Vali Çakacak’tan “Ahilik Haftası” mesajı

Vali Çakacak’tan “Ahilik Haftası” mesajı

18.09.2017

Kırşehir eski Valisi olan ve halen Eskişehir Valiliği görevini yürüten Vali Özdemir Çakacak Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Çakacak mesajında, Ahilik teşkilatının temellerinin Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atıldığını ve daha sonra tüm Anadolu’ya, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayıldığını vurguladı. Vali Çakacak mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ahilik Teşkilatı, temelleri Ahi […]

Kırşehir eski Valisi olan ve halen Eskişehir Valiliği görevini yürüten Vali Özdemir Çakacak Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Vali Çakacak mesajında, Ahilik teşkilatının temellerinin Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atıldığını ve daha sonra tüm Anadolu’ya, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayıldığını vurguladı. Vali Çakacak mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Ahilik Teşkilatı, temelleri Ahi EVRAN tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atılmış olan ve daha sonra tüm Anadolu, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayılan; toplumu, birçok yönden etkileyen ve geliştiren Türk kültürüne özgü bir teşkilatlanmadır.
“Ahilik Teşkilatı’nın en öncelikli amaçları arasında doğudan yani Asya’daki büyük ve uygar Türk şehirlerinden gelen çok sayıdaki zanaatkâra kolayca iş bulabilmek, onların Anadolu’daki Bizanslı zanaatkârlarla rekabet edebilmelerini sağlamak, piyasaya tutunabilmek için yaptıkları malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamak, zanaatkârlarda ve sanatkârlarda sanat ve esnaflık ahlakını yerleştirmek, Türk halkını ekonomik yönden bağımsız hale getirmek, ihtiyaç sahibi olanlara her alanda yardım etmek, ülkeye yapılacak yabancı saldırılarda devletin ordusuna dâhil olmak ve gerektiğinde savaşmak; sanatta, zanaatta, dilde, edebiyatta, müzikte gelenek ve göreneklerde Türklük şuurunu ve milli heyecanı yaratıp ayakta tutmak sıralanabilir.
“Ahilik Teşkilatı’nın etki alanı, bu amaçları gerçekleştirmekle de sınırlı değildir. Ahilik, bir meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır aynı zamanda. Bünyesindeki esnaf ve sanatkârları ahlaki değerler ile harmanlarken onları yamak, çırak, kalfa ve usta olarak hiyerarşik bir silsile ile yetiştirir. Bu sınıfsal bir ayrım değil, bir ahiyi hem mesleğinde hem de manevi hayatında ideal bir insan olarak yetiştirme gayretidir.
“Böylesini güzel gayelerle ortaya çıkmış olan Ahilik Teşkilatı, Osmanlı döneminde lonca, gedik kuruluşları olarak devam etmiş; cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte esnaf teşkilatlarımız, yasal düzenlemelerle çalışmalarına devam etmiştir.
“Bugün peştamal kuşanma yerine diploma verilmekte, esnafın ve çalışan kesimlerin sosyal güvenceleri devletimizin sosyal güvenlik kurumları aracılığıyla sağlanmaktadır. Esnafın ve çalışanların hakları Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, Birlikleri veya Konfederasyonlarınca korunmaktadır.
“Günümüzde, esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedirler.
“Asırlar öncesinden bu güne uzanan, yeni nesillerin de yoluna ışık tutacak olan Ahilik geleneği, milletimizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir. Ahilik bir meslek teşkilatı olmanın yanında insani bir yaşam disiplinidir.
“Ahiliğin temel prensiplerini kabul eden milletimiz, “elini, kapını ve sofranı açık tut” öğretisini varlık sebebi sayan, ihtiyaç sahibi ülke insanlarının yanında yer alarak, Ahilik geleneğinin gerçek bir varisi olduğunu göstermiştir.
“Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımın 30. Ahilik Haftası’nı kutlar, hafta boyunca tertip edilecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını dilerim.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .