Vali Şentürk, fidan dağıttı

Vali Şentürk, fidan dağıttı

23.03.2015

Kırşehir’de Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günü Kutlandı…

KIRŞEHİR’DE Dünya Ormancılık, Meteoroloji ve Su Günü, Kırşehir Valiliği tarafından hazırlanan program ile tek etkinlikte kutlandı.

Her yıl 21-28 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Dünya Ormancılık Haftası’, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü, Kırşehir’de düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlandı.
‘Dünya Ormancılık Haftası’, 1993 yılından bu tarafa tüm dünyada değişik etkinliklerle kutlanan “Dünya Su Günü” ve Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın (WMO) kuruluş yıldönümü ve her yıl belirli bir konu saptanarak, ülkemizin de üyesi bulunduğu 187 ülkede ‘Dünya Meteoroloji Günü’ olarak kutlanan 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla düzenlenecek kutlama programı çerçevesinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

5 copy
21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları 23 Mart Pazartesi günü Valilik ek hizmet binası bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.
Devlet Su İşleri 122. Şube Müdürü A. Sedat Tekin, Meteoroloji Müdür Vekili Murat Gökçe ve Orman İşletme İl Müdürü Murat Çevirmen Vali Necati Şentürk’ü ziyaret ederek, çalışmalarında kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ettiler.
Daha sonra Kültür Merkezi’nde Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günü nedeniyle düzenlenen programa Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, vatandaşları orman ve su konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.
Ormanlık alanların genişletilmesi ve suyu daha tasarruflu kullanma açısından farkındalık yaratmak için bu günlerin kutlandığını belirten Vali Necati Şentürk, “Küreselleşen ve çölleşen dünyamızda, ozon tabakasının delindiği bir dönemde suyu en tasarruflu şekilde kullanmak son derece önemli. Dünyamızda buzullar eriyor ve sular yükseliyor. Aynı zamanda sera gazı etkisiyle dünya ısınıyor, bunun sonucu olarak kuraklıkla beraber bir çölleşme tehlikesi kapıda bekliyor. Su olmazsa toprak çölleşir, tarımsal faaliyet yapılamayınca da topraktan ürün alamayız. Devletimiz kuraklık ve çölleşme tehditlerine karşı tedbirler almaktadır. Ülkemiz, dünyada orman varlığını artıran ülkelerin başında gelmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın verilerine göre ülkemizde topraklarımızın % 27’si ormanlık alan iken ilimiz topraklarının sadece % 7’si orman arazisi. Bu sene ormancılık teşkilatı olarak 2 milyon civarında ağaç dikimi gerçekleştireceğiz. Devletimizin amacı, ülkemizdeki ormanlık ve sulak alanları artırarak daha yeşil, daha yaşanabilir bir çevre oluşturmaktır” dedi.
Meteorolojik verilerin de günlük hayatımıza doğrudan etki ettiğini ve hava durumunun insanlar tarafından her gün takip edildiğini ifade eden Vali Necati Şentürk, “Günlük veya uzun süreli planlar yaparken meteoroloji verilerinden faydalanmaktayız. Toprağa tohum atarken, hasat yaparken, ticari ve tatil faaliyetlerimizi hesaplarken vazgeçilmez bir tarzda meteoroloji teşkilatımızın açıklamalarını dikkatle izliyoruz. İlimizde 8 farklı noktadan ölçüm yapan istasyonumuz var. Ayrıca 34 ayrı yerde de yıldırım tespit eden tesisimiz mevcut” şeklinde konuştu.

6 copy
DSİ 122. Şube Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve Meteoroloji Müdürlüğü ile Seyfe Gölü Ekoloji Derneği’nin sunumları ile devam eden program, Su ve Sürdürülebilir Kalkınma konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner’e ait fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
Programın ardından Vali Necati Şentürk Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Cacabey Meydanı’nda halka fidan dağıttı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .