Vali Şentürk: “Ahilik en büyük medeniyet projesidir”

Vali Şentürk: “Ahilik en büyük medeniyet projesidir”

06.10.2017

Kırşehir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu bugün sona erecek…

KIRŞEHİR’DE Esnaf Teşkilatı’nın Kurucusu ve ticaret, ekonomi ve sosyal hayatta önemli etkileri olan Pir Ahi Evran-ı Veli’nin öğretisi, felsefesi ve prensiplerinin tüm dünyaya duyurulacağı 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu, bugün tamamlanacak.
2013 yılında 2’incisi gerçekleştirilen ve 68 bilim adamının 47 bildiri sunduğu Ahilik Sempozyumu’nun 3’üncüsü Kırşehir’de 41 üniversiteden 74 bilim adamının katılımıyla Ahi Evran Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor.
Vali Necati Şentürk de, Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu açılış programına katıldı.
Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen “13. Yüzyıla Kadar Türk İslam Dünyasında Ahiliğin Temelleri” temalı Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu açılış programına Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, daire müdürleri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış programında konuşan Vali Necati Şentürk, Ahiliğin en büyük medeniyet projesi olduğunu söyledi.
Bu sempozyumda Anadolu’da ve tarih içinde Ahiliğin gelişim ve yayılım sürecinin ele alınacağını belirten Vali Necati Şentürk, “Ahilik, Anadolu’da bir medeniyet projesi olmuştur. İki büyük imparatorluğa Selçuklu ve Osmanlıya ruh ve nefes vermiştir. Büyük bir coğrafyayı kılıçlarla, toplarla fethedebilirsiniz, ama o topraklarda uzun süre kalamazsınız. Orada kalmanız için bir medeniyet projenizin olması lazım. Osmanlı bu topraklarda 600 yıl küsur Ahilik medeniyet projesi ile kalmıştır. Ahilik fütüvvet, fütüvvet de Kur’an ve sünnet demektir. Bu duygularla, üç gün, üç farklı salonda, 7 ülkeden 74 bilim insanı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilecek bu sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum. Ahi Evran-ı Veli’nin adını taşıyan üniversitemizde bu değerli sempozyumu hazırlayan ve Ahiliğin tüm dünyaya tanıtılmasını sağlayanlara teşekkür ediyorum. Ahilik değerleri düzenlenen bu sempozyumda daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
“AHİLİK DEĞERLERİNİ CANLANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da, “Ahi Evran-ı Veli’nin diyarında, Ahilik geleneğini ve Onun medeniyet değerlerini, Ahi Evran’ın geçmişte verdiği mesajları günümüze nasıl taşıyabilirizi tartışacağız. Ahilik sadece bir esnaf hareketi değil, ayrıca bir insan yetiştirme metodudur. Dünyayı kasıp kavuran kazanma duygusunun içine insanı ve onun değerlerini tam da Ahi Evran-ı Veli’nin yaptığı gibi katabilmek ve o esnafı yetiştirecek değerleri yeniden topluma hakim kılma gayretinin ortaya konulması en büyük dileğimdir. Ahilik Sempozyumu ile Ahilik değerlerinin yazılı kayda dönüştürerek yurt içinde ve yurt dışında canlandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ali Torun başkanlığında, Prof. Dr. İbrahim Yılmaz, Prof. Dr. İhsan Al-Deek, Doç, Dr. Adil Şen ve Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan sempozyumun ilk konferansını verdiler.
İlk gün 10, ikinci gün de 11 oturumun düzenlendiği Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu, 21 ayrı oturumun ardından bugün tamamlanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .