılın içinde 3 adet
2013 yılı içinde 6 adet
2014 yılı içinde 7 adet
Toplam 25 adet.
Yıldız Teknik Üniversitesi Yayın ve Teşvik Ödülleri
1. Yıldız Teknik Üniversitesi 2014-2015 dönemi yayın birinciliği
2. Yıldız Teknik Üniversitesi 2014-2015 dönemi projelerden en çok yayın üretme birincilik ödülü
3. Yıldız Teknik Üniversitesi 2013-2014 dönemi Profesörler arasında yayın üçüncülüğü ödülü
4.Yıldız Teknik Üniversitesi 2011-2012 dönemi doçentler arasında yayın birinciliği ödülü.
5. YTÜ 8 yayın için verilen Bilgisayar ödülü.
6. YTÜ Rektörlüğü Bolgna Koordinatörlüğü Üstün Hizmet Ödülü 2013-2014
TUBİTAK 1001 bireysel araştırma projesi için verilen proje teşvik ödülü olarak Bilgisayar
7. Yıldız Teknik Üniversitesi 2009-2010 ve 2010-2011 dönemi yayın teşvik ödülü
8. Adıyaman Üniversitesi Hizmet Ödülü 2009.

Burslar
YÖK yurtdışı bursu, 2010-2011 dönemi, Amerik Birleşik Devletleri, Indiana Universitesi, Bloomington.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .