Vali Necati Şentürk: “Yunus Emre’nin evrensel mesajları bütün insanlığa sonsuza kadar yol gösterecektir”

Vali Necati Şentürk: “Yunus Emre’nin evrensel mesajları bütün insanlığa sonsuza kadar yol gösterecektir”

24.10.2017

KIRŞEHİR’DE her yıl düzenlenen Büyük Türk mutasavvıfı Yunus Emre Anma Günü etkinlikleri, Ulupınar Köyü Ziyarettepe’de bulunan Anıt Mezarı’nın ziyareti ile başladı. Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince ortaklaşa düzenlenen ziyaretlere Vali Necati Şentürk, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Kırşehir ve Aksaray il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Çilehanenin de ziyaret edilmesinin ardından Kırşehir’e dönülerek Yunus Emre Anma Günü Etkinliklerine […]

KIRŞEHİR’DE her yıl düzenlenen Büyük Türk mutasavvıfı Yunus Emre Anma Günü etkinlikleri, Ulupınar Köyü Ziyarettepe’de bulunan Anıt Mezarı’nın ziyareti ile başladı.
Kırşehir ve Aksaray Valiliklerince ortaklaşa düzenlenen ziyaretlere Vali Necati Şentürk, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Kırşehir ve Aksaray il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Çilehanenin de ziyaret edilmesinin ardından Kırşehir’e dönülerek Yunus Emre Anma Günü Etkinliklerine Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edildi.
Kırşehir Valiliğince hazırlanan “Ey Yunus” adlı belgeselin izlenmesi ile başlayan programa Vali Necati Şentürk, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir ve Aksaray il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Necati Şentürk, programda yaptığı konuşmada, Yunus Emre’nin tüm dünyaya ulaşan evrensel mesajlarının sevgi dilinin ortak adı olduğunu söyledi.
Yunus Emre’yi iyi anlamanın ve Yunusça yaşamanın önemine değinen Vali Necati Şentürk, “Yunus Emre’nin şiirleri, söylemleri günümüze kadar ulaşmış ve değerini günümüzde de korumaktadır. Bu topraklarda yaşamış büyük Türk mutasavvıflardan, din adamlarından biri de Yunus Emre’dir. Bugünkü programda Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük pay sahibi olan Yunus Emre’yi Kırşehir’de yâd etmekten onur duyuyoruz. Yunus Emre gibi değerlerimize sahip çıkmalı, bu değerlerimizi gelecek nesillere de iyi tanıtmalı ve adını yaşatmalıyız. Aşk yolculuğunun sonunda bugünkü kabrinin bulunduğu tepede ebedi nöbetçi olmuş Yunus Emre’nin evrensel mesajları bütün insanlığa sonsuza kadar yol gösterecektir. Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa, Süleyman Türkmani, Ahmed-i Gülşehri, Şeyh Edebali, Taptuk Emre gibi büyük erenler de tıpkı Yunus Emre gibi bu topraklarda yetişmişler ve bütün insanlığa ışık saçmışlardır. Bu duygu ve düşüncelerle Yunus Emre’ye Allah’tan rahmetle diliyor, bütün insanlığın O’nu hakkıyla anlamasını temenni ediyorum” dedi.
Aksaray Valisi Sayın Aykut Pekmez de, “Tarihimizde Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslam’la yoğrulmasında büyük Türk mutasavvıflarının payı çoktur. Bu kişilerden biri de Yunus Emre’dir. Yunus Emre, geçmişten günümüze ulaşan sesiyle bütün insanlığa hitap eden bir şair olmaktan çok daha ötesidir. Onun söylemleri evrensel sevgi ve hoşgörünün en temiz halleridir. Yunus Emre’nin sevgi ve aşk söylemleri tamamen Yüce Mevla’ya odaklı olup, canlı ve cansız bütün varlıkların sevgisini kendinde barındırmaktadır. Yunus Emre’ye göre Allah’a kulluk etmenin asıl amacı O’na tertemiz ulaşmaktır. Bu duygularla, Yunus Emre’yi rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.
Milletvekili Salih Çetinkaya ise, “Çok büyük bir şahsiyet ve ozan olan Yunus Emre’yi bugün Kırşehir’de anmaktan gurur duyuyoruz. Büyük insanları anarken onlara yakışan bir program düzenlemek gerekiyordu. Bugün de kendisine layık bir şekilde Yunus Emre’yi anıyoruz” dedi.
Programda konuşan Başkan Yaşar Bahçeci de, Anadolu’nun gönül erlerinden Yunus Emre’yi anmanın herkesin manevi dünyasında çok önemli yere sahip olduğuna inandığını söyledi.
Konuşmaların ardından Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Doğan’ın ‘Yunus Emre’ konulu konferansı ile devam eden Yunus Emre Anma Günü etkinlikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sema gösterisi, ilahi ve şiir dinletisi ve sonrasında Ufuk Cengiz’in meddah anlatısıyla Yunus Emre ve Aşk gösterisi ile sona erdi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .